Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dluhy jednoho z manželů a společné jmění manželů

| 21. 3. 2006

Velmi často se na nás obrací jeden z manželů v situaci, kdy se obává, že druhý manžel svým nezodpovědným zadlužováním ohrožuje jejich společný majetek.

Zde je třeba upozornit, že i v případech, kdy závazek vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů (tj. nejde o společný závazek manželů), lze v rámci vymáhání tohoto dluhu exekučně postihnout majetek tvořící společné jmění manželů (viz. § 262a odst. 1 OSŘ).

Výjimkou jsou podle § 267 odst. 2 OSŘ závazky, které jednomu z manželů sice vznikly za trvání manželství, avšak  při používání majetku, který nepatřil z důvodů v tomto ustanovení uvedených do společného jmění manželů, ale náležel výlučně zadluženému manželovi.

V případě, že dluh za trvání manželství jednomu z manželů již vznikl,   neexistuje tu pro druhého z manželů zrovna mnoho způsobů obrany. Např. tu nepomůže sepsání dohody o zúžení společného jmění manželů, neboť v rámci exekuce se na takovou dohodu bere zřetel jen tehdy, pokud byl obsah smlouvy věřiteli  v době vzniku vymáhané pohledávky prokazatelně znám.

Je třeba ovšem upozornit, že určitou naději tu manželovi dlužníka nabízí ustálená judikatura – neboť soudy (zejm. Nejvyšší soud ČR) v současnosti zastávají právní názor, podle něhož srážkami ze mzdy a přikázáním pohledávky může být exekučně postižena jen mzda povinného, resp. pohledávka z bankovního účtu povinného, nikoli však mzda či pohledávka z účtu, která náleží jiné osobě než dlužníkovi.  Je- li tedy dlužníkem výlučně jen jeden z manželů, nelze takový dluh vymáhat nařízením srážek ze mzdy druhého manžela ani přikázáním pohledávky z bankovního účtu, jehož výlučným majitelem je manžel dlužníka. To platí podle Nejvyššího soudu ČR dokonce i tehdy, pokud byly na bankovní účet, jehož majitelem je manžel dlužníka,  vloženy peněžní prostředky povinného, případně peněžní prostředky patřící do společného jmění manželů (povinného a majitele účtu).

(Viz. např. usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 14. dubna 2000, sp. zn. 21 Cdo 1774/99, uveřejněné ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek č. 1/2001, pod poř. č. 4).

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Bezriziková výnosová míra, Kupony, Konzervativní strategie investic, ceny nemovitostí, ztráta karty, hypotéky, ztráta dokladu, dovolená, drobné opravy, letecké linky, údaje, tisícikoruna, ratingový stupeň, Kračmer, licence obchodníka s cennými papíry, přepověď, DMT, užitná plocha

6U09405, 1T85267, 7T60906, 4L36737, 1SZ1427

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK