Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

O bezúročnou půjčku na podnikání lze požádat jen do konce ledna

| rubrika: Jak na to | 28. 1. 2008
O bezúročnou půjčku na podnikání lze požádat jen do konce ledna
Získat bezúročnou půjčku, nebo záruku na bankovní úvěr a k ní finanční příspěvek je podnikatelská šance, kterou stojí za to využít. Přijímání projektů se žádostmi o podporu končí v Českomoravské záruční a rozvojové bance 31. ledna.

Do čtvrtka 31. ledna 2008 přijímá Českomoravská záruční a rozvojová banka žádosti o podporu z programu Start. Cílem programu je podpora projektů začínajících podnikatelů. Ti mohou získat buď bezúročný úvěr, nebo záruku za úvěr u některé z komerčních bank navíc s finančním příspěvkem. Každý začínající živnostník nebo drobný podnikatel může předložit jen jeden projekt, který uskuteční na území České republiky s výjimkou Prahy.

Kdo je drobný podnikatel

Podnikatel, který zaměstnává méně než 10 osob.
Firma s ročním obratem nebo bilanční sumou roční rozvahy nepřesahující 2 miliony eur.

Živnostníci a firmy s jedním společníkem mohou dosáhnout na úvěr ve výši tři čtvrtě milionu korun. Podnikatelé – právnické osoby se dvěma a více společníky nebo členy mohou získat až jedenapůlmilionový úvěr se splatností maximálně sedm let. Jestliže banka projekt žadatele schválí a bezúročný úvěr mu přidělí, požaduje jako zástavu směnku vystavenou příjemcem podpory. Ta musí být spolupodepsaná nejméně jednou fyzickou nebo právnickou osobou, která se v případě platební neschopnosti příjemce stává ručitelem.

Na co si dát v žádosti pozor

 • Mít platné oprávnění k provádění podporované činnosti, ve které je realizován projekt.
 • Jasně a konkrétně formulovat, na co bude úvěr použit.
 • Předložit kvalitně zpracované ekonomické údaje.
 • Mít vyjasněné majetkoprávní vztahy k objektům, na které je vázána realizace projektu.

Žadatelé mohou z programu Start získat také zvýhodněnou záruku za bankovní úvěr od některé z komerčních bank s finančním příspěvkem. Úvěr ovšem musí podnikatel dostat od banky, která má s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou smlouvu o podmínkách poskytování záruk (seznam bank je zveřejněn na internetové adrese www.cmzrb.cz). Záruku lze získat na komerční úvěry do výše 1,5 milionu korun s dobou splatnosti delší než tři roky. Záruka se poskytuje do výše 80 procent jistiny úvěru. Spolu s touto zárukou může drobný podnikatel získat finanční podporu, a to ve výši 15 procent částky, kterou ze  zaručeného úvěru nakonec vyčerpá.

Pokud se podnikatel rozhodne o podporu požádat, musí splňovat základní podmínku programu Start. Tedy to, že podnikání odstartoval po 29. červnu 2007, kdy bylo přijímání přihlášek vyhlášeno, nebo se k podnikání vrátil po sedmi letech od ukončení předchozí podnikatelské aktivity. Program Start podporuje celou škálu začínajících podnikatelských aktivit – od těžby, přes průmyslovou výrobu, stavebnictví, obchod, služby až po vzdělávání nebo zdravotní a sociální péči. Zda je podnikatelská činnost v seznamu podporovaných aktivit, lze zjistit na webových stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Kdy podnikatel výhodný úvěr nezíská

 • Na jeho majetek je prohlášen konkurz
 • Je mu povoleno vyrovnání s věřiteli
 • Byl zamítnut návrh na prohlášení konkurzu na jeho majetek pro nedostatek majetku
 • Soud vydal usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí na jeho majetek
 • Je v likvidaci
Zdroj. Ministerstvo průmyslu a obchodu, www.mpo.cz

V předloženém projektu je třeba konkrétně popsat, pro jaký účel půjčku podnikatel potřebuje, například na modernizaci výrobny lahůdek, poskytování kadeřnických služeb, výstavbu penzionu, zavedení výroby nových typů oken.

O podporu se mohou ucházet jak fyzické osoby, tak i podnikající právnické osoby, tedy společnosti s ručením omezeným, veřejné obchodní společnosti, komanditní společnost a také některá družstva s výjimkou družstev bytových. Žadatelé nesmějí mít žádné dluhy či jiné závazky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo dalším státním institucím a fondům Evropské unie.

Bližší podrobnosti včetně formulářů jsou k dispozici na internetové adrese Českomoravské záruční a rozvojové banky www.cmzrb.cz. Žádosti přijímají všechny pobočky této banky do konce ledna 2008. Podle Pavla Zicha z Českomoravské záruční a rozvojové banky evidovala banka do poloviny letošního ledna třicet žádostí o zvýhodněnou záruku s finančním příspěvkem k zaručovanému úvěru a 175 žádostí o bezúročný úvěr.

Využili byste jako podnikatelé takovou nabídku? Máte zkušenosti s jinými typy podpor?

 

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Inventura, Pojistné plnění, Správce fondu, asociace penzijních společností čr, taxi, čsob penzijní společnost, osobní doprava, ministerstvo financí, respondent, elektronický podpis, časování investice, ZertifikateJournal, úprava zákona, Citroën, Garantovaný certifikát, nové technologie, Pakt růstu a stability, levné bydlení

A8888888, JET11111, 1HCVERVA, 1SZ8443, JET11111

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK