Sedmina Čechů nikdy nepoužila internet, zjistili statistici

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 11. 2019 14:10

Čtrnáct procent obyvatel Česka ve věku 16 let a víc nikdy nepoužilo internet. Uvedli to v rozsáhlém průzkumu pro Český statistický úřad. Před pěti lety to bylo 21 procent, před deseti lety 37 procent.

Podíl lidí, kteří nemají žádnou zkušenost s internetem, roste podle věku. Ve skupině lidí od 55 let výš je to 33 procent lidí. Pokud bychom skupinu zúžili na lidi od 75 let, nepoužilo internet 66 procent z nich.

Naopak 81 procent lidí starších 16 let uvedlo, že internet v současnosti používá. Před pěti lety to bylo 73 procent, před deseti jenom 56 procent. V mladších věkových skupinách to už jsou skoro všichni.

V absolutním vyjádření používá internet 7,1 milionu lidí, což je o 2,1 milionu víc než před deseti lety. Každý den se teď k síti připojuje 87 % uživatelů internetu, před deseti lety to bylo 57 %.

„Bez internetu je už jen 19 procent domácností, z nichž 80 procent uvedlo, že připojení doma nechtějí či nepotřebují,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

„Zatímco bez internetu jsou především domácnosti seniorů, rodiny s dětmi mají internetové připojení již téměř všechny,“ dodává Mana.

Počítač má 78 % domácností, před pěti lety to bylo 72 %. Ještě o trochu víc domácností – 81 % – má připojení k internetu. V domácnostech s internetem žije 90 % lidí včetně dětí.

V Česku dnes 97 % dětí do 15 let žije v domácnostech s internetem, 39 % dětí má doma stolní počítač, 80 % notebook a 52 % tablet.

Podle statistiků je vidět přechod od stolních počítačů k přenosným. Ve letošním druhém se notebook nebo tablet nacházel ve dvou třetinách domácností.

„Dynamicky roste používání chytrých telefonů. V roce 2019 ho má již sedm osob z deseti, v roce předchozím to bylo 63 %. V oblibě je především u mladších lidí, kdy v kategorii 16 až 24 let jej používá 99 % z nich,“ říká Lenka Weichetová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. Naopak tři čtvrtiny seniorů dávají přednost telefonu bez operačního systému.

Internet v mobilním telefonu pak používají dvě třetiny osob starších 16 let, zatímco ještě v roce 2010 to byla jenom čtyři procenta.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

Aspoň jednou už bankovní identitu jako „digitální občanku“ skutečně využilo skoro půl milionu lidí.

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

22. 9. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

Polská měna během dnešního obchodování klesla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v novodobé historii – respektive za dobu, kdy obě země používají režim volně plovoucího směnného... celý článek

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Podvodníci lákají na levné ojetiny. Vezmou zálohu a zmizí

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Podvodníci lákají na levné ojetiny. Vezmou zálohu a zmizí

Pozor na podvodné inzeráty ojetých aut, které lákají na nízkou cenu a chtějí zálohu předem. Podle Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) lze na podobné nabídky teď... celý článek

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 2 komentáře

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.