Místo speciální daně přispějí banky do fondu, dohodly podrobnosti

pk | rubrika: Aktuality | 19. 9. 2019 | 2 komentáře
Místo speciální daně přispějí banky do fondu, dohodly podrobnosti

Šéfové bank se zástupci státu při podepsání memoranda. Foto: Úřad vlády ČR

Představitelé čtyř největších bank – České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a UniCredit Bank – dnes s předsedou vlády Andrejem Babišem podepsali Memorandum o spolupráci při realizaci záměru zřízení Národního rozvojového fondu.

Memorandum, u jehož podepsání byl i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, upřesňuje, jak Národní rozvojový fond vznikne a jak bude fungovat.

„Projekty, podpořené prostřednictvím Národního rozvojového fondu, budou směřovány zásadně do rozvoje; počítáme s investicemi do zdravotnictví, školství nebo dopravní infrastruktury,“ říká Babiš.

Zakladatelem fondu a jeho jediným akcionářem bude státem ovládaná Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Fond dostane profesionální vedení, které bude respektovat principy řádného hospodáře a řídit se legislativními pravidly kolektivního investování, shodli se jeho zakladatelé. I proto má fond získat klasickou licenci od České národní banky.

Poradním orgánem fondu bude nově zřízená Národní investiční rada, společně obsazená zástupci investorů a vlády. Má zejména schvalovat jeho investiční strategii. Radu povede (po ukončení svého mandátu v Lucemburku koncem tohoto roku) současný viceprezident Evropské investiční banky Vazil Hudák.

Cílem investičních strategií fondu bude návratnost investic, dosahování maximálního efektu investice na daný projekt a zhodnocení investovaných prostředků v takové míře, aby to motivovalo a umožňovalo vstup investorů do fondu a také jejich dlouhodobý růst se současnou měřitelností společenských přínosů investice.

Pohledem ekonoma

Hospodaření Andreje Babiše má jediný cíl: okamžitě zvyšovat jeho popularitu. Musí být dobře vidět, musí se dobře prodávat. A budoucnost? Po nás ať přijde potopa! A ti, co přijdou vládnout po něm, budou s prázdnou kasou prakticky odsouzeni k neúspěchu.

Tajemství Babišova úspěchu: Po nás potopa

Do Národního rozvojového fondu by čtveřice bank měla v příštím roce „dobrovolně“ odvést až sedm miliard korun – jde o část dividend, které doteď odvádějí zahraničním vlastníkům. Má jít o příspěvky nad rámec zaplacených daní a dosud povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize.

„Následně bychom se ten fond snažili propagovat a zvát další investory,“ řekl Babiš už na jaře. Fond by pak pomohl státu investovat do škol, nemocnic nebo dálnic.

Fond by mohl oficiálně začít fungovat od poloviny příštího roku, do té doby chce vláda s bankami připravit první pilotní projekty.

Proč banky podporují vznik fondu, který je zbaví části zisku? Je to pro ně výhodnější řešení než původně zvažovaná sektorová daň, kterou prosazovala ČSSD, menší z partnerů vládní koalice. Tu odmítl i Babiš, když připustil, že zavedení sektorové daně pro banky by ve svém důsledku poškodilo všechny občany, protože by vedlo ke zdražení služeb, menší dostupnosti úvěrů a mohlo by ohrozit i stabilitu finančního sektoru.

„Vlk se nažral a koza zůstala takřka, až na sedm miliard, celá. Pro banky je příspěvek do fondu stále mnohem výhodnější, než pokud by podléhaly sektorové dani. Zmíněná čtveřice bank by na sektorové dani, tak jak ji navrhovala sociální demokracie, třeba za rok 2018 odvedla v souhrnu kolem 13,5 miliardy korun. Tedy takřka dvojnásobek jejich příspěvku do fondu,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

„Fond navíc počítá s návratností, byť dlouhodobou, financovaných projektů. V případě sektorové daně by banky mohly na návratnost samozřejmě rovnou zapomenout,“ zdůrazňuje Kovanda.

Banky navíc můžou své příspěvky do fondu marketingově veřejnosti prodávat tak, že se iniciativně a dobrovolně, nad rámec svých daňových povinností, zapojují do celkového, celospolečensky prospěšného rozvoje České republiky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

6. 2. 2023 | Petr Kučera

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

Státní příspěvek k dosavadním vkladům už vám sice nikdo nesebere, nové příspěvky od roku 2024 ale mohou být nižší i u stávajících smluv.

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti už potvrdili... celý článek

Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

4. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

Poslanci schválili daň z neočekávaných zisků – takzvanou windfall tax. Od roku 2023 ji mají platit velké banky a také firmy z oblasti výroby a obchodu s energiemi, petrolejářství a... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.