Po Rakousku se slevou, na fotbal i po něm

Táňa Chadrabová | rubrika: Jak na to | 5. 6. 2008 | 3 komentáře
Po Rakousku se slevou, na fotbal i po něm
Fotbalové mistrovství Evropy může dovolenou v Rakousku prodražit. Na druhou stranu ale některé zajímavé slevy na vlakové jízdenky ponechají rakouské a švýcarské dráhy i po jeho skončení. Takže na fotbale mohou vydělat i ti, které vůbec nezajímá.

Kdo se vydá do Rakouska na dovolenou v příštích čtrnácti dnech, narazí hned na hranicích. Minimálně na obnovenou hraniční kontrolu. Rakušané totiž využili výjimky z pravidel schengenského bezhraničního prostoru a až do skončení fotbalového mistrovství Evropy budou kontrolovat přijíždějící návštěvníky.

„V tomto období je každý povinen překračovat rakouskou státní hranici pouze na hraničních přechodech. Cestující musí předložit na hraničním přechodu své cestovní doklady a popřípadě i sdělit další informace o své cestě. Povinnost mít u sebe cestovní doklad (pas nebo občanský průkaz) má v schengenském prostoru každý i nezávisle na dočasně zavedených hraničních kontrolách,“ sděluje člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur(AČCKA) Tomio Okamura.

Na co se připravit při cestě do Rakouska

  • Jízda po dálnici bez dálniční známky může znamenat pokutu od 400 až do 4 000 eur
  • Pokud při cestě do Rakouska, začnete telefonovat na českém území, hovor nebude po překročení hranic ukončen. Navíc bude účtován podle standardního ceníku, nikoliv roamingového
  • Pravidlo pro hovory při přejezdu hranic funguje i obráceným směrem, tedy při cestách z Rakouska do Česka. Jen je třeba si dát pozor na účtování. V případě, že začnete telefonovat u našich jižních sousedů, bude vám pokračující hovor roamingově zpoplatněn i v Česku
  • Hotely střední a vyšší kategorie ve Vídni a dalších městech fotbalového mistrovství Evropy jsou již plně obsazeny, ubytování najdete spíše v penzionech přilehlých menších míst
  • Fotbaloví fanoušci musí počítat s přísnými bezpečnostními kontrolami při vstupu na stadion
  • Ceny ubytování a stravování se během šampionátu zvýší o zhruba 5 až 10 procent

Tam, kde do Rakouska vede ze sousedního státu dálnice, bude doprava svedena do jednoho pruhu a policie si bude namátkou vybírat a kontrolovat jednotlivá auta. Pouze na turistických stezkách pro pěší a cyklisty se kontrole vyhnete. Na hranici s Českem bude rakouská policie trvale střežit přechody Dolní Dvořiště-Wullowitz, Hatě-Kleinhaugsdorf a Mikulov-Drasenhofen. Režim občasných kontrol zavede na přechodech Horní Dvořiště-Summerau, Studánky-Weigetschlag, Halámky-Neu Nagelberg, Hnanice-Retz a Hevlín-Laa an der Thaya.

Výhodnější než autem může být v době šampionátu cestování vlakem. Rakouské, švýcarské i české dráhy nabízejí cestujícím poměrně zajímavé slevy.

Rakouské a švýcarské státní dráhy (ÖBB a SBB) se vzájemně dohodly se společností InterRail a do 31. července si můžete koupit speciální jízdenku InterRail One Country Pass, která platí v obou zemích. Za třídenní jízdenku zaplatíte 189 eur, mládež do 26 let 125 eur. Pokud by se vám ale zachtělo zhlédnout kromě fotbalu i něco z pěkných horských tratí, které jsou provozovány především soukromými dopravci, budete mít ve většině případů smůlu. Buď budete za jízdenku něco doplácet, nebo platit celé jízdné.

Železnice v obou zemích se dohodly i na slevě na měsíční slevovou kartu VorteilsCard50 + HalbTaxAbo. V předprodeji se dala pořídit za 26 eur a platí od 1. 6. do 30. 6. 2008. Pokud jste zmeškali předprodej a budete nakupovat až po prvním červnu, zaplatíte 39 eur. Díky této kartě získáte slevu 50 procent z běžného jízdného. Ve Švýcarsku je HalbTaxAbo uznávána v celém systému železnic, takže lze získat podstatnou slevu i na horské vlaky. Nabídka navíc přináší ještě jeden bonus: v Rakousku je možné po skončení platnosti této speciální verze zakoupit klasickou VorteilsCard50 za 50 EUR, což je o polovinu méně, než je její běžná cena.

Přímo pro fanoušky je připraven slevový program UEFA EURO 2008 Combiticket. Jde o vstupenku na fotbal, která zároveň funguje jako jízdenka na hromadnou dopravu v příslušném rakouském či švýcarském městě. Doklad platí v den zápasu a následující den do 24:00. Navíc lze vstupenku využít i pro dopravu do místa zápasu z jiného rakouského či švýcarského města. Pojedete-li například z Vídně do Basileje přes noc na zápas, bude vám platit vstupenka na zápas jako jízdenka i den před ním od 19 hodin.

Pozadu za Rakouskem a Švýcarskem nechtějí zůstat ani České dráhy. „Nejvhodnější variantou pro cestu z Plzně, Českých Budějovic nebo Znojma do Vídně či Linze je zpáteční jízdenka EURegio Rakousko. Zakoupit ji lze pouze pro 2. třídu a platí ve vlacích EuroCity, expresech, rychlících, spěšných a osobních vlacích a má platnost čtyři dny,“ upřesňuje tiskový mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Díky jízdence EURegio zaplatíte za rakouské tratě jízdné se slevou 35 procent. Držitelé In-karty/Rail plus ušetří ještě více a zaplatí za rakouské tratě jízdné se slevou 77 procent. Například při cestě z Plzně do Vídně a zpět zaplatíte s In-kartou/RailPlus 720 Kč.

Pro cestu vlakem SuperCity z Prahy nebo Brna do Vídně se vyplatí využít slevu Wien SCspezial pro 2. třídu s omezeným počtem míst na trati Praha - Vídeň a Brno - Vídeň. Jednosměrná jízdenka Brno – Vídeň přijde na 297 Kč, jednosměrná jízdenka Praha – Vídeň stojí 593 Kč.

Speciální nabídku pro cestu z Brna a Břeclavi do Vídně představuje zpáteční jízdenka Wien Spezial, kterou je možné zakoupit v úseku Brno – Břeclav – Hohenau – Wien Südbahnhof. Platí ve 2. třídě všech kategorií vlaků (pro spoje SuperCity je nutné zakoupit povinnou rezervaci). Platnost jízdenky je čtyři dny. Například zpáteční jízdenka Wien Spezial z Brna do Vídně a zpět stojí 30 euro.

Vyjeli jste vy nebo někdo z vašeho okolí už někdy do zahraničí za fotbalovým či jiným zápasem? Podělte se o zkušenosti a názory.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

T-Mobile navyšuje data u tarifů. Musíte si o ně říct

26. 10. 2020 | Jiří Hovorka

T-Mobile navyšuje data u tarifů. Musíte si o ně říct

T-Mobile od čtvrtka 29. října zvyšuje objem dat u tarifů. Ceny nechává beze změny. Navýšení dat však není automatické, o přídavek si zákazníci budou muset každý měsíc říci v aplikaci... celý článek

Zdravotnictví by mohla pandemie posílit

24. 10. 2020 | Renata Lichtenegerová, Ondřej Tůma | 1 komentář

Zdravotnictví by mohla pandemie posílit

„Pandemie položí v několika vlnách mnoho firem, ale české zdravotnictví by mohla naopak posílit,“ odhaduje Marek Třeška, ředitel českého výrobce zdravotnických potřeb Hartmann-Rico. celý článek

Exekutoři se nedostanou do bytu. Stopka i pro dražby

23. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Exekutoři se nedostanou do bytu. Stopka i pro dražby

Exekutoři nebudou moct do konce ledna provádět dražby nemovitostí sloužících k bydlení a také nebudou moct zabavovat věci, tedy provádět takzvané mobiliární exekuce. Týká se to i exekucí... celý článek

Škube vás dodavatel energií? Nebuďte za kavku

23. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Škube vás dodavatel energií? Nebuďte za kavku

Náklady na život rostou, inflace se pohybuje kolem tří procent. Výdaje se dají snížit třeba přechodem k levnějšímu dodavateli energií. Jak se pozná ten dobrý? Jednoduchý ceník, odchod... celý článek

Místo peněz za vstupenku dostanete voucher

21. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Místo peněz za vstupenku dostanete voucher

Pořadatelé zrušených kulturních akcí dostali víc času na vrácení vstupného nebo na uspořádání nové akce. Poslanci dnes zrychleně podpořili aktualizaci už na jaře schválených pravidel.... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.