Místo speciální daně přispějí banky do fondu, dohodly podrobnosti

| rubrika: Aktuality | 19. 9. 2019 17:40 | 2 komentáře

Šéfové bank se zástupci státu při podepsání memoranda. Foto: Úřad vlády ČR

Představitelé čtyř největších bank – České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a UniCredit Bank – dnes s předsedou vlády Andrejem Babišem podepsali Memorandum o spolupráci při realizaci záměru zřízení Národního rozvojového fondu.

Memorandum, u jehož podepsání byl i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, upřesňuje, jak Národní rozvojový fond vznikne a jak bude fungovat.

„Projekty, podpořené prostřednictvím Národního rozvojového fondu, budou směřovány zásadně do rozvoje; počítáme s investicemi do zdravotnictví, školství nebo dopravní infrastruktury,“ říká Babiš.

Zakladatelem fondu a jeho jediným akcionářem bude státem ovládaná Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Fond dostane profesionální vedení, které bude respektovat principy řádného hospodáře a řídit se legislativními pravidly kolektivního investování, shodli se jeho zakladatelé. I proto má fond získat klasickou licenci od České národní banky.

Poradním orgánem fondu bude nově zřízená Národní investiční rada, společně obsazená zástupci investorů a vlády. Má zejména schvalovat jeho investiční strategii. Radu povede (po ukončení svého mandátu v Lucemburku koncem tohoto roku) současný viceprezident Evropské investiční banky Vazil Hudák.

Cílem investičních strategií fondu bude návratnost investic, dosahování maximálního efektu investice na daný projekt a zhodnocení investovaných prostředků v takové míře, aby to motivovalo a umožňovalo vstup investorů do fondu a také jejich dlouhodobý růst se současnou měřitelností společenských přínosů investice.

Pohledem ekonoma

Hospodaření Andreje Babiše má jediný cíl: okamžitě zvyšovat jeho popularitu. Musí být dobře vidět, musí se dobře prodávat. A budoucnost? Po nás ať přijde potopa! A ti, co přijdou vládnout po něm, budou s prázdnou kasou prakticky odsouzeni k neúspěchu.

Tajemství Babišova úspěchu: Po nás potopa

Do Národního rozvojového fondu by čtveřice bank měla v příštím roce „dobrovolně“ odvést až sedm miliard korun – jde o část dividend, které doteď odvádějí zahraničním vlastníkům. Má jít o příspěvky nad rámec zaplacených daní a dosud povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize.

„Následně bychom se ten fond snažili propagovat a zvát další investory,“ řekl Babiš už na jaře. Fond by pak pomohl státu investovat do škol, nemocnic nebo dálnic.

Fond by mohl oficiálně začít fungovat od poloviny příštího roku, do té doby chce vláda s bankami připravit první pilotní projekty.

Proč banky podporují vznik fondu, který je zbaví části zisku? Je to pro ně výhodnější řešení než původně zvažovaná sektorová daň, kterou prosazovala ČSSD, menší z partnerů vládní koalice. Tu odmítl i Babiš, když připustil, že zavedení sektorové daně pro banky by ve svém důsledku poškodilo všechny občany, protože by vedlo ke zdražení služeb, menší dostupnosti úvěrů a mohlo by ohrozit i stabilitu finančního sektoru.

„Vlk se nažral a koza zůstala takřka, až na sedm miliard, celá. Pro banky je příspěvek do fondu stále mnohem výhodnější, než pokud by podléhaly sektorové dani. Zmíněná čtveřice bank by na sektorové dani, tak jak ji navrhovala sociální demokracie, třeba za rok 2018 odvedla v souhrnu kolem 13,5 miliardy korun. Tedy takřka dvojnásobek jejich příspěvku do fondu,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

„Fond navíc počítá s návratností, byť dlouhodobou, financovaných projektů. V případě sektorové daně by banky mohly na návratnost samozřejmě rovnou zapomenout,“ zdůrazňuje Kovanda.

Banky navíc můžou své příspěvky do fondu marketingově veřejnosti prodávat tak, že se iniciativně a dobrovolně, nad rámec svých daňových povinností, zapojují do celkového, celospolečensky prospěšného rozvoje České republiky.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.