Po Rakousku se slevou, na fotbal i po něm

Táňa Chadrabová | rubrika: Jak na to | 5. 6. 2008 | 3 komentáře
Po Rakousku se slevou, na fotbal i po něm
Fotbalové mistrovství Evropy může dovolenou v Rakousku prodražit. Na druhou stranu ale některé zajímavé slevy na vlakové jízdenky ponechají rakouské a švýcarské dráhy i po jeho skončení. Takže na fotbale mohou vydělat i ti, které vůbec nezajímá.

Kdo se vydá do Rakouska na dovolenou v příštích čtrnácti dnech, narazí hned na hranicích. Minimálně na obnovenou hraniční kontrolu. Rakušané totiž využili výjimky z pravidel schengenského bezhraničního prostoru a až do skončení fotbalového mistrovství Evropy budou kontrolovat přijíždějící návštěvníky.

„V tomto období je každý povinen překračovat rakouskou státní hranici pouze na hraničních přechodech. Cestující musí předložit na hraničním přechodu své cestovní doklady a popřípadě i sdělit další informace o své cestě. Povinnost mít u sebe cestovní doklad (pas nebo občanský průkaz) má v schengenském prostoru každý i nezávisle na dočasně zavedených hraničních kontrolách,“ sděluje člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur(AČCKA) Tomio Okamura.

Na co se připravit při cestě do Rakouska

  • Jízda po dálnici bez dálniční známky může znamenat pokutu od 400 až do 4 000 eur
  • Pokud při cestě do Rakouska, začnete telefonovat na českém území, hovor nebude po překročení hranic ukončen. Navíc bude účtován podle standardního ceníku, nikoliv roamingového
  • Pravidlo pro hovory při přejezdu hranic funguje i obráceným směrem, tedy při cestách z Rakouska do Česka. Jen je třeba si dát pozor na účtování. V případě, že začnete telefonovat u našich jižních sousedů, bude vám pokračující hovor roamingově zpoplatněn i v Česku
  • Hotely střední a vyšší kategorie ve Vídni a dalších městech fotbalového mistrovství Evropy jsou již plně obsazeny, ubytování najdete spíše v penzionech přilehlých menších míst
  • Fotbaloví fanoušci musí počítat s přísnými bezpečnostními kontrolami při vstupu na stadion
  • Ceny ubytování a stravování se během šampionátu zvýší o zhruba 5 až 10 procent

Tam, kde do Rakouska vede ze sousedního státu dálnice, bude doprava svedena do jednoho pruhu a policie si bude namátkou vybírat a kontrolovat jednotlivá auta. Pouze na turistických stezkách pro pěší a cyklisty se kontrole vyhnete. Na hranici s Českem bude rakouská policie trvale střežit přechody Dolní Dvořiště-Wullowitz, Hatě-Kleinhaugsdorf a Mikulov-Drasenhofen. Režim občasných kontrol zavede na přechodech Horní Dvořiště-Summerau, Studánky-Weigetschlag, Halámky-Neu Nagelberg, Hnanice-Retz a Hevlín-Laa an der Thaya.

Výhodnější než autem může být v době šampionátu cestování vlakem. Rakouské, švýcarské i české dráhy nabízejí cestujícím poměrně zajímavé slevy.

Rakouské a švýcarské státní dráhy (ÖBB a SBB) se vzájemně dohodly se společností InterRail a do 31. července si můžete koupit speciální jízdenku InterRail One Country Pass, která platí v obou zemích. Za třídenní jízdenku zaplatíte 189 eur, mládež do 26 let 125 eur. Pokud by se vám ale zachtělo zhlédnout kromě fotbalu i něco z pěkných horských tratí, které jsou provozovány především soukromými dopravci, budete mít ve většině případů smůlu. Buď budete za jízdenku něco doplácet, nebo platit celé jízdné.

Železnice v obou zemích se dohodly i na slevě na měsíční slevovou kartu VorteilsCard50 + HalbTaxAbo. V předprodeji se dala pořídit za 26 eur a platí od 1. 6. do 30. 6. 2008. Pokud jste zmeškali předprodej a budete nakupovat až po prvním červnu, zaplatíte 39 eur. Díky této kartě získáte slevu 50 procent z běžného jízdného. Ve Švýcarsku je HalbTaxAbo uznávána v celém systému železnic, takže lze získat podstatnou slevu i na horské vlaky. Nabídka navíc přináší ještě jeden bonus: v Rakousku je možné po skončení platnosti této speciální verze zakoupit klasickou VorteilsCard50 za 50 EUR, což je o polovinu méně, než je její běžná cena.

Přímo pro fanoušky je připraven slevový program UEFA EURO 2008 Combiticket. Jde o vstupenku na fotbal, která zároveň funguje jako jízdenka na hromadnou dopravu v příslušném rakouském či švýcarském městě. Doklad platí v den zápasu a následující den do 24:00. Navíc lze vstupenku využít i pro dopravu do místa zápasu z jiného rakouského či švýcarského města. Pojedete-li například z Vídně do Basileje přes noc na zápas, bude vám platit vstupenka na zápas jako jízdenka i den před ním od 19 hodin.

Pozadu za Rakouskem a Švýcarskem nechtějí zůstat ani České dráhy. „Nejvhodnější variantou pro cestu z Plzně, Českých Budějovic nebo Znojma do Vídně či Linze je zpáteční jízdenka EURegio Rakousko. Zakoupit ji lze pouze pro 2. třídu a platí ve vlacích EuroCity, expresech, rychlících, spěšných a osobních vlacích a má platnost čtyři dny,“ upřesňuje tiskový mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Díky jízdence EURegio zaplatíte za rakouské tratě jízdné se slevou 35 procent. Držitelé In-karty/Rail plus ušetří ještě více a zaplatí za rakouské tratě jízdné se slevou 77 procent. Například při cestě z Plzně do Vídně a zpět zaplatíte s In-kartou/RailPlus 720 Kč.

Pro cestu vlakem SuperCity z Prahy nebo Brna do Vídně se vyplatí využít slevu Wien SCspezial pro 2. třídu s omezeným počtem míst na trati Praha - Vídeň a Brno - Vídeň. Jednosměrná jízdenka Brno – Vídeň přijde na 297 Kč, jednosměrná jízdenka Praha – Vídeň stojí 593 Kč.

Speciální nabídku pro cestu z Brna a Břeclavi do Vídně představuje zpáteční jízdenka Wien Spezial, kterou je možné zakoupit v úseku Brno – Břeclav – Hohenau – Wien Südbahnhof. Platí ve 2. třídě všech kategorií vlaků (pro spoje SuperCity je nutné zakoupit povinnou rezervaci). Platnost jízdenky je čtyři dny. Například zpáteční jízdenka Wien Spezial z Brna do Vídně a zpět stojí 30 euro.

Vyjeli jste vy nebo někdo z vašeho okolí už někdy do zahraničí za fotbalovým či jiným zápasem? Podělte se o zkušenosti a názory.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Obchody a služby otevřou ve čtvrtek, zmírní i další omezení

29. 11. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Obchody a služby otevřou ve čtvrtek, zmírní i další omezení

Do třetího stupně protiepidemického systému PES se Česko přesune od čtvrtka 3. prosince. Rozhodla o tom vláda na nedělním jednání. Otevřou se všechny obchody a služby včetně restaurací.... celý článek

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

29. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 4 komentáře

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

Čekáte miminko? Takže už víte, že láska nepřináší „jen žal a výdaje“, jak se zpívá v písničce, ale spoustu radosti. A výdaje. Možná vám gynekolog nabídnul těhotenský balíček za pár... celý článek

Váš balík čeká. Nový podvod zaujme hloupostí

28. 11. 2020 | Petr Kučera | 49 komentářů

Váš balík čeká. Nový podvod zaujme hloupostí

Česká pošta varuje před dalším e-mailovým podvodem. Cílem takzvaného phishingu je prozrazení údajů z kreditních karet.

Rohlik.cz spouští výdejní boxy i venku. Nákup doručí do hodiny

28. 11. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Rohlik.cz spouští výdejní boxy i venku. Nákup doručí do hodiny

Minimální hodnota nákupu jen stovka, doprava vždy zdarma a doručení do 60 minut. To nabízejí samoobslužné výdejní boxy Rohlík Point, které online supermarket Rohlik.cz postupně rozmístí... celý článek

Nedlužím státu? Ověřte si to s novou službou

26. 11. 2020 | Petr Kučera | 11 komentářů

Nedlužím státu? Ověřte si to s novou službou

Neuhrazené poplatky za popelnici či psa, nedoplatky na sociálním pojištění, pokuty za dopravní přestupky či nedoplatky na daních... Možností, jak se stát dlužníkem státu nebo samosprávy,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.