Hypoteční zástavní listy

Jedním z nejbezpečnějších investičních instrumentů jsou hypoteční zástavní listy (HZL). Jde o cenné papíry - dluhopisy, které mají pevné úročení. Vydávají je hypoteční banky a za peníze získané jejich prodejem poskytují hypoteční úvěry. Každý HZL je zajištěn pohledávkami z poskytnutých hypotečních úvěrů, které jsou zase zajištěny zástavním právem k nemovitému majetku. Přitom tržní cena nemovitého majetku zpravidla přesahuje hodnotu zástavy minimálně o 30 procent. Výhodou HZL je, že nepodléhají dani z příjmů. Vydávány jsou zpravidla na pět, ale i více let. Před dobou splatnosti je držitel může prodat buďto zpět bance, která je vydává, nebo přes obchodníka s cennými papíry na burze. Kvalitu krytí hypotečních zástavních listů pohledávkami z hypotečních úvěrů sledují Česká národní banka a Komise pro cenné papíry, což ještě zvyšuje jejich bezpečnost.

investiční horizont riziko zdanění výnos likvidita
střednědobý
(5 let)
velmi nízké nulové průměrný střední
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.