Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

Petr Kielar | rubrika: Analýza | 16. 6. 2022 | 6 komentářů
V době vysokých úrokových sazeb roste význam úvěrů ze stavebního spoření. Jejich sazby končí tam, kde začínají nejlevnější hypotéky.
Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

Zdroj: Shutterstock

Úrokové sazby hypoték klasických bank dnes začínají pětkou a postupně stoupají nad šest procent p. a. Úvěry nezajištěné nemovitostí jsou ještě dražší. Oproti tomu úvěry ze stavebního spoření začínají na sazbě 2,99 % p. a. a končí na na 5,49 % p. a. Tedy přibližně tam, kde hypotéky začínají.

Úrokové sazby úvěru ze stavebního spoření jsou pevně sjednány ve smlouvě o stavebním spoření a platí bez ohledu na skutečnost, zda je úvěr zajištěn nemovitostí, nebo zda je bez zajištění.

V následující tabulce je přehled nejdůležitějších parametrů úvěrů ze stavebního spoření. Další podrobnosti a modelové výpočty jsou k dispozici v přehledu úvěrů ze stavebního spoření.

Hlavní parametry úvěrů ze stavebního spoření

SpořitelnaTarif

Úročení

vkladů

Úročení

úvěru

Minimální

procento

naspoření *

Čekací

doba

**

Splátka

úvěru

ČSOBAktivPlus Spořicí1,00 %4,00 %15 % CČ3 roky2,50 % CČ
Modrá pyramidaALFA0,50 %3,49 %25 % CČ2 roky0,54 % CČ ***
MonetaProSpoření2,50 %5,49 %40 % CČ4,17 roku0,70 % CČ
RaiffeisenSpoření S 2171,50 %4,50 %10 % CČ3,58 roku0,65 % CČ
RaiffeisenReko U 2140,10 %3,10 %40 % CČ6,08 roku0,85 % CČ
RaiffeisenHypo U 2150,10 %2,99 %35 % CČ6,08 roku0,49 % CČ
BuřinkaStandard1,50 %4,50 %33 % CČ ****2 roky0,55 % CČ
MPN = částka kterou je třeba naspořit pro získání úvěru ze stavebního spoření. Uvádí se v procentech z cílové částky.
** Čekací doba pro takzvaného rychlého střadatele. Tedy pro klienta, který na počátku vloží minimální částku potřebnou pro přidělení a dál už nespoří. Délka čekací doby uvedená v tabulce je počítána při cílové částce milion korun.
*** Přibližná hodnota, která vychází z maximální doby splatnosti 15 let.
**** Přibližná hodnota, podrobnosti jsou popsány v komentáři níže.

Na úvěr ze stavebního spoření vzniká nárok podle zákona každému, kdo uzavře smlouvu o stavebním spoření a splní podmínky stavební spořitelny. Úroková sazba je sjednána už ve smlouvě o stavebním spoření a její výše je zákonem omezená: smí být nejvýše o tři procentní body nad úrokovou sazbou z vkladů.

Zní to až příliš dobře? Ano, jsou zde různá omezení. Tím hlavním je takzvaná čekací doba. Nárok na úvěr vzniká až po určité době spoření.

Ze zákona nesmí být tato doba kratší než dva roky. Stavební spořitelny se v definici čekací doby hodně liší. U dvou stavebních spořitelen (Modrá pyramida a Buřinka) můžete získat úvěr ze stavebního spoření po uplynutí dvou let a naspoření předepsané částky. U ostatních spořitelen je potřeba splnit ještě podmínku hodnotícího čísla.

Obecně platí, že nejkratší rozumnou čekací dobu má klient, který okamžitě po uzavření smlouvy o stavebním spoření vloží na svůj účet jednorázově částku potřebnou pro přidělení. Z těchto předpokladů také vychází srovnávací tabulka výše.

Dalším omezením je výše úvěru ze stavebního spoření. Maximální výše úvěru je cílová částka snížená o naspořenou částku. Takže pokud je pro získání úvěru potřeba naspořit 25 % cílové částky, automaticky to znamená, že úvěr lze poskytnout v objemu nejvýše 75 % cílové částky.

Poslední důležitý parametr je výše splátky, která určuje dobu splatnosti úvěru. Z technických důvodů, které zde nebudeme rozvádět, nemůže mít úvěr ze stavebního spoření třicetiletou dobu splatnosti, jak ji známe u klasických hypoték. Rozumně dosažitelná doba splatnosti je přibližně poloviční. Výši splátky tedy u úvěru ze stavebního spoření nelze rozložit do příliš dlouhého časového období. Na druhé straně však musíme upozornit, že díky nižší úrokové sazbě může být splátka úvěru ze stavebního spoření stejná jako u úvěru se splatností podstatně delší, ale s vyšší úrokovou sazbou.

Podrobnosti o jednotlivých nabídkách čtěte ve zbytku článku na webu Stavebky.cz.

Petr Kielar

Autor článku Petr Kielar

Petr Kielar v letech 1994–2006 pracoval v Českomoravské stavební spořitelně, od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant. Provozuje web Stavebky.cz, který se snaží co nejlíp popisovat aktuální stav a není ovlivňován zájmy... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2022 9:04, DRSG

Až na jeden drobný detail, většina smluv z posledních let je na nízkou cílovou částku, zpravidla okolo 200 tis. To průměrného hypotékaře s jistinou v rozmezí 2 až 3 mil. opravdu nezachrání.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2022 13:01

Ale za 6 let by se snad za ty peníze dal natřít alespoň kus plotu, jestli ale budou barvy, neboť Sovětský Svaz a Putin

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

První stavební spořitelna se snaží udržet klienty zvýšením úroku

27. 6. 2023 | Olga Skalková

První stavební spořitelna se snaží udržet klienty zvýšením úroku

Plánované snížení státní podpory stavebního spoření přidělalo stavebním spořitelnám vrásky. O zákazníky pravděpodobně zkusí zabojovat atraktivnějšími úrokovými sazbami. A hledají způsob,... celý článek

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

6. 2. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

Státní příspěvek k dosavadním vkladům už vám sice nikdo nesebere, nové příspěvky od roku 2024 ale mohou být nižší i u stávajících smluv.

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Na žádost o roční zúčtování daně zbývá poslední den. Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se... celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

10. 1. 2023 | Petr Kielar | 2 komentáře

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

Nové obchodní podmínky Stavební spořitelny České spořitelny se týkají i stávajících klientů se smlouvou uzavřenou od 1. ledna 2014. Podrobnosti popisuje Petr Kielar z webu Stavebky.cz. celý článek

Partners Financial Services