Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 12. 2020 12:00
Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Zdroj: Shutterstock

Průměrná úroková sazba nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen klesla v říjnu na 1,94 procenta. Poprvé v historii se tak dostala pod dvě procenta a překonala i dosud nejnižší úrovně z poloviny roku 2017. Ukazují to data z trhu od České národní banky.

Od jara tak úrokové sazby nových úvěrů od stavebních spořitelen klesly o více než půl procentního bodu. Podobně se vyvíjejí i úroky u hypoték. Průměrná úroková sazba nových hypoték v říjnu dělala podle ČNB 2,04 procenta.

Podobná je situace i u zájmu o nové úvěry. Hypotéky zažívají rekordní rok. Například Česká bankovní asociace očekává za letošek celkový objem nových hypoték (bez refinancovaných) ve výši 207 miliard korun. V dosud nejsilnějším roce 2018 se prodaly nové hypotéky za 187 miliard.

Srovnejte si to s námi

Zájem o úvěry ze stavebního spoření letos také roste. „Stavební spořitelny letos zvýšily objem poskytnutých úvěrů o třetinu a celoročně tak i přes současnou celosvětovou situaci zaznamenají jeden z nejlepších obchodních výsledků v historii,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny.

Ta poskytla v listopadu úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření v celkovém objemu 2,6 miliardy korun, což byl její nejlepší měsíční výsledek od října 2018.

Loni stavební spořitelny poskytly podle dat Asociace stavebních spořitelen úvěry za 48 miliard korun, letos míří zhruba na 64 miliard. V rekordním roce 2018 se dostaly ještě o čtyři miliardy výš.

Zdroj: Českomoravská stavební spořitelna

Vývoj průměrné úrokové sazby nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen podle dat ČNB.


Kam dál?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdražování bytů přibrzdí, čeká bankéř po rekordním roce

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zdražování bytů přibrzdí, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 315 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 250 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření mají novou jedničku

14. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření mají novou jedničku

Nezajištěné překlenovací úvěry od stavebních spořitelen mají novou jedničku. Je jím půjčka ProBydlení od Moneta stavební spořitelny. Ta změnila od soboty 12. prosince některé podmínky... celý článek

Daň z nabytí nemovitosti definitivně končí. Limit pro odpočty klesne

15. 9. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Daň z nabytí nemovitosti definitivně končí. Limit pro odpočty klesne

Úroky z úvěrů na bydlení se budou odečítat dál, jejich maximální výše však klesne na polovinu. Zpřísní i pravidla při prodeji „investičních“ bytů.

O odklad splátek žádala osmina klientů s úvěrem

12. 8. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

O odklad splátek žádala osmina klientů s úvěrem

Banky ke konci července přijaly přes 393 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily skoro 352,5 tisíce. Za poslední týden přibylo už jenom tisíc žádostí. Vyplývá to ze statistik... celý článek

Banky a omezení hypoték. Kolik vám teď půjčí

4. 8. 2020 | Libor Vojta Ostatek | 2 komentáře

Banky a omezení hypoték. Kolik vám teď půjčí

Česká národní banka dvakrát za sebou uvolnila přísná pravidla pro hypotéky. Makléřská společnost Golem Finance shrnuje, jak na to reagovali jejich poskytovatelé.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.