Peníze na rozjezd podnikání. Kde vám dají statisíce?

PR článek | rubrika: PR Článek | 28. 8. 2017
Rozjíždět podnikání bez základního kapitálů s sebou nese rizika. To ale neznamená, že musíte čekat na to, až si „našetříte“. Představíme vám ty nejsnazší a nejdostupnější způsoby, jak sehnat peníze.
Peníze na rozjezd podnikání. Kde vám dají statisíce?

Finanční podnikatelský základ získáte zpravidla dvěma způsoby – úvěrem, nebo investicí. Jaké jsou jejich možnosti? Rychlý přehled pro vás vypracoval jeden z největších českých srovnávačů bankovních a nebankovních půjček – coolpůjčky.cz.

Bankovní a nebankovní úvěry

Bankovní úvěry patří mezi nejčastější způsoby financování podnikatelských plánů. Způsobů jejich čerpání je několik. Začneme tím nejjednodušším – kontokorentem.

Kontokorentní úvěr nebo povolený debet na účtu využívá mnoho podnikatelů a jejich získání není nikterak složité. Slouží především pro překlenutí doby mezi splatnostní faktur.

Podobně dostupné jsou i kreditní a charge karty, které naopak využijete pro úhradu běžného firemního provozu nebo nákladů na služební cestu.

Takto získaná částka může i přesahovat milionovou hranici, ale s částkou rostou i podmínky pro získání.

Provozní a investiční úvěry

V rámci provozního úvěru získáte peníze na zajištění běžného provozu zásob a pohledávek. Protože se jedná o krátkodobější úvěr, jeho splatnost se nejčastěji pohybuje kolem jednoho roku.

Investičním úvěrem se nejčastěji financují účelové, hmotné i nehmotné finanční investice podniku. Jejich splatnost se pohybuje v období od jednoho roku do patnácti let s měsíčním, čtvrtletním nebo ročním splácením.

Oba typy investic se nejčastěji pohybují v řádech desetitisíců až do půl milionu.

Hypoteční úvěr

Klasicky funguje na principu půjčky peněz určených k investování do nemovitostí. Tento typ úvěru se přitom zajišťuje zástavním právem na tuto nemovitost a poskytuje se na 5-25 let.

Jinou možností je tzv. neúčelová hypotéka, kdy vám banka v návaznosti na zastavenou nemovitost poskytne hypotéku, kterou můžete použít na jakýkoliv účel.

Z obou typů hypoték získáte vyšší statisíce až miliony podle typu nemovitosti.

Půjčka od banky × půjčka od soukromníka

Banky mají zpravidla velmi přísné podmínky, za jakých můžete úvěr získat. Jako začínající podnikatel nemůžete počítat s úvěrem v řádu statisíců bez ručitele. Banky také přitom stále preferují zajištění úvěru protihodnotou. Pokud jste na začátku podnikání, těžko jim ji nabídnete. Nezajištěné úvěry poskytují přitom maximálně do výše tří milionů (přičemž musíte splňovat opravdu velmi přísné podmínky).

Naproti tomu nebankovní půjčky (od soukromých subjektů) nemají tak přísné podmínky pro získání. V minulosti byly ještě mírnější. Ale od nového zákona platného od 1. 4. 2017 již není možné poskytovat půjčky bez doložení příjmu a bez registru. Často nabízejí i velmi zajímavé částky, ale jsou vykoupené vyšším úrokem.

Výhodou těchto úvěrů je bezesporu snazší možnost získání. Jednoduchost nebankovních půjček umocňuje i fakt, že je můžete využít srovnání půjček. Zde vyplníte krátký formulář a půjčku můžete zařídit kompletně online.

Crowdfunding – financování startupů

Crowdfunding je způsob získávání finančních prostředků prostřednictvím příspěvků, jejichž součet vám přinese požadovanou sumu.

V česku jsou populární zejména služby Hithit nebo Startovač. Ty fungují na principu takzvaného odměnového crowdfundingu, kdy za určitý příspěvek získáte v budoucnu odměnu.

Poměrně oblíbené jsou P2P půjčky které u nás zastupují hlavně Zonky. Lidé se prostřednictvím příspěvků skládají na úvěr a stávají se jeho věřiteli. Samozřejmě se všemi náležitostmi, jako je úrok nebo doba trvání. Investoři zároveň vidí, na co chcete půjčit, a proto je pro vás mnohem snazší získat půjčku. Občas stačí správně a poutavě popsat svůj záměr.

Dotace

Tvoří samostatnou kapitolu podnikatelských úvěrů a můžete využít mnoho možností, jak získat peníze z dotačních programů EU za výhodnější úrok, než je běžné.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Vyhrajte iPhone 13 s refinancováním REFIXO

13. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Vyhrajte iPhone 13 s refinancováním REFIXO

Jarní soutěž s Expobank CZ. Ve hře je špičkový iPhone 13 Mini 128 GB a další atraktivní ceny!

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.