Daňové otázky spojené s nemovitostmi

Vlastnictví domů a bytů s sebou nese i daňové povinnosti vůči státu. Kdy, za co a kolik musíte platit?

Lidem se často pletou dva pojmy, které se nemovitostí týkají: jednorázová daň z převodu nemovitostí a daň z nemovitosti. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl, koho se týkají a zejména jak a kdy je zaplatit?

Daň z nemovitosti

Přiznání k dani z nemovitosti je nutné podat do konce ledna. Podávají ho noví majitelé nemovitostí a ti, u nichž došlo k nějaké změně – postavili novou garáž nebo prodali část svého pozemku.
Majitelé domů, bytů či pozemků, u kterých nedošlo k žádné změně, sice nemusí podávat každý rok znovu daňové přiznání, ale daň musí zaplatit do stanoveného termínu. Velikost daně pak ovlivňuje několik faktorů. Rozhoduje především to, zda se jedná o stavbu či pozemek, navíc si ji každý poplatník musí spočítat sám.

Zaplatit daň musí majitel nemovitosti nejpozději do konce května, pokud výše daně nepřesahuje částku 1 000 Kč, platí se najednou. Pokud je vyšší, je splatná ve čtyřech stejných splátkách. Peníze se musí zaslat na účet finančního úřadu k poslednímu květnu, druhou splátku do 30. června, další pak do 30. září a poslední do 30. listopadu. V případě, že daň z nemovitosti není vyšší než 30 Kč, není nutné ji odvádět, přesto ale musí poplatník podat daňové přiznání. Od roku 2003 se poprvé daňová povinnost vztahuje také na majitele bytů, které byly převedeny do osobního vlastnictví.

Nejen daň ze staveb, ale také z pozemků

Součástí daně z nemovitosti je také, spolu s daní ze staveb, i daň z pozemků. Povinnost platit tyto daně vzniká na základě vlastnického nebo uživatelského vztahu k majetku. Daň z pozemků platí většinou vlastník pozemku, ve výjimečných případech je plátcem daně nájemce pozemku nebo jeho uživatel. Dani z pozemků podléhají všechny pozemky v České republice vedené v katastru nemovitostí jako druh pozemku: orná půda, vinice, chmelnice, zahrada, sad, louka, pastvina nebo stavební pozemek. Z lesních ploch se zdaňují jen lesy, u kterých převládá hospodářská funkce a u vodních ploch se daní rybníky, jež slouží k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb.

Daňové přiznání se podává stejným způsobem i ve stejné lhůtě jako daň z nemovitosti. Odlišné termíny splátek daně mají ti majitelé, kteří na nemovitostech provozují zemědělskou výrobu nebo se zabývají chovem ryb. Pro ně zákon stanovuje pouze dva termíny splátek – daně je nutné zaplatit do konce srpna a do konce listopadu.

Daň z převodu nemovitostí a novinky v zákonu

Koncem roku 2003 potkalo vlastníky nemovitostí v České republice hned několik legislativních změn. Daň z převodu nemovitostí klesla s účinností od 1. 1. 2004 na 3 %. Mnoho lidí poukazovalo na příliš vysoké zatížení majitelů bytů, domů či pozemků a zákonodárci nakonec daň snížili z dosavadních 5 % z hodnoty ceny nemovitosti.

Je nutné připomenout, že základem pro výpočet daně je buď cena úřední, stanovená odhadcem v souladu se zákonem o oceňování, nebo cena tržní – dohodnutá mezi kupujícím a prodávajícím. Daň se vypočte vždy z ceny vyšší. Toto ustanovení zabraňuje záměrnému snižování daňové povinnosti ze strany poplatníků.

Novela zákona přináší ještě další změnu – ta se týká způsobu a délky lhůt pro podávání daňového přiznání a vlastní zaplacení daně. Dosavadní právní úprava stanovila, že poplatník podává přiznání místně příslušnému správci daně do třiceti dnů od doručení smlouvy s doložkou o povolení vkladu na katastru. S účinností od 1. 1. 2004 je poplatník povinen podat správci daně přiznání k dani z převodu nemovitosti do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva na katastru. Také daň z převodu nemovitosti si musí poplatník sám spočítat a uhradit, součástí přiznání je ověřený výpis smlouvy, znalecký posudek a výpis z katastru nemovitostí.

Které daně se nemovitostí přímo týkají?
Daň z převodu nemovitostí
Daň z nemovitosti
- daň ze staveb
- daň z pozemků

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

22. 10. 2021 | Petr Golka | 4 komentáře

Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

Rostoucí ceny nemovitostí probouzejí Česko ze sna o vlastním bydlení téměř pro každého. Místo toho můžeme čekat, že přibude těch, kteří budou bydlet v pronájmu. Proč se to jen tak neotočí? celý článek

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se obracejí první desítky lidí se stížnostmi na takzvané energetické šmejdy, kteří se snaží zneužít ukončení dodávek energií od společností ze skupiny... celý článek

Pražská plynárenská „upravuje cenu“. Tohle nemá obdobu, píše

21. 10. 2021 | Petr Kučera | 14 komentářů

Pražská plynárenská „upravuje cenu“. Tohle nemá obdobu, píše

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží zemní plyn podle ceníku Standard v průměru o 24,6 procenta. Ve sdělení o „úpravě cen“ připomíná, že v předchozích více než devíti letech ji... celý článek

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

Statistika Fincentrum Hypoindex za září sice ukazuje hodnotu 2,43 %, jenže takový úrok vám už dnes banky k nové hypotéce nenabídnou. Trh čeká zchlazení.

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

18. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

Odcházející vláda ANO a ČSSD schválila první konkrétní pomoc domácnostem, která má částečně kompenzovat nečekaně prudké zdražení elektřiny a plynu.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.