Penzijní připojištění

Jednou z významných potřeb člověka, která ovšem nemusí být často vnímána jako záležitost akutní či aktuální, je potřeba finančního zabezpečení v důchodovém věku. Pokud si chcete i ve stáří zachovat svůj životní standard na slušné úrovni, pak je dobré zbytečně neotálet a začít vytvářet úspory na důchod. Pakliže například v 65 letech odejdete do penze, může vás čekat dalších 15 či 20 let života bez pravidelné mzdy či platu. A domněnka, že běžné životní náklady pokryjete ze starobního důchodu, který sotva dosahuje poloviny vaší bývalé mzdy (vypočítejte si svůj důchod na důchodové kalkulačce), by vás jednou mohla dostat do nesnází. V případě, že se totiž nezačne s restrukturalizací současného systému důchodového zabezpečení, může v budoucnu nastat situace, kdy stát nebude mít dostatek prostředků na výplatu důchodů v plné výši. Nespoléhejte proto na stát a spořte si na důchod.

Penzijní připojištění je pro to vhodným nástrojem. Ačkoliv se nazývá připojištěním, jde ve své podstatě o spoření. Úspory účastníků jsou spolu se státními příspěvky investovány a průběžně se zhodnocují. Minimální doba penzijního připojištění činí pět let, výraznějšího efektu nárůstu úspor se však dosahuje až v řádech desítek let. Přesto má penzijní připojištění díky státním příspěvkům smysl i pro ty, kteří mají důchod již "za dveřmi". Státní příspěvek může činit až sto padesát korun, když účastník spoří měsíčně minimálně 500 Kč. To samo o sobě představuje zhodnocení úspor v prvním roce o třicet procent. Nevýhodou penzijního připojištění je zdanění celkových připsaných výnosů patnáctiprocentní sazbou, k němuž dochází na konci spoření. Výhodou je naopak možnost odečíst od základu daně měsíční příspěvky účastníka vyšší než 500 Kč, stejně jako možnost, že účastníkovi přispívá zaměstnavatel. Část, kterou přispívá zaměstnavatel, si ovšem účastník od daňového základu odečíst nemůže. Na konci penzijního připojištění získává účastník buďto tzv. "jednorázové vyrovnání" nebo mu je po zbytek života vyplácena tzv. "doživotní renta". Při předčasném vypovězení penzijního připojištění zase získává účastník tzv. "odbytné".

investiční horizont riziko zdanění výnos likvidita
středně- až dlouhodobý
(5 a více let)
nízké 15 % z celkových
připsaných výnosů
průměrný nízká
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.