Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 10. 2020 15:20 | 2 komentáře
Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku
Milgrom vlevo, Wilson vpravo
Zdroj: Niklas Elmehed, Nobel Media

Nobelovu cenu za ekonomii letos získali profesoři Stanfordské univerzity Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson. Královská akademie věd ve Stockholmu jim ocenění udělila za zlepšení v oblasti teorie aukcí a za vynalezení nových formátů aukcí.

Oba ekonomové se dlouhodobě zabývají tím, jak co nejvýhodněji prodat věci, kterých je málo a mohou být vzácné. Konkrétně vymysleli třeba pravidla aukce, ve které se v roce 1993 prodávaly kmitočty operátorům. Stanovily tím standard pro podobné zásadní prodeje, které většinou provádí státní správa.

„Aukce jsou ten nejchytřejší způsob prodeje, když nemáme tržní cenu. Díky Milgromovi a Wilsonovi jsou ještě chytřejší,“ říká Petr Bartoň, ekonom společnosti Natland.

Wilson i Milgrom zkoumali, jak například omezit, aby se účastníci aukce báli přihazovat. Nebo aby naopak nedošlo k takzvanému prokletí vítěze, který přihodí hodně a až následně zjistí, že zaplatil až moc.

„Je třeba rozdíl mezi tichou aukcí v podobě zalepených obálek a klasickou aukcí s přihazováním. Když totiž účastníci mohou pozorovat, jak přihazují ostatní, něco jim to naznačuje o tom, jak moc se asi sami spletli,“ shrnuje jednu z myšlenek nových nobelistů Bartoň.

Další problém s nejistou hodnotou může vzniknout, když stát draží třeba regionální licence na železnici. „Ochota dopravce zaplatit za licenci vozit lidi z Prahy do Olomouce bude záviset také na tom, jestli odpoledne dokáže vydražit také licenci Olomouc-Ostrava. Milgrom vymyslel, jak nastavit pravidla aukce, která by toto pro dobro všech brala v potaz,“ vysvětluje Bartoň.

Milgrom je Wilsonův žák. Už v minulosti u jedné Nobelovy ceny za ekonomii asistoval. V roce 1996 přednesl nobelovskou přednášku za prvního aukčního nobelistu Williama Vickreyho, který zemřel tři dny po jejím vyhlášení.

Tentokrát Milgrom s Wilsonem cenu kvůli epidemiologickým opatřením převzali na dálku. A protože Milgrom nebyl uprostřed noci k zastižení, šel ho jeho soused Wilson budit, jak dokládá video na twitterovém účtu Stanfordské univerzity.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

aukce, dražby, ekonomie, ekonomika

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 4 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky

4. 2. 2021 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky

Průvodce ničením Wall Street bez cizích slov.

Mít se aspoň jako Homer. Americký sen 2021

12. 1. 2021 | Pavel Jégl | 4 komentáře

Mít se aspoň jako Homer. Americký sen 2021

Elon Musk sní o Marsu. Běžný Američan by se klidně spokojil aspoň se životem, jako mají Simpsonovi.

Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

16. 12. 2020 | Martin Mašát

Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Donald Trump prohrál všechny soudy, kterými chtěl zpochybnit volby. Volitelé v pondělí odevzdali svoje hlasy a o novém prezidentovi USA je snad definitivně rozhodnuto. Republikáni ale... celý článek

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.