Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 10. 2020 | 2 komentáře
Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku
Milgrom vlevo, Wilson vpravo
Zdroj: Niklas Elmehed, Nobel Media

Nobelovu cenu za ekonomii letos získali profesoři Stanfordské univerzity Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson. Královská akademie věd ve Stockholmu jim ocenění udělila za zlepšení v oblasti teorie aukcí a za vynalezení nových formátů aukcí.

Oba ekonomové se dlouhodobě zabývají tím, jak co nejvýhodněji prodat věci, kterých je málo a mohou být vzácné. Konkrétně vymysleli třeba pravidla aukce, ve které se v roce 1993 prodávaly kmitočty operátorům. Stanovily tím standard pro podobné zásadní prodeje, které většinou provádí státní správa.

„Aukce jsou ten nejchytřejší způsob prodeje, když nemáme tržní cenu. Díky Milgromovi a Wilsonovi jsou ještě chytřejší,“ říká Petr Bartoň, ekonom společnosti Natland.

Wilson i Milgrom zkoumali, jak například omezit, aby se účastníci aukce báli přihazovat. Nebo aby naopak nedošlo k takzvanému prokletí vítěze, který přihodí hodně a až následně zjistí, že zaplatil až moc.

„Je třeba rozdíl mezi tichou aukcí v podobě zalepených obálek a klasickou aukcí s přihazováním. Když totiž účastníci mohou pozorovat, jak přihazují ostatní, něco jim to naznačuje o tom, jak moc se asi sami spletli,“ shrnuje jednu z myšlenek nových nobelistů Bartoň.

Další problém s nejistou hodnotou může vzniknout, když stát draží třeba regionální licence na železnici. „Ochota dopravce zaplatit za licenci vozit lidi z Prahy do Olomouce bude záviset také na tom, jestli odpoledne dokáže vydražit také licenci Olomouc-Ostrava. Milgrom vymyslel, jak nastavit pravidla aukce, která by toto pro dobro všech brala v potaz,“ vysvětluje Bartoň.

Milgrom je Wilsonův žák. Už v minulosti u jedné Nobelovy ceny za ekonomii asistoval. V roce 1996 přednesl nobelovskou přednášku za prvního aukčního nobelistu Williama Vickreyho, který zemřel tři dny po jejím vyhlášení.

Tentokrát Milgrom s Wilsonem cenu kvůli epidemiologickým opatřením převzali na dálku. A protože Milgrom nebyl uprostřed noci k zastižení, šel ho jeho soused Wilson budit, jak dokládá video na twitterovém účtu Stanfordské univerzity.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

aukce, dražby, ekonomie, ekonomika

A tohle už jste četli?

Evropští Lehman Brothers? Dvě obří banky hasí problémy

3. 10. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Evropští Lehman Brothers? Dvě obří banky hasí problémy

Akcie dvou evropských bankovních obrů se teď obchodují na extrémně nízkých hodnotách, jaké trhy neviděly od finanční krize v roce 2008. Akcie Credit Suisse se kupují za 0,23násobek... celý článek

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

12. 7. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

Společná evropská měna je vůči americkému dolaru aktuálně nejslabší za posledních téměř dvacet let. Dnes poprvé od roku 2002 klesla na takzvanou paritu – jedno euro se prodávalo za... celý článek

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 23 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je padesátiletý Elon Musk, který stojí za společnostmi jako Tesla a SpaceX. Vyplývá to z čerstvého žebříčku časopisu Forbes. Muskův majetek odhaduje na 219... celý článek

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

2. 4. 2022 | Jana Divinová | 22 komentářů

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

Salvadorský prezident se nevzdává a chce v bitcoinech financovat chod země. Chystá dluhopisy na nové město, kde chce kryptoměnu těžit. Z dálky to připomíná vzdušné zámky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.