Sedmina Čechů nikdy nepoužila internet, zjistili statistici

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 11. 2019

Čtrnáct procent obyvatel Česka ve věku 16 let a víc nikdy nepoužilo internet. Uvedli to v rozsáhlém průzkumu pro Český statistický úřad. Před pěti lety to bylo 21 procent, před deseti lety 37 procent.

Podíl lidí, kteří nemají žádnou zkušenost s internetem, roste podle věku. Ve skupině lidí od 55 let výš je to 33 procent lidí. Pokud bychom skupinu zúžili na lidi od 75 let, nepoužilo internet 66 procent z nich.

Naopak 81 procent lidí starších 16 let uvedlo, že internet v současnosti používá. Před pěti lety to bylo 73 procent, před deseti jenom 56 procent. V mladších věkových skupinách to už jsou skoro všichni.

V absolutním vyjádření používá internet 7,1 milionu lidí, což je o 2,1 milionu víc než před deseti lety. Každý den se teď k síti připojuje 87 % uživatelů internetu, před deseti lety to bylo 57 %.

„Bez internetu je už jen 19 procent domácností, z nichž 80 procent uvedlo, že připojení doma nechtějí či nepotřebují,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

„Zatímco bez internetu jsou především domácnosti seniorů, rodiny s dětmi mají internetové připojení již téměř všechny,“ dodává Mana.

Počítač má 78 % domácností, před pěti lety to bylo 72 %. Ještě o trochu víc domácností – 81 % – má připojení k internetu. V domácnostech s internetem žije 90 % lidí včetně dětí.

V Česku dnes 97 % dětí do 15 let žije v domácnostech s internetem, 39 % dětí má doma stolní počítač, 80 % notebook a 52 % tablet.

Podle statistiků je vidět přechod od stolních počítačů k přenosným. Ve letošním druhém se notebook nebo tablet nacházel ve dvou třetinách domácností.

„Dynamicky roste používání chytrých telefonů. V roce 2019 ho má již sedm osob z deseti, v roce předchozím to bylo 63 %. V oblibě je především u mladších lidí, kdy v kategorii 16 až 24 let jej používá 99 % z nich,“ říká Lenka Weichetová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. Naopak tři čtvrtiny seniorů dávají přednost telefonu bez operačního systému.

Internet v mobilním telefonu pak používají dvě třetiny osob starších 16 let, zatímco ještě v roce 2010 to byla jenom čtyři procenta.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Tahle dovolená se může prodražit. Pozor na nové triky

25. 6. 2024 | Pavla Adamcová

Tahle dovolená se může prodražit. Pozor na nové triky

Internetoví zloději žádné prázdniny nemají. Naopak: podvodů souvisejících s letními dovolenými výrazně přibylo. Lidé si přitom myslí, že například potvrzují rezervaci svého ubytování. celý článek

Právo na opravu se blíží. Projděte si, jak má fungovat

24. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 4 komentáře

Právo na opravu se blíží. Projděte si, jak má fungovat

Nová evropská směrnice, která upravuje takzvané právo na opravu, má prodloužit životnost spotřebních výrobků. Zavádí řadu povinností pro výrobce i práva pro spotřebitele. Máme odpovědi... celý článek

Mototechna, mýdlo s jelenem a igráček. Vyznáte se v značkách, které přežily?

23. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Mototechna, mýdlo s jelenem a igráček. Vyznáte se v značkách, které přežily?

Už jsme je odepisovali, byly jednou nohou v hrobě, někdy možná i oběma. A pak se stalo něco, co značce nebo výrobku vrátilo život. Některé jsou veliké i dnes, třeba Kofola. Jiné se... celý článek

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

21. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

Cestování alternativní taxislužbou se může nečekaně prodražit, ukázaly dva nedávné incidenty. V obou případech si cestující v autě zapomněli mobilní telefon a řidiči za jeho vrácení... celý článek

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

20. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

Česká spořitelna spustila v mobilní aplikaci George personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů. Mají jim pomoct s tvorbou krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy,... celý článek

Partners Financial Services