Místo speciální daně přispějí banky do fondu, dohodly podrobnosti

pk | rubrika: Aktuality | 19. 9. 2019 17:40 | 2 komentáře
Místo speciální daně přispějí banky do fondu, dohodly podrobnosti

Šéfové bank se zástupci státu při podepsání memoranda. Foto: Úřad vlády ČR

Představitelé čtyř největších bank – České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a UniCredit Bank – dnes s předsedou vlády Andrejem Babišem podepsali Memorandum o spolupráci při realizaci záměru zřízení Národního rozvojového fondu.

Memorandum, u jehož podepsání byl i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, upřesňuje, jak Národní rozvojový fond vznikne a jak bude fungovat.

„Projekty, podpořené prostřednictvím Národního rozvojového fondu, budou směřovány zásadně do rozvoje; počítáme s investicemi do zdravotnictví, školství nebo dopravní infrastruktury,“ říká Babiš.

Zakladatelem fondu a jeho jediným akcionářem bude státem ovládaná Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Fond dostane profesionální vedení, které bude respektovat principy řádného hospodáře a řídit se legislativními pravidly kolektivního investování, shodli se jeho zakladatelé. I proto má fond získat klasickou licenci od České národní banky.

Poradním orgánem fondu bude nově zřízená Národní investiční rada, společně obsazená zástupci investorů a vlády. Má zejména schvalovat jeho investiční strategii. Radu povede (po ukončení svého mandátu v Lucemburku koncem tohoto roku) současný viceprezident Evropské investiční banky Vazil Hudák.

Cílem investičních strategií fondu bude návratnost investic, dosahování maximálního efektu investice na daný projekt a zhodnocení investovaných prostředků v takové míře, aby to motivovalo a umožňovalo vstup investorů do fondu a také jejich dlouhodobý růst se současnou měřitelností společenských přínosů investice.

Pohledem ekonoma

Hospodaření Andreje Babiše má jediný cíl: okamžitě zvyšovat jeho popularitu. Musí být dobře vidět, musí se dobře prodávat. A budoucnost? Po nás ať přijde potopa! A ti, co přijdou vládnout po něm, budou s prázdnou kasou prakticky odsouzeni k neúspěchu.

Tajemství Babišova úspěchu: Po nás potopa

Do Národního rozvojového fondu by čtveřice bank měla v příštím roce „dobrovolně“ odvést až sedm miliard korun – jde o část dividend, které doteď odvádějí zahraničním vlastníkům. Má jít o příspěvky nad rámec zaplacených daní a dosud povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize.

„Následně bychom se ten fond snažili propagovat a zvát další investory,“ řekl Babiš už na jaře. Fond by pak pomohl státu investovat do škol, nemocnic nebo dálnic.

Fond by mohl oficiálně začít fungovat od poloviny příštího roku, do té doby chce vláda s bankami připravit první pilotní projekty.

Proč banky podporují vznik fondu, který je zbaví části zisku? Je to pro ně výhodnější řešení než původně zvažovaná sektorová daň, kterou prosazovala ČSSD, menší z partnerů vládní koalice. Tu odmítl i Babiš, když připustil, že zavedení sektorové daně pro banky by ve svém důsledku poškodilo všechny občany, protože by vedlo ke zdražení služeb, menší dostupnosti úvěrů a mohlo by ohrozit i stabilitu finančního sektoru.

„Vlk se nažral a koza zůstala takřka, až na sedm miliard, celá. Pro banky je příspěvek do fondu stále mnohem výhodnější, než pokud by podléhaly sektorové dani. Zmíněná čtveřice bank by na sektorové dani, tak jak ji navrhovala sociální demokracie, třeba za rok 2018 odvedla v souhrnu kolem 13,5 miliardy korun. Tedy takřka dvojnásobek jejich příspěvku do fondu,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

„Fond navíc počítá s návratností, byť dlouhodobou, financovaných projektů. V případě sektorové daně by banky mohly na návratnost samozřejmě rovnou zapomenout,“ zdůrazňuje Kovanda.

Banky navíc můžou své příspěvky do fondu marketingově veřejnosti prodávat tak, že se iniciativně a dobrovolně, nad rámec svých daňových povinností, zapojují do celkového, celospolečensky prospěšného rozvoje České republiky.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kde vzít peníze? Zdaňte i víno, radí ekonomové vládě

5. 8. 2021 | Petr Kučera | 27 komentářů

Kde vzít peníze? Zdaňte i víno, radí ekonomové vládě

Víno má v Česku speciální postavení. Spotřební daň se platí jenom ze šumivého, ne z tichého. Podle studie nedává tato výjimka smysl.

Zvýšení důchodů má zelenou. Spočítejte si, kolik dostanete

31. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 111 komentářů

Zvýšení důchodů má zelenou. Spočítejte si, kolik dostanete

K zákonné valorizaci chce vláda přidat 300 korun navíc. S dalším jednorázovým příspěvkem, loni původně prezentovaným jako rouškovné, už nepočítá.

Státní dluh ještě poroste. Žádnou paniku, uklidňuje hlavní poradce ČBA

24. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Státní dluh ještě poroste. Žádnou paniku, uklidňuje hlavní poradce ČBA

„Naše ekonomika je na tom mnohem lépe, než by se mohlo z médií zdát,“ říká v rozhovoru Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace

Státní rozpočet skončil v rekordním schodku

5. 1. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Státní rozpočet skončil v rekordním schodku

Minus 367,4 miliardy korun. Takový je výsledek hospodaření státu za rok 2020. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jde o nejvyšší schodek v historii České... celý článek

Jak změnit důchody. Reforma očima expertů

18. 12. 2020 | Ondřej Tůma | 49 komentářů

Jak změnit důchody. Reforma očima expertů

Ministryně práce a sociálních věcí představila důchodovou reformu. Co si o jejím návrhu myslí odborníci? Mají takové úpravy hlavu a patu? Dokáže je vláda prosadit? Chce je vůbec vláda... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.