Bezpečnostní prvky Eura

Bezpečnostní prvky Eura
Euro bankovky obsahují celou řadu bezpečnostních prvků a při návrhu nových bankovek bylo využito nejnovějších poznatků o ochraně bankovek proti padělání. Dokážete poznat podvodníky?

Úroveň zabezpečení u nových euro bankovek je na vyšší úrovni než u původních národních bankovek, takže jejich falšování je značně znesnadněno. Podle vedení Evropské centrální banky (ECB) nová eura patří k nejsofistikovanějším bankovkám na světě. Z těchto důvodů je výroba bankovek a mincí eura dražší než u původních měn.

Evropská centrální banka uveřejnila 1. září 2001 některé bezpečnostní prvky, které by měly umožnit široké veřejnosti rozeznat pravou a falešnou bankovku. Z bezpečnostních důvodů zůstanou některé ochranné prvky nové měny utajené a může je tak ověřovat pouze vybraný personál bank pomocí speciálních přístrojů. Všechny falzifikáty jsou shromažďovány a analyzovány v jednom centru - v ECB. Obavy jsou obvzláště z falšování eurobankovek vysokých hodnot, zejména 200 a 500 euro. (Nejhodnotnější bankovkou na evropském kontinentu je tisíc švýcarských franků.)

Všechny bankovky jsou vytištěny na speciálním papíru z čisté bavlny, který je hmatem snadno odlišitelný od běžného papíru. Podle bezpečnostních prvků lze bankovky eura rozdělit do dvou skupin: bankovky 5, 10 a 20 euro, které obsahují základní bezpečnostní prvky, a bankovky vyšších hodnot 50, 100, 200 a 500 euro, které mají další sofistikovanější ochranu.


  1. hlubotisk
  2. vodoznak
  3. ochranný proužek
  4. soutisková značka
  5. fólie s hologramem
  6. iridiscentní pruh
  7. opticky proměnlivá barva

Lícní strana všech bankovek je vytištěna hlubotiskem, čímž je dosaženo vzniku hmatově rozlišitelného reliéfu. To se týká nominální hodnoty, obrysů vyobrazení oken a bran a zejména pruhu v horní části bankovky se zkratkami Evropské centrální banky v pěti základních jazycích měnové unie (BCE, ECB, EZB, EKT, EKP).

Všechny bankovky mají zapracován vodoznak obsahující architektonický motiv ve stejném stylu jako na bankovce a její nominální hodnotu. Pro zjištění vodoznaku je nutné bankovku podržet proti světlu.

Dalším ochranným prvkem, rovněž známým z našich současných bankovek, je ochranný proužek, který se nachází přibližně v polovině bankovky. Proužek, který je zapracován do papíru bankovky, se jeví jako tmavý proužek procházející bankovkou. Při důkladném pozorování je možné přečíst viditelný nápis "EURO" a hodnotu bankovky, které se střídají zrcadlově obráceně.

Na všech euro bankovkách je možné najít v levém horním rohu čelní strany a v pravém horním rohu rubové strany soutiskovou značku. Při pohledu proti světlu se části vytištěné na lícní a rubové straně spojí a vytvoří číslo vyjadřující nominální hodnotu bankovky.

Ochranu nových bankovek mají zajistit i fólie s hologramem. U bankovek nižších hodnot (5, 10 a 20 euro) se na licní straně nachází proužek ze speciální fólie obsahující hologram. Při naklápění bankovky se střídavě objevují symbol eura a nominální hodnota bankovek. Při pozorování proti světlu lze rozeznat symbol eura (ten je větší než na hologramu) vzniklý perforací fólie. Euro bankovky vyšších hodnot (50, 100, 200 a 500) místo tohoto proužku obsahují zhruba u pravého okraje čtvercový element tvořený fólií s hologramem. Při natáčení bankovkou dochází ke střídání hodnoty bankovky s architektonickým motivem shodným s hlavním motivem licní strany, který se změnou úhlu pohledu barevně proměňuje.

Dalším ochranným prvkem u bankovek nižších hodnot je iridiscentní pruh nacházející ve střední části rubové strany (napravo od ochranného proužku). Stejný prvek je i na nových tisícikorunových bankovkách. Při naklápění bankovky přechází barva pruhu od světle žluté do zlatě žluté, v pruhu je možné rozeznat hodnotu bankovky a symbol eura.

Bankovky vyšších nominálních hodnot mají na lícní straně v pravém dolním rohu vyznačenu hodnotu opticky proměnlivými barvami, které se proměňují s různými úhly pohledu od purporově červené přes olivově zelenou až po hnědou.

Jak jsou chráněny mince? Případné falšování mincí vyšších hodnot (1 a 2 euro) má předejít složitější technologie výroby. Střed těchto mincí je totiž vyroben ze tří vrstev – u jednoeura je mezi vrchní vrstvy ze slitiny mědiniklu vložena vrstva z niklu, u dvou eura jsou vrchní vrstvy tvořené slitinou mědi, niklu a zinku, střední vrstva je opět z niklu. Střed mince je obepnut mezikružím, které je u jednoueurové mince vyrobeno z niklové mosazi, u dvoueura z mědiniklu.

Svými ochrannými prvky se euro řadí ke světové špičce mezi platidly. Ani to však nezabrání četným padělatelským útokům...

Článek jste si u nás již mohli přečíst 13. 12. 2001. Rádi bychom se ovšem k některým textům, které považujeme za kvalitní a zároveň nadčasové, čas od času vraceli.

Co soudíte o zabezpečení nových euro bankovek? Myslíte, že euro dobře odolává pokusům padělatelů o výrobu falešných bankovek?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Korunové hrátky

21. 7. 2004 | Petr Fejtek

Korunové hrátky

Reálné zhodnocení kurzu české koruny zřejmě jen tak neskončí. To může kromě jiného znamenat i ztrátu části výnosů při investicích např. v euru. Nabízí se tedy logická otázka: jak diverzikovat,... celý článek

Jsme a nejsme v Evropské unii

17. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová

Jsme a nejsme v Evropské unii

Při srovnání České republiky s ostatními státy Evropy jsou často uváděny údaje jako hrubý domácí produkt, cenové indexy nebo veřejný dluh. Řadě z nás toho moc neřeknou. Ale pokud vás... celý článek

Hotovost, platební kartu a šeky do kufru

7. 6. 2004 | Kristýna Havligerová

Hotovost, platební kartu a šeky do kufru

Období dovolených se blíží. Stále jste se nerozhodli, jestli si s sebou do zahraničí vzít jen platební kartu, hotovost či cestovní šeky? Víte, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých... celý článek

Neoprávněná transakce: stornujte, reklamujte

20. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 2 komentáře

Neoprávněná transakce: stornujte, reklamujte

Zasílání SMS zpráv s informací o provedené transakci lze chápat jako jistou formu zabezpečení internetového bankovnictví či platebních karet. Dostanou však klienti zpět peníze v případě,... celý článek

V Unii už jsme, kdy budeme platit eurem?

4. 5. 2004 | Jiří Šedivý

V Unii už jsme, kdy budeme platit eurem?

Vstupem do EU integrační evropské aktivity České republiky nekončí. Dalším krokem bude pravděpodobně přijetí společné evropské měny, eura, které bychom měli podle odhadů vlády a ČNB... celý článek

Partners Financial Services