Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 12. 2020
Úvěry od stavebních spořitelen jsou nejlevnější v historii

Zdroj: Shutterstock

Průměrná úroková sazba nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen klesla v říjnu na 1,94 procenta. Poprvé v historii se tak dostala pod dvě procenta a překonala i dosud nejnižší úrovně z poloviny roku 2017. Ukazují to data z trhu od České národní banky.

Od jara tak úrokové sazby nových úvěrů od stavebních spořitelen klesly o více než půl procentního bodu. Podobně se vyvíjejí i úroky u hypoték. Průměrná úroková sazba nových hypoték v říjnu dělala podle ČNB 2,04 procenta.

Podobná je situace i u zájmu o nové úvěry. Hypotéky zažívají rekordní rok. Například Česká bankovní asociace očekává za letošek celkový objem nových hypoték (bez refinancovaných) ve výši 207 miliard korun. V dosud nejsilnějším roce 2018 se prodaly nové hypotéky za 187 miliard.

Srovnejte si to s námi

Zájem o úvěry ze stavebního spoření letos také roste. „Stavební spořitelny letos zvýšily objem poskytnutých úvěrů o třetinu a celoročně tak i přes současnou celosvětovou situaci zaznamenají jeden z nejlepších obchodních výsledků v historii,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny.

Ta poskytla v listopadu úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření v celkovém objemu 2,6 miliardy korun, což byl její nejlepší měsíční výsledek od října 2018.

Loni stavební spořitelny poskytly podle dat Asociace stavebních spořitelen úvěry za 48 miliard korun, letos míří zhruba na 64 miliard. V rekordním roce 2018 se dostaly ještě o čtyři miliardy výš.

Zdroj: Českomoravská stavební spořitelna

Vývoj průměrné úrokové sazby nově poskytnutých zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen podle dat ČNB.


Kam dál?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

10. 1. 2023 | Petr Kielar | 2 komentáře

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

Nové obchodní podmínky Stavební spořitelny České spořitelny se týkají i stávajících klientů se smlouvou uzavřenou od 1. ledna 2014. Podrobnosti popisuje Petr Kielar z webu Stavebky.cz. celý článek

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2022 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.