Miliardová zakázka a ztracené smlouvy: Ministerstvo vnitra bude platit!

| rubrika: Aktuálně.cz | 18. 11. 2012 | 8 komentářů
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokutu ve výši tři miliony korun ministerstvu vnitra, které ztratilo originální smlouvy na poskytování licencí k produktům společnosti Microsoft.

Smlouvy jsou přitom podstatné ve sporu o zakázku jiného ministerstva – práce a sociálních věcí. Resort vedený Jaromírem Drábkem totiž právě na jejich základě rozdělil stamiliony korun na nový systém výplaty sociálních dávek bez jakéhokoliv výběrového řízení.

Ministerstvu práce a sociálních věcí vloni stačilo pouze šest dodatků právě k rámcové smlouvě uzavřené ministerstvem vnitra.

Žádné originály

Smlouvy uzavřené bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem se společností Fujitsu o produktech Microsoftu z roku 2008 potřebuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v rámci celkového šetření systému výplaty dávek. Podle úřadu ale ministerstvo vnitra zaslalo dokumentaci až po značných průtazích a navíc v nekompletním stavu.

Úplně totiž chybí některé podstatné dokumenty.

„Ukázalo se, že ministerstvo nemá k dispozici originál dokumentace, nýbrž její prostou kopii. Některé podstatné dokumenty, jako například nabídka vybraného uchazeče Fujitsu Technology Solutions, scházejí úplně,“ uvedl šéf úřadu Petr Rafaj.

Anketa

No není to legrace, když stát pokutuje sám sebe?

Podle něj zákon o veřejných zakázkách stanoví, že zadavatel je povinen uchovávat dokumentaci o veřejné zakázce a záznamy o úkonech učiněných elektronicky po dobu pěti let od uzavření smlouvy.

„Úřad musel odmítnout argumenty ministerstva vnitra, že poskytlo veškerou potřebnou dokumentaci k vedení správního řízení. Ministerstvo některé části dokumentace nepředložilo vůbec, jiné pouze v prosté kopii. Přestože dále tvrdilo, že má k dispozici originály všech podstatných dokumentů, přes opakované výzvy je úřadu nepředložilo, a to ani v průběhu správního řízení vedenému kvůli neuchování dokumentace,“ uvedl Rafaj.

Výsledek bude příští rok

Vnitro se chce proti pokutě odvolat. „Výši pokuty považujeme za nepřiměřenou. Celou zadávací dokumentaci se nám podařilo rekonstruovat, a to na základě kopií, které byly v držení advokátní kanceláře spravující pro ministerstvo vnitra zadávací řízení nebo na základě kopií v držení dalších odborů ministerstva vnitra,“ uvedl Jiří Korbel z ministerstva.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 11. 2012 11:09, SpookY

To je bordel, bordel a zase bordel...

Jak "ministerstvo dostane pokutu"? Takže z ministerstva se část peněz daňových poplatníků přesune na hromádku v ÚOHS?

A lidi, co jsou za to zodpovědní, tak budou dál sedět ve svých křeslech a smát se daňovým poplatníkům do xichtu?

Uložení, archivace a uchovávání smluv je úkol přece odpovědnost a pracovní náplň KONKRÉTNÍCH OSOB, takže proč nejdou k soudu KONKRÉTNÍ OSOBY?

Mimochodem, tahle smlouva s Mrcho$oftem je dílko Ivánka Langera. Tehdy kvůli tomu do ČR přijel i šéf Mrcho$oftu Steve Ballmer. Ballmer a Langer se na fotkách spokojeně culili.

Vysmátého Ballmera chápu. Mohl být spokojen - zatímco Langer vykládal, že "stát ušetřil 700 milionů", tak Ballmer si odvážel smlouvu, kde se stát zavázal, že bude za KAŽDOU licenci od M$ platit v průměru 30 tisíc korun. Tím mám na mysli za KAŽDOU licenci na Windows, Office atd... Takže stát zaplatí jen na licence (Windows + M$ Oppice) za každý počítač 60 táců... a nepočítám pořízení hardwaru.

+24
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.