Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 12. 2020
Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Zdroj: Shutterstock

Průměrná úroková sazba nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen klesla v říjnu na 1,94 procenta. Poprvé v historii se tak dostala pod dvě procenta a překonala i dosud nejnižší úrovně z poloviny roku 2017. Ukazují to data z trhu od České národní banky.

Od jara tak úrokové sazby nových úvěrů od stavebních spořitelen klesly o více než půl procentního bodu. Podobně se vyvíjejí i úroky u hypoték. Průměrná úroková sazba nových hypoték v říjnu dělala podle ČNB 2,04 procenta.

Podobná je situace i u zájmu o nové úvěry. Hypotéky zažívají rekordní rok. Například Česká bankovní asociace očekává za letošek celkový objem nových hypoték (bez refinancovaných) ve výši 207 miliard korun. V dosud nejsilnějším roce 2018 se prodaly nové hypotéky za 187 miliard.

Srovnejte si to s námi

Zájem o úvěry ze stavebního spoření letos také roste. „Stavební spořitelny letos zvýšily objem poskytnutých úvěrů o třetinu a celoročně tak i přes současnou celosvětovou situaci zaznamenají jeden z nejlepších obchodních výsledků v historii,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny.

Ta poskytla v listopadu úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření v celkovém objemu 2,6 miliardy korun, což byl její nejlepší měsíční výsledek od října 2018.

Loni stavební spořitelny poskytly podle dat Asociace stavebních spořitelen úvěry za 48 miliard korun, letos míří zhruba na 64 miliard. V rekordním roce 2018 se dostaly ještě o čtyři miliardy výš.

Zdroj: Českomoravská stavební spořitelna

Vývoj průměrné úrokové sazby nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen podle dat ČNB.


Kam dál?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 540 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 430 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

1. 7. 2021 | Renata Lichtenegerová

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

Stali jsme se vězni pandemie, a tak bylo dost času si všimnout, kde naše domovy potřebují vylepšit. Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, známé... celý článek

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

22. 3. 2021 | Olga Skalková | 20 komentářů

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

Poplatek za předčasné splacení hypotéky nemůže být tak nízký, protestují banky. Kvůli postoji ČNB přicházejí o čím dál víc peněz, protože zájem klientů o refinancování v posledních... celý článek

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů

12. 3. 2021 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů

Plní stavební spoření svůj původní účel? Měl by ho stát dál podporovat? Nebo je na čase tenhle spořicí a úvěrový produkt vhodně modernizovat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.