Když nemůžeš, tak nemůžeš. Proč se pojistit na stáří

Michal Korejs | rubrika: FINMARKET | 2. 11. 2021 | 2 komentáře
Podle průzkumu jsou Češi víc než Západoevropané připravení se jednou pravidelně starat o nesoběstačné rodiče. Budete si umět říct?
Když nemůžeš, tak nemůžeš. Proč se pojistit na stáří

Zdroj: Shutterstock

Plány a sny si necháváme na důchod. Až na to bude čas. Zároveň ale stáří v myšlenkách spojujeme s finanční nejistotou, nemocemi a nesoběstačností. Máme strach. Člověk by měl najít odvahu a rozmyslet si, co může udělat, aby se na sny dostalo a aby jednou co nejmíň zatížil své blízké.

Mezi dvěma chleby

Už si zvykáme na stáří spořit a investovat, jenže nejde jen o to mít našetřeno. Když se podíváme na míru krytí těch nejzávažnějších životních rizik, máme se ještě co učit. Češi platí dvakrát víc za pojištění svého majetku než za životní pojištění, které chrání je i jejich blízké před nečekanými životními zvraty. V západní Evropě naopak vede potřeba mít kvalitní rizikové životní pojištění zahrnující nejen pojištění pro případ smrti, ale taky celou škálu vážných zdravotních rizik.

O autorovi

Michal KorejsFoto Daniel Hamerník

Michal Korejs je produktový ředitel NN Životní pojišťovny.

Vyplatí se myslet především na ta největší, jako jsou invalidita a závažné nemoci, ale i nesoběstačnost. U invalidity lidé vědí, proti čemu se pojišťují. Nabídka pojišťoven přesně kopíruje definice tří stupňů invalidity dané státem. U pojištění dlouhodobé péče v případě nesoběstačnosti nic takového dlouho neexistovalo, a tak si na něj lidé zatím nezvykli. Česká populace přitom rychle stárne a bude stárnout dál – ročníky 70. a 80. let jsou velmi silné, navíc se prodlužuje průměrná délka života.

Lidé středního věku se dostávají do situace, kdy jejich péči vyžadují zároveň jak děti, tak i staří rodiče. Mluví se o sendvičové generaci, což je sice vtipný příměr, nevystihuje ale podstatu věci. Může to být spíš jako dostat se mezi mlýnské kameny než mezi dva chleby. A pro děti lidí ze silných ročníků to může dostat teprve tíživý rozměr. Dnes se ještě můžeme bavit o tom, že s péčí nějak pomůže stát, ale o generaci dnešních čtyřicátníků a padesátníků se stát ve stáří nemusí zvládnout postarat ani tak jako teď. Péči jich zkrátka bude potřebovat moc.

Našetříte?

Dnes žádá stát o příspěvek na péči při nesoběstačnosti asi 400 tisíc lidí. Za 25 let jich podle výpočtů bude víc než dvojnásobek. Od narození do 80 let života se tak nesoběstačnost může dotknout až každého čtvrtého člověka. U vyšších stupňů nesoběstačnosti jde o potřebu celodenní péče. Buď ji musí zajistit někdo z rodiny, nebo je potřeba mít peníze. Zaplatit pečovatelské služby či pobyt ve zvláštním zařízení stojí desítky tisíc měsíčně. To jsou peníze, které nemůže každý našetřit, a proto vznikají pojištění pro případ, že se člověk do takové situace dostane. Aby mohl sobě i blízkým dopřát v případě nutnosti péči, kterou si zaslouží. Naše pojišťovna je v Česku jejich průkopníkem.

Ztráta soběstačnosti není nic příjemného, ale důstojný a spokojený život tím pro připravené rozhodně končit nemusí. Důležité je nepodcenit pravděpodobnost, že se to může týkat i nás.

Dobrá zpráva je, že podle průzkumů, které jsme si nechali provést, jsme v Česku připraveni starat se o své blízké v případě potřeby víc, než bývá zvykem v západní Evropě. Polovina oslovených se nechala slyšet, že se – pokud bude potřeba – budou o nesoběstačné rodiče starat pravidelně, a další pětina je odhodlána pomáhat aspoň občas.

Jen člověk bývá radši, když si nemusí říkat.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a... celý článek

Ušetřit na životním pojištění? Zaměřte se na nejzávažnější rizika

6. 12. 2022 | Radim Zelený

Ušetřit na životním pojištění? Zaměřte se na nejzávažnější rizika

Doba utahování opasků je tu. Lidi stále víc přemýšlejí, které výdaje jsou opravdu nezbytné a kde by se eventuálně dalo ušetřit. Dá se šetřit i na životním pojištění? A na čem se šetřit... celý článek

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

31. 10. 2022 | Petr Kučera

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

Ergo pojišťovna se 28. října přejmenovala na SV pojišťovnu. S novým názvem chce veřejně zviditelnit změnu vlastníka, která byla dokončena před rokem.

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

24. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

Pojišťovna Simplea jako první na českém trhu vytvořila možnost vyřídit si životní pojištění zcela online – bez operátora call centra a dalších omezení. Nabízí všechny důležité druhy... celý článek

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.