Europlatba a EasyChange nabízejí alternativu k bankám pro bezhotovostní směnu deviz

Daniel Tácha | rubrika: Publicistika | 5. 12. 2018 | 1 komentář
Nadcházející doba fintechová přináší bankám konkurenci i ve směňování peněz. Projekty jako Europlatba.cz a EasyChange.cz umožňují lidem levné a rychlé konverze nejen z eura do koruny a zpět. Lidé a firmy je využívají k placení za služby i zboží, k posílání výplat z ciziny do Česka, ba dokonce i k úhradám pokut za rychlou jízdu.
Europlatba a EasyChange nabízejí alternativu k bankám pro bezhotovostní směnu deviz

Projekt Europlatba.cz je webová aplikace, která umožňuje bezhotovostní směny eur a korun z účtu na účet bez poplatků. Funguje bez jakéhokoliv omezení oběma směry – koruny do eur a eura do korun.

Služba EasyChange.cz je pak určena pro dlouhodobé klienty, kteří pravidelně směňují větší objemy peněz a splní smluvní podmínky služby EasyChange, ti pak dostanou k dispozici ještě možnost konverzí amerického dolaru a britské libry a další funkce systému.

„Je potřeba říci, že ani jedna z uvedených služeb nenabízí valutové, tedy hotovostní operace,“ upozorňuje Miroslav Kaufmann ze společnosti EasyChange.

Matěj Novák

Osm let získával zkušenosti ve finančnictví, než s kolegou z IT firmy založil společnost EasyChange. Mezi zájmy patří moderní technologie, finance a sport, především squash, kterému se věnuje závodně.

Miroslav Kaufmann

Původním vzděláním a profesí strojař, později působil řadu let v ekonomických pozicích různých firem. Vedle toho od roku 1993 podnikal. V roce 2013 se stal jedním ze dvou spolumajitelů ryze české společnosti EasyChange. Zajímá se o finance a technickou a fundamentální analýzu, ve volném čase preferuje golf a horské kolo.

Jak přesně vaše služba funguje?

Miroslav Kaufmann: Klient převádí svou platbu na některý z našich sběrných účtů a my konvertujeme jeho měnu na účet, který určí. Většina z nich si naše služby nejdřív vyzkouší na Europlatba.cz. A pokud jsou spokojení, mají možnost stát se našim smluvním klientem u EasyChange. Tím pak získají mnoho výhod, zejména přístup do vlastního webového rozhraní, které jim velmi výrazně ulehčí další práci.

Matěj Novák: V zemích Evropského hospodářského prostoru zasíláme a přijímáme platby v eurech zcela bez poplatků a bez omezení výše částky. Jsme výrazně levnější než banky, protože díky své specializaci a optimalizaci procesů nabízíme i výhodnější konverzní kurz.

O kolik peněz méně s vámi zaplatím na poplatcích a rozdílu v kurzu proti tomu, kdo využije služeb banky?

Matěj Novák: Na Europlatba.cz s menšími částkami eur většinou ušetříte v řádu desítek až stovek korun. Nelze to ale stanovit paušálně, kromě samotného kurzu je podstatná i poplatková politika konkurence. Důležitá je ale i úspora času, díky sběrným účtům, které máme v Česku, Německu, na Slovensku a v Británii, dokážeme přijmout a odeslat platbu v rámci minut.

A co služba EasyChange? Pro jaký druh plateb uživatelé vaše služby využívají?

Matěj Novák: U našich klientů jde velmi často o opakovanou směnu eurových výplat do korun mezi jejich účty. Službu ale lidé používají i při cestování. Platí s námi za hotely, letenky, půjčovny aut a podobně. Velmi frekventované jsou poslední dva roky platby pokut za dopravní přestupky v zahraničí. Denně s pomocí této služby klienti platí za nejrůznější zboží pro vlastní potřebu, pořizované především ze zemí Evropské unie.

Miroslav Kaufmann: Firmy, včetně podnikatelů-fyzických osob, využívají službu k úhradám dodávek za zboží a služby a ke směně svých devizových tržeb do korun.

Jak klíčová je pro váš byznys model technologie?

Matěj Novák: Používáme vysoce efektivní software, který jsme si sami navrhli na základě svých poznatků z předchozích let. V bankovnictví a souvisejících finančních službách se moderní technologie velice rychle prosazují, je tedy potřeba držet krok a neustále inovovat. Jelikož klienti vyžadují, aby všechno bylo online a nonstop dostupné, snažíme se tomu podřídit všechny části systému. Proto jsme vstoupili začátkem roku 2018 do České fintech asociace, kde čerpáme další inspiraci.

Miroslav Kaufmann: Do některých německých bank například dokážeme dostat eura v řádech desítek vteřin. Stejně rychle trvají platby klientů z těchto bank na náš německý sběrný účet. To lidé oceňují, zvlášť když za to u nás nezaplatí ani korunu navíc.

Na trhu jste osm let. Jak jste přišli na možnost nabízet platby/převody peněz z koruny do jiných měn a jak se ten nápad rozvíjí dál?

Matěj Novák: Myšlenka vyšla z mých předešlých zkušeností z banky a jiné finanční instituce. Brzy jsem uviděl na trhu velkou mezeru, kterou nikdo nevyplňoval, zejména kvůli složité legislativě. To se změnilo v roce 2010, kdy Evropská unie přišla s možností snazšího získání licence platební instituce, a my tak mohli zažádat ČNB o povolení. Následně jsme hledali, čím svoji službu odlišit – a posílání peněz bez poplatků, dostupné nonstop i o víkendech a bez složité identifikace klientů znělo jako revoluční nápad. Tím vznikla Europlatba.cz, služba, která tohle umí a do platby ve výši tisíc eur se ani nemusíte detailně identifikovat.

Miroslav Kaufmann: Já v roce 2012 dostal nabídku pomáhat s restrukturalizací společnosti a následně ji dál rozvíjet. Cíl, jak by měla tato finanční služba fungovat, se mi hodně líbil a viděl jsem, že je tu potenciál výrazně uspět. Později jsme začali připravovat úplně nový IT systém a web, postavený na modernějších technologiích, s důrazem na rostoucí požadavky bezpečnosti a na snadné rozšiřování funkcí systému i v budoucnu. Po osmi měsících vývoje jsme systém nasadili a velice nás potěšila okamžitá pozitivní odezva klientů. Další velký úkol, který aktuálně řešíme, je přelicencování podle nové unijní legislativy.  

Služby Europlatba a EasyChange využívají především malé a střední firmy a podnikatelé. Široká je ale i klientela nepodnikajících osob, občanů. Právním rámcem pro poskytování služby je především občanský zákoník, zákon o platebním styku a pak celá řada zákonů, vyhlášek a nařízení, souvisejících s regulovanou činností v tomto oboru.

Jak určujete kurz směny?

Kurz je daný aktuálním vývojem měnového páru na trhu a mění se automaticky po minutě. Klient při zadání okamžitě vidí kurz své transakce a výši částky v druhé měně, než zadá příkaz je kurz určitou dobu fixován.

Neúčtujete si poplatky, z čeho pramení váš příjem?

Naším příjmem je takzvaný spread, rozdíl mezi hodnotou nakupované měny a hodnotou prodávané měny.

Pracujete při převodech výhradně se svými finančními prostředky, nebo si je půjčujete například na devizovém trhu?

Pracujeme jenom se svými finančními prostředky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně šest tisíc neplatičů alimentů. Konkrétně o lidi neplnící svou vyživovací povinnost k nezaopatřenému... celý článek

Přežije česká hospoda? Po covidu drtí restaurace zdražování

29. 6. 2022 | Jana Divinová | 7 komentářů

Přežije česká hospoda? Po covidu drtí restaurace zdražování

Nedostatek lidí, rychle zdražující vstupy a nižší ziskovost. České restaurace bojují s důsledky covidu a připravují se na další perný rok plný nejistoty. Přežijí prý jen dobří, pro... celý článek

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

26. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Druhé milostivé léto začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se pro pokračování akce mírně změnila.

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

23. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Lidé ve třetím stupni invalidity dostanou od začátku července novou slevu v dopravě. Ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.