Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 10. 2020 15:20 | 2 komentáře
Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku
Milgrom vlevo, Wilson vpravo
Zdroj: Niklas Elmehed, Nobel Media

Nobelovu cenu za ekonomii letos získali profesoři Stanfordské univerzity Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson. Královská akademie věd ve Stockholmu jim ocenění udělila za zlepšení v oblasti teorie aukcí a za vynalezení nových formátů aukcí.

Oba ekonomové se dlouhodobě zabývají tím, jak co nejvýhodněji prodat věci, kterých je málo a mohou být vzácné. Konkrétně vymysleli třeba pravidla aukce, ve které se v roce 1993 prodávaly kmitočty operátorům. Stanovily tím standard pro podobné zásadní prodeje, které většinou provádí státní správa.

„Aukce jsou ten nejchytřejší způsob prodeje, když nemáme tržní cenu. Díky Milgromovi a Wilsonovi jsou ještě chytřejší,“ říká Petr Bartoň, ekonom společnosti Natland.

Wilson i Milgrom zkoumali, jak například omezit, aby se účastníci aukce báli přihazovat. Nebo aby naopak nedošlo k takzvanému prokletí vítěze, který přihodí hodně a až následně zjistí, že zaplatil až moc.

„Je třeba rozdíl mezi tichou aukcí v podobě zalepených obálek a klasickou aukcí s přihazováním. Když totiž účastníci mohou pozorovat, jak přihazují ostatní, něco jim to naznačuje o tom, jak moc se asi sami spletli,“ shrnuje jednu z myšlenek nových nobelistů Bartoň.

Další problém s nejistou hodnotou může vzniknout, když stát draží třeba regionální licence na železnici. „Ochota dopravce zaplatit za licenci vozit lidi z Prahy do Olomouce bude záviset také na tom, jestli odpoledne dokáže vydražit také licenci Olomouc-Ostrava. Milgrom vymyslel, jak nastavit pravidla aukce, která by toto pro dobro všech brala v potaz,“ vysvětluje Bartoň.

Milgrom je Wilsonův žák. Už v minulosti u jedné Nobelovy ceny za ekonomii asistoval. V roce 1996 přednesl nobelovskou přednášku za prvního aukčního nobelistu Williama Vickreyho, který zemřel tři dny po jejím vyhlášení.

Tentokrát Milgrom s Wilsonem cenu kvůli epidemiologickým opatřením převzali na dálku. A protože Milgrom nebyl uprostřed noci k zastižení, šel ho jeho soused Wilson budit, jak dokládá video na twitterovém účtu Stanfordské univerzity.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

aukce, dražby, ekonomie, ekonomika

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

24. 8. 2020 | Jiří Hovorka, Hana Vincourová | 16 komentářů

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

Koronavirová krize vrátila do hry myšlenku takzvaného nepodmíněného příjmu. S experimentem začalo Španělsko, chystá se k němu Německo.

To tu ještě nebylo. Ropa ztratila hodnotu, prodávající musí platit

20. 4. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

To tu ještě nebylo. Ropa ztratila hodnotu, prodávající musí platit

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se propadla do záporných hodnot. Prodávající tak za ni nejenže nic nedostane, ale ještě musí kupujícímu zaplatit.

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost

10. 3. 2020 | Jan Traxler | 9 komentářů

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost

Indexy spadly během tří týdnů o 20 až 25 %, mnohé akcie i výrazně více. Po černém pondělí nastal vhodný čas uskutečnit první větší nákupy.

Černé pondělí na burzách. Akcie dál padají, koruna oslabuje

9. 3. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Černé pondělí na burzách. Akcie dál padají, koruna oslabuje

Světové burzy hlásí černé pondělí. Vedle obav z ekonomických dopadů nového koronaviru reagují i na rozhodnutí Saúdské Arábie zahájit cenovou válku na trhu s ropou.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.