Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 12. 2020
Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Zdroj: Shutterstock

Průměrná úroková sazba nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen klesla v říjnu na 1,94 procenta. Poprvé v historii se tak dostala pod dvě procenta a překonala i dosud nejnižší úrovně z poloviny roku 2017. Ukazují to data z trhu od České národní banky.

Od jara tak úrokové sazby nových úvěrů od stavebních spořitelen klesly o více než půl procentního bodu. Podobně se vyvíjejí i úroky u hypoték. Průměrná úroková sazba nových hypoték v říjnu dělala podle ČNB 2,04 procenta.

Podobná je situace i u zájmu o nové úvěry. Hypotéky zažívají rekordní rok. Například Česká bankovní asociace očekává za letošek celkový objem nových hypoték (bez refinancovaných) ve výši 207 miliard korun. V dosud nejsilnějším roce 2018 se prodaly nové hypotéky za 187 miliard.

Srovnejte si to s námi

Zájem o úvěry ze stavebního spoření letos také roste. „Stavební spořitelny letos zvýšily objem poskytnutých úvěrů o třetinu a celoročně tak i přes současnou celosvětovou situaci zaznamenají jeden z nejlepších obchodních výsledků v historii,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny.

Ta poskytla v listopadu úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření v celkovém objemu 2,6 miliardy korun, což byl její nejlepší měsíční výsledek od října 2018.

Loni stavební spořitelny poskytly podle dat Asociace stavebních spořitelen úvěry za 48 miliard korun, letos míří zhruba na 64 miliard. V rekordním roce 2018 se dostaly ještě o čtyři miliardy výš.

Zdroj: Českomoravská stavební spořitelna

Vývoj průměrné úrokové sazby nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen podle dat ČNB.


Kam dál?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Češi si vzali hypotéky za 150 miliard, refinancovali jen 17 procent

15. 1. 2024 | Olga Skalková

Češi si vzali hypotéky za 150 miliard, refinancovali jen 17 procent

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok nové hypoteční úvěry za 150 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 124 miliard.

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

1. 1. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2023 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Oprav dům po babičce: Dotace doplní výhodné úvěry

19. 12. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Oprav dům po babičce: Dotace doplní výhodné úvěry

Dotační program Oprav dům po babičce doplní nabídka výhodných úvěrů od stavebních spořitelen a bank. Úvěry s úrokem do 3,5 procenta by měly začít nabízet v únoru.

Stavební spořitelny pomáhají klientům k energeticky úspornému bydlení

18. 12. 2023 | Lucie Kocurová

Stavební spořitelny pomáhají klientům k energeticky úspornému bydlení

Na českém trhu působí stavební spořitelny už třicet let a patří mezi stabilní finanční instituce. Ani jim se ale nevyhýbají různé změny a výkyvy. O tom, jak se s nimi vypořádávají a... celý článek

Partners Financial Services