Trik Českých drah: Zdraží jízdenky, ale cenu nezvednou

| rubrika: Aktuálně.cz | 26. 11. 2010 | 1 komentář
Trik Českých drah: Zdraží jízdenky, ale cenu nezvednou
Základní jízdné sice nezdraží, ale sníží některé dosavadní slevy. Tak se České dráhy vypořádaly s nezvyšováním cen, které avizovaly prakticky po celý předchozí rok.

Řada cestujících si tak od 12. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, připlatí. Výrazně se zvýší hlavně cena víkendové jízdenky Sone+ pro rodiny. Méně výhodná než dosud bude také zpáteční sleva. Cestující si připlatí i za nákupjízdenky ve vlaku.

 

Dražší víkendové jízdenky pro rodiny

O sto korun víc než dosud zaplatí rodiny za víkendovou jízdenku Sone+, respektive za její dražší verzi, umožňující cestování všemi druhy vlaků. Dosud stojí 450 korun, od 12. prosince přijde na 550 korun. České dráhy se toto zdražení snaží vykompenzovat rozšířením platnosti této jízdenky i na svátky. I nadále však bude Sone+ platit pouze jeden kalendářní den. Na jednu jízdenku může jet pět cestujících, z toho maximálně dva dospělí.

Cestující si připlatí také za levnější variantu Sone+. Dosud stála 150 korun a šla použít pro osobní a spěšné vlaky po celé republice. Nově má sice platit i pro rychlejší vlaky, ale jen v rámci jednoho kraje (s mírnými přesahy do sousedních), přičemž cena se zvýší na 200 až 275 korun podle krajů. Ve spojích SuperCity ( Pendolino) platí jízdenka Sone+ jen se současně zaplacenými místenkami.

 

Zpáteční sleva: Pět procent místo deseti

Zakoupení zpáteční jízdenkysice zůstane výhodnější než dvě samostatné jednosměrné jízdenky, ale méně než dosud. Dosavadní 10% slevaklesne na pět procent. Zpáteční jízdenka z Prahy do Brna tak (bez využití jiných slev) přijde na 601 korun, zatímco dvě jednosměrné jízdenky na 632 korun.

Více než dosud zaplatí také cestující, kteří si koupí jízdenku až ve vlaku, přestože ve stanici byla v provozu pokladna. Místo třiceti si od prosince připlatí 40 korun. Přirážku však nebudou platit držitelé průkazů ZTP a ZTP/P (lidé se zvlášť těžkým zdravotním postižením). Na druhou stranu začnou průvodčí ve vlaku nově poskytovat i předprodej jízdenek.

 

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.