Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

Petr Kielar | rubrika: Analýza | 16. 6. 2022 | 6 komentářů
V době vysokých úrokových sazeb roste význam úvěrů ze stavebního spoření. Jejich sazby končí tam, kde začínají nejlevnější hypotéky.
Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

Zdroj: Shutterstock

Úrokové sazby hypoték klasických bank dnes začínají pětkou a postupně stoupají nad šest procent p. a. Úvěry nezajištěné nemovitostí jsou ještě dražší. Oproti tomu úvěry ze stavebního spoření začínají na sazbě 2,99 % p. a. a končí na na 5,49 % p. a. Tedy přibližně tam, kde hypotéky začínají.

Úrokové sazby úvěru ze stavebního spoření jsou pevně sjednány ve smlouvě o stavebním spoření a platí bez ohledu na skutečnost, zda je úvěr zajištěn nemovitostí, nebo zda je bez zajištění.

V následující tabulce je přehled nejdůležitějších parametrů úvěrů ze stavebního spoření. Další podrobnosti a modelové výpočty jsou k dispozici v přehledu úvěrů ze stavebního spoření.

Hlavní parametry úvěrů ze stavebního spoření

SpořitelnaTarif

Úročení

vkladů

Úročení

úvěru

Minimální

procento

naspoření *

Čekací

doba

**

Splátka

úvěru

ČSOBAktivPlus Spořicí1,00 %4,00 %15 % CČ3 roky2,50 % CČ
Modrá pyramidaALFA0,50 %3,49 %25 % CČ2 roky0,54 % CČ ***
MonetaProSpoření2,50 %5,49 %40 % CČ4,17 roku0,70 % CČ
RaiffeisenSpoření S 2171,50 %4,50 %10 % CČ3,58 roku0,65 % CČ
RaiffeisenReko U 2140,10 %3,10 %40 % CČ6,08 roku0,85 % CČ
RaiffeisenHypo U 2150,10 %2,99 %35 % CČ6,08 roku0,49 % CČ
BuřinkaStandard1,50 %4,50 %33 % CČ ****2 roky0,55 % CČ
MPN = částka kterou je třeba naspořit pro získání úvěru ze stavebního spoření. Uvádí se v procentech z cílové částky.
** Čekací doba pro takzvaného rychlého střadatele. Tedy pro klienta, který na počátku vloží minimální částku potřebnou pro přidělení a dál už nespoří. Délka čekací doby uvedená v tabulce je počítána při cílové částce milion korun.
*** Přibližná hodnota, která vychází z maximální doby splatnosti 15 let.
**** Přibližná hodnota, podrobnosti jsou popsány v komentáři níže.

Na úvěr ze stavebního spoření vzniká nárok podle zákona každému, kdo uzavře smlouvu o stavebním spoření a splní podmínky stavební spořitelny. Úroková sazba je sjednána už ve smlouvě o stavebním spoření a její výše je zákonem omezená: smí být nejvýše o tři procentní body nad úrokovou sazbou z vkladů.

Zní to až příliš dobře? Ano, jsou zde různá omezení. Tím hlavním je takzvaná čekací doba. Nárok na úvěr vzniká až po určité době spoření.

Ze zákona nesmí být tato doba kratší než dva roky. Stavební spořitelny se v definici čekací doby hodně liší. U dvou stavebních spořitelen (Modrá pyramida a Buřinka) můžete získat úvěr ze stavebního spoření po uplynutí dvou let a naspoření předepsané částky. U ostatních spořitelen je potřeba splnit ještě podmínku hodnotícího čísla.

Obecně platí, že nejkratší rozumnou čekací dobu má klient, který okamžitě po uzavření smlouvy o stavebním spoření vloží na svůj účet jednorázově částku potřebnou pro přidělení. Z těchto předpokladů také vychází srovnávací tabulka výše.

Dalším omezením je výše úvěru ze stavebního spoření. Maximální výše úvěru je cílová částka snížená o naspořenou částku. Takže pokud je pro získání úvěru potřeba naspořit 25 % cílové částky, automaticky to znamená, že úvěr lze poskytnout v objemu nejvýše 75 % cílové částky.

Poslední důležitý parametr je výše splátky, která určuje dobu splatnosti úvěru. Z technických důvodů, které zde nebudeme rozvádět, nemůže mít úvěr ze stavebního spoření třicetiletou dobu splatnosti, jak ji známe u klasických hypoték. Rozumně dosažitelná doba splatnosti je přibližně poloviční. Výši splátky tedy u úvěru ze stavebního spoření nelze rozložit do příliš dlouhého časového období. Na druhé straně však musíme upozornit, že díky nižší úrokové sazbě může být splátka úvěru ze stavebního spoření stejná jako u úvěru se splatností podstatně delší, ale s vyšší úrokovou sazbou.

Podrobnosti o jednotlivých nabídkách čtěte ve zbytku článku na webu Stavebky.cz.

Petr Kielar

Autor článku Petr Kielar

Petr Kielar v letech 1994–2006 pracoval v Českomoravské stavební spořitelně, od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant. Provozuje web Stavebky.cz, který se snaží co nejlíp popisovat aktuální stav a není ovlivňován zájmy... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2022 9:04, DRSG

Až na jeden drobný detail, většina smluv z posledních let je na nízkou cílovou částku, zpravidla okolo 200 tis. To průměrného hypotékaře s jistinou v rozmezí 2 až 3 mil. opravdu nezachrání.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2022 13:01

Ale za 6 let by se snad za ty peníze dal natřít alespoň kus plotu, jestli ale budou barvy, neboť Sovětský Svaz a Putin

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

Pravidla pro předčasné splacení úvěru na bydlení mají být jasnější. Ministerstvo financí vychází vstříc bankám, podle kterých dosavadní podmínky jednostranně zvýhodňují dlužníky.

Vysoký poplatek za předčasné splacení hypotéky odmítá i soud

22. 8. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Vysoký poplatek za předčasné splacení hypotéky odmítá i soud

Stavební spořitelna Modrá pyramida ze skupiny Komerční banky prohrála další spor o nepřiměřeně vysoký poplatek, který účtovala klientům za předčasné doplacení hypotéky. Jde o průlomové... celý článek

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 540 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 430 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

1. 7. 2021 | Renata Lichtenegerová

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

Stali jsme se vězni pandemie, a tak bylo dost času si všimnout, kde naše domovy potřebují vylepšit. Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, známé... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.