Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Finanční páka a černé labutě

| rubrika: Když se řekne | 17. 7. 2013 | 1 komentář
Dá se na finančních trzích vydělat hodně a rychle? Ano, s finanční pákou. Má to ale háček: S pákou se dá taky hodně snadno a hodně rychle prodělat. Bohužel druhá možnost je jaksi pravděpodobnější. A i v případě, že se vám podaří s pákou nakoupit supervýhodně, je předčasné jásat, dokud člověk nemá peníze v kapse. Vždycky se ještě může stát něco naprosto neočekávaného. Asi jako kdyby na Vltavě zničehonic přistála černá labuť.
Finanční páka a černé labutě

Nejdřív, co je vlastně finanční páka. Zjednodušeně řečeno jde o nástroj, který investorovi (nebo spekulantovi, chcete-li) umožňuje obchodovat s násobně větší silou, než by mu umožnila vlastní peněženka. Investice s pákovým efektem je investice vysoce riziková, pravděpodobnost ztráty investovaných peněz je tu podstatně vyšší než například u nástrojů kolektivního investování.

Produkty, u kterých je možné páku použít, můžou mít nejrůznější podobu. Nemusí se jednat jen o finanční deriváty, může jít také o obchody uzavírané s využitím úvěru (tzv. maržové obchody) nebo půjčky cenných papírů od obchodníka s cennými papíry (tzv. krátké prodeje). Podstatou pákového efektu je to, že investor vkládá jen určitý zlomek hodnoty podkladového aktiva, ale podstupuje riziko odpovídající celé jeho hodnotě. V závislosti na konstrukci investičního produktu tak může investor v případě nepříznivého vývoje buď přijít o celou investovanou částku, nebo mu dokonce můžou vzniknout i dodatečné závazky, na jejichž pokrytí nepostačuje původně vložená částka. Zřetelnější to bude z příkladu:

Investor má na koupi akcií za milion korun. Obchodník s cennými papíry mu půjčí dalších až devět milionů. Investor ručí svým investovaným milionem.

Vlastní investice

1 000 000 Kč

Půjčka brokera

9 000 000 Kč

Celkem investice

10 000 000 Kč

Zhodnocení ceny akcií o deset procent, tedy na 11 milionů znamená pro investora stoprocentní zisk. Z milionu korun má dva miliony.

Ovšem znehodnocení ceny akcií o deset procent na devět milionů znamená ztrátu celé investice. Všechny prachy jsou fuč. Investor přišel o všechno. A navíc musí zaplatit brokerovi za půjčku – cca osm procent z vypůjčených finančních prostředků. A ještě poplatky za nákup a prodej cenných papírů. Samozřejmě – to jsou náklady, které nese i v případě, že bude úspěšný, výš zmíněný stoprocentní zisk tedy také není úplně stoprocentní.

Při poklesu ceny akcií se snižuje jištění danou investicí. Při poklesu o pět procent, tj. na 9,5 milionu korun přišel investor o polovinu svého jištění, tedy o půl milionu. V tomto případě broker vyzve (margin call) o dorovnání jištění zpět na deset procent investice. Pokud investor nedorovná a akcie se dál propadají, broker automaticky uzavře jeho pozici. Jinak by totiž při dalším případném poklesu začal přicházet o své vlastní peníze, o ty, které půjčil. Nejhorší variantou je několikeré dorovnávání, tak aby investor nepřišel o celou investici. Jen se tím (při uzavření pozice) zvyšuje ztráta. A ve výsledku investor může snadno (a často se to stává) přijít i o víc, než původně chtěl investovat. A když makléř uzavře pozici se zpožděním, zbude další ztráta, kterou je potřeba dorovnat. Klienti některých brokerů by mohli vyprávět.

Z daného příkladu jasně vyplývá velká rizikovost investice. Tím spíš, když může přiletět černá labuť.

(Ornito)logická lekce

Černé labutě neexistují. To jsme měli za hotovou věc. Přirovnání k černé labuti, jak ho znali už Římané nebo později třeba Anglie, odpovídala českému přirovnání k bílé vráně. Něco, co vlastně není. Jak ale správně poznamenal filozof David Hume, přísná logika nám praví, že z toho, že všechny námi dosud pozorované labutě byly bílé, neplyne, že všechny labutě jsou bílé. Naopak ale – kdyby se objevila jedinká labuť černého zabarvení, tvrzení, že všechny labutě jsou bílé, by bylo postaveno na hlavu. Filozofické řečičky?

Svět se obrátil vzhůru nohama po objevení Austrálie, jak jinak. Kdo by to byl řekl, že tam bude žít ne jedna černá labuť, ale přímo celý zoologický druh labuť černá.

Nassim Nicholas Taleb, ekonom a filozof, proto zpopularizoval docela nové pojetí metafory černé labuti. Černá labuť v jeho pojetí neoznačuje člověka či věc, která snad ani neexistuje. Černá labuť u něj znamená zcela neočekávanou událost, neodvoditelnou z předchozích zkušeností a pozorování, nepředvidatelnou, blesk z čistého nebe. Původně měl na mysli pouze události tohoto typu ve finančním světě, později ale za černé labutě prohlásil i většinu převratných objevů a vynálezů.

Recenze knížek Nicholase Taleba, včetně Černé labutě, přináší sesterský server Finmag:

Černá labuť

Může se stát, že se investorovi podaří nakoupit akcie velmi levně, poblíž dlouhodobých minim. Proč ne, i to se stane. Že téměř trefí dno, ještě ke všemu na páku. A těší se na tučné zisky… Jenže pak přiletí Talebova černá labuť a ukáže se, že skutečné dno je ještě úplně někde jinde. Jako názorný příklad černé labutě lze uvést 11. září 2001.

Repo obchody lze doporučit (ponechat) pouze zkušeným spekulantům ochotným toto riziko podstoupit. A méně zkušení nechť se nenechají zlákat lákavou reklamou obchodníků s cennými papíry a těchto obchodů se neúčastní. Jinými slovy, kdo chce prodělat kalhoty, obchodování s pákou je to pravé ořechové.

Když o jeden akciový titul usiluje příliš mnoho „obchodníků na dluh“ – v Česku to často bývají akcie NWR – zvyšuje se jeho volatilita. Poklesy cen u tohoto cenného papíru jsou značné. Velcí hráči mohou při velkém propadu cen tlačit cenu ještě níž a ještě níž dalšími prodeji svých cenných papírů. „Zapáčení“ obchodníčci pak přijdou o svoje prostředky – a levné akcie se vracejí do „správných rukou“. Právě z takové činnosti obvinili před několika lety dva klienti nejmenovaného obchodníka s cennými papíry. Akcie, jednalo se tuším o Unipetrol, skutečně skončily na účtu společnosti, která měla velmi úzký vztah s žalovaným brokerem.

Finanční páka je dobrý sluha, ale zlý pán, nejlépe je obchodovat za svoje. Není to sice takový adrenalin, ale taky se takové obchodování nemění tak často v noční můru.

Autor píše z vlastní zkušenosti. Ta je však nepřenosná —.

Vyzkoušejte si páku v našem simulátoru

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

17. 7. 2013 | 16:05

Jj, paka je potvora, zruinovala spousty drobasu. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

ATM , Anomálie investiční, Odvětvová analýza, penzijní věk, forex, inflace, měnové intervence, wsm, index predátorského úvěrování, datové tarify, snížená pracovní schopnost, reverzní konvertibilní dluhopisy, příjem z kapitálového majetku, pivní speciály, e-podání, kateřina hrubešová, AMEX, via sms

8S11908, 7A50885, 8S11908, 7A50885, 8S11908

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK