Sedmina Čechů nikdy nepoužila internet, zjistili statistici

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 11. 2019

Čtrnáct procent obyvatel Česka ve věku 16 let a víc nikdy nepoužilo internet. Uvedli to v rozsáhlém průzkumu pro Český statistický úřad. Před pěti lety to bylo 21 procent, před deseti lety 37 procent.

Podíl lidí, kteří nemají žádnou zkušenost s internetem, roste podle věku. Ve skupině lidí od 55 let výš je to 33 procent lidí. Pokud bychom skupinu zúžili na lidi od 75 let, nepoužilo internet 66 procent z nich.

Naopak 81 procent lidí starších 16 let uvedlo, že internet v současnosti používá. Před pěti lety to bylo 73 procent, před deseti jenom 56 procent. V mladších věkových skupinách to už jsou skoro všichni.

V absolutním vyjádření používá internet 7,1 milionu lidí, což je o 2,1 milionu víc než před deseti lety. Každý den se teď k síti připojuje 87 % uživatelů internetu, před deseti lety to bylo 57 %.

„Bez internetu je už jen 19 procent domácností, z nichž 80 procent uvedlo, že připojení doma nechtějí či nepotřebují,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

„Zatímco bez internetu jsou především domácnosti seniorů, rodiny s dětmi mají internetové připojení již téměř všechny,“ dodává Mana.

Počítač má 78 % domácností, před pěti lety to bylo 72 %. Ještě o trochu víc domácností – 81 % – má připojení k internetu. V domácnostech s internetem žije 90 % lidí včetně dětí.

V Česku dnes 97 % dětí do 15 let žije v domácnostech s internetem, 39 % dětí má doma stolní počítač, 80 % notebook a 52 % tablet.

Podle statistiků je vidět přechod od stolních počítačů k přenosným. Ve letošním druhém se notebook nebo tablet nacházel ve dvou třetinách domácností.

„Dynamicky roste používání chytrých telefonů. V roce 2019 ho má již sedm osob z deseti, v roce předchozím to bylo 63 %. V oblibě je především u mladších lidí, kdy v kategorii 16 až 24 let jej používá 99 % z nich,“ říká Lenka Weichetová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. Naopak tři čtvrtiny seniorů dávají přednost telefonu bez operačního systému.

Internet v mobilním telefonu pak používají dvě třetiny osob starších 16 let, zatímco ještě v roce 2010 to byla jenom čtyři procenta.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

2. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost pak nemá vůbec... celý článek

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

1. 2. 2023 | Olga Skalková

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

Tržby finanční skupiny Partners loni vzrostly meziročně o 13 procent na 3,5 miliardy korun, čímž překonaly předchozí rekordní rok. Motorem růstu byly pojištění a investice. Výrazně... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.