Rozpočtová rada kritizuje vládu za schodek i příspěvek k důchodům

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 9. 2020 | 3 komentáře
Rozpočtová rada kritizuje vládu za schodek i příspěvek k důchodům

Zdroj: Shutterstock

Národní rozpočtová rada kritizuje vládu za to, že předčasně navýšila schodek státního rozpočtu v letošním roce na půl bilionu korun. Vzkazuje také, že není vhodný čas na jednorázový příspěvek pro důchodce chystaný na konec letošního roku.

„Schodek státního rozpočtu ke konci srpna ve výši 230,3 miliardy korun. Stávající pomalejší tempo prohlubování deficitu ve srovnání s obdobím od března do června potvrzuje, že třetí novela zákona o státním rozpočtu na rok 2020, jež navýšila schválený schodek ze 300 na 500 miliard, byla předčasná, neopodstatněná a nadměrná,“ píše rozpočtová rada.

Už dříve kritizovala, že vláda v navrženém rozpočtu nechává desítky miliard korun v nespecifikovaných rezervách a tím značně snižuje transparentnost veřejných financí a omezuje parlamentní kontrolu.

Rada upozorňuje, že ačkoliv byla mezi důvody navýšení deficitu uváděna zejména potřeba proinvestovat se z krize, nárůst kapitálových výdajů činil pouze 30 miliard. „Reálné dopady na investiční aktivitu budou však pravděpodobně ještě nižší, neboť část prostředků je určena Státnímu fondu dopravní infrastruktury jako kompenzace za výpadek jeho vlastních příjmů. Tudíž se nejedná o zdroje na nové investice, ale pokrytí již plánovaných akcí,“ uvádí.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Navíc lze podle ní předpokládat, že se část předpokládaných investičních akcí nepodaří do konce roku ani zahájit z důvodu nedostatečné projektové přípravy, absence potřebných povolení, jakož i možného prodlužování zadávacích řízení z důvodu odvolávání neúspěšných uchazečů.

K plánovanému jednorázovému příspěvku ve výši 5000 Kč ke všem důchodům rada poznamenává, že v současné ekonomické situaci by měly být realizovány pouze takové výdaje, které budou co nejvíce stimulovat poptávku nebo alespoň částečně zmírní negativní dopady krize na příjmy zasažených domácností. „Příjem důchodcovských domácností však toto kritérium nesplňuje, neboť nebyl krizí ovlivněn,“ hodnotí vládou připravovaný prosincový příspěvek pro všechny důchodce rada.

Na druhou stranu zmiňuje, že zvolené řešení ve formě jednorázového příspěvku je z hlediska vlivu na udržitelnost veřejných financí vhodnější než původně rovněž zvažovaná nadstandardní valorizace penzí. Nebude se totiž přenášet do dalších let.

Rada považuje za nevhodný také další aktuálně vznikající vládní návrh, a to na zrušení superhrubé mzdy při zachování základní 15% sazby daně z příjmů.

„Z hlediska stabilizační funkce veřejných financí, jejímž cílem by v současné ekonomické situaci měla být maximální stimulace agregátní poptávky, se jako vhodnější jeví její podpora přímými vládními výdaji (například investičními) a nikoliv zvyšováním disponibilního důchodu domácností. Existuje reálná možnost, že domácnosti v očekávání nepříznivého vývoje ekonomiky značnou část „nových“ příjmů uspoří místo toho, aby je nasměřovaly do spotřeby,“ uvádí rada.

Upozorňuje také na dopady do rozpočtů územních samosprávných celků (kraje, města), které by dohromady přišly až o 30 miliard Kč. „To by byl velmi významný zásah do jejich rozpočtů a lze předpokládat, že by obce a kraje musely přistoupit k redukci investičních výdajů. Z makroekonomického hlediska by tak došlo k podpoře procyklického chování, což nelze považovat za vhodné,“ varuje rada.

Dále například upozorňuje, že navržená úprava daně z příjmů bez významného zvýšení jiných veřejných příjmů nebo redukce veřejných výdajů ohrožuje střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. „Již nyní se veřejné rozpočty nachází ve strukturální nerovnováze v rozsahu kolem -2 % HDP a tímto opatřením by i po určité kompenzaci v podobě navýšení příjmů ze spotřebních daní došlo k jejímu prohloubení o zhruba 1,4 procentního bodu,“ vypočítává rada.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti. Činnost rady by měla přispívat k udržitelnosti veřejných financí České republiky a snižovat riziko nadměrného zadlužování státu. Předsedkyní rady je Eva Zamrazilová, kromě jiného bývalá členka bankovní rady České národní banky.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, státní rozpočet

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Rozpočet skončil v minusu 289 miliard, na důchody chybí čím dál víc

4. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Rozpočet skončil v minusu 289 miliard, na důchody chybí čím dál víc

Hospodaření státu loni skončilo s deficitem 288,5 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Daň z nemovitostí stoupne. Experti řekli, jak ji dál vylepšit

11. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Daň z nemovitostí stoupne. Experti řekli, jak ji dál vylepšit

Vládní balíček zvyšuje od Nového roku sazbu daně z nemovitosti. Lidé si připlatí v průměru několik stokorun ročně. Stačí to? Jak by měla vypadat ideální daň? Zeptali jsme se.

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

13. 10. 2023 | Petr Kučera, Kateřina Hovorková | 1 komentář

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

Desítky novel, které mají snížit zadlužení státu, jsou definitivně schválené. Projděte si, co konsolidační balíček obsahuje hlavně z pohledu osobních financí.

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

13. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

Poslanci dnes rozhodují o zjednodušení daně z přidané hodnoty. Místo tří sazeb budou jen dvě – základní a snížená. Ekonom Vít Hradil ale tvrdí, že by se vyplatilo radikálnější řešení:... celý článek

Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

26. 7. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

Zvyšování důchodů nebude tak rychlé jako v posledních letech. Od roku 2025 se změní pravidla pro řádnou valorizaci. Místo mimořádné valorizace by důchodci dostali dočasný příspěvek.... celý článek

Partners Financial Services