Nové varování: Bez reforem nebude dost peněz na důchody

pk | rubrika: Aktuality | 11. 6. 2019 12:00 | 1 komentář

Česká republika si sice drží pozici jedné z nejméně zadlužených zemí Evropské unie a ve střednědobém horizontu zůstanou její veřejné finance dál v poměrně dobré kondici, z hlediska jejich dlouhodobé udržitelnosti však bude nutné přistoupit k podstatným změnám. Upozorňuje na to nová Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Příčinou dlouhodobé neudržitelnosti českých veřejných financí je podle ní především stárnutí obyvatelstva, se kterým se Česko potýká stejně jako další vyspělé země. Zatímco nyní činí podíl osob ve věku 65 a více let na celkové populaci České republiky 19 %, během příštích 50 let vzroste podle demografické projekce Českého statistického úřadu až ke 30 %.

Stárnutí populace povede při zachování stávajících příjmových a výdajových politik k výraznému růstu výdajů na důchody a zdravotní či dlouhodobou péči. „Výdaje penzijního systému spolu s nárůsty dalších výdajových položek podle naší projekce nakonec dosáhnou úrovní, které nasměrují celé veřejné finance k vysokým deficitům,“ říká člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel. Problém se podle něj naplno projeví v období po roce 2030, kdy do důchodu začnou odcházet populačně silné ročníky.

Při zachování stávajícího nastavení výdajových a daňových politik by se dluh sektoru veřejných institucí mohl do roku 2069 vyšplhat až na 222 % hrubého domácího produktu, odhadují členové rady.

„Ačkoli se může na první pohled zdát, že času na hledání řešení je stále ještě dost, není tomu tak. Čím déle bude problém odkládán, tím užší bude manévrovací prostor. S každým dalším rokem otálení přípravy na demografické změny přicházíme nejen o drahocenný čas, ale především zvyšujeme náklady budoucích opatření,“ varuje předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Nezávislá Národní rozpočtová rada funguje na základě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Nemá mandát k tomu, aby sama předkládala řešení, podle Zamrazilové je ale připravena návrhy řešení odborně hodnotit.

Kompletní zpráva je k dispozici na webu rozpočtové rady.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kde vzít peníze? Zdaňte i víno, radí ekonomové vládě

5. 8. 2021 | Petr Kučera | 27 komentářů

Kde vzít peníze? Zdaňte i víno, radí ekonomové vládě

Víno má v Česku speciální postavení. Spotřební daň se platí jenom ze šumivého, ne z tichého. Podle studie nedává tato výjimka smysl.

Zvýšení důchodů má zelenou. Spočítejte si, kolik dostanete

31. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 111 komentářů

Zvýšení důchodů má zelenou. Spočítejte si, kolik dostanete

K zákonné valorizaci chce vláda přidat 300 korun navíc. S dalším jednorázovým příspěvkem, loni původně prezentovaným jako rouškovné, už nepočítá.

Státní dluh ještě poroste. Žádnou paniku, uklidňuje hlavní poradce ČBA

24. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Státní dluh ještě poroste. Žádnou paniku, uklidňuje hlavní poradce ČBA

„Naše ekonomika je na tom mnohem lépe, než by se mohlo z médií zdát,“ říká v rozhovoru Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace

Státní rozpočet skončil v rekordním schodku

5. 1. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Státní rozpočet skončil v rekordním schodku

Minus 367,4 miliardy korun. Takový je výsledek hospodaření státu za rok 2020. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jde o nejvyšší schodek v historii České... celý článek

Jak změnit důchody. Reforma očima expertů

18. 12. 2020 | Ondřej Tůma | 49 komentářů

Jak změnit důchody. Reforma očima expertů

Ministryně práce a sociálních věcí představila důchodovou reformu. Co si o jejím návrhu myslí odborníci? Mají takové úpravy hlavu a patu? Dokáže je vláda prosadit? Chce je vůbec vláda... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.