Příspěvek na bydlení je určen vlastníkům nebo nájemcům domů či bytů, kteří kvůli nízkým příjmům nemohou hradit své náklady na bydlení. Společně se vždy posuzují všechny osoby, které mají v bytě či domě trvalé bydliště.
Příspěvek na bydlení je učen jako pomoc státu při hrazení nákladů na bydlení. Patří mezi dávky státní sociální podpory.
Kde se dávka vyřizuje:
na kontaktních místech státní sociální podpory spadajících pod úřady práce
Potřebné tiskopisy:
jsou celorepublikově stejné, lze je obdržet na kontaktních místech státní sociální podpory, na internetu je lze najít zde
Podmínky nároku na dávku:
Na příspěvek na bydlení má nárok nájemce či vlastník domu nebo bytu, který má v domě či bytě trvalé bydliště, a pokud platí obě následující podmínky:
- náklady na bydlení jsou vyšší než 0,3násobek (v Praze 0,35násobek) příjmu všech společně posuzovaných osob a
- 0,3násobek (v Praze 0,35násobek) příjmu všech společně posuzovaných osob není vyšší než normativní náklady na bydlení.
Jako normativní náklady jsou přitom označovány státem stanovené náklady pro nájemní a družstevní byty i pro byty soukromých vlastníků. Pro nárok na příspěvek na bydlení se započítávají čisté příjmy (včetně např. rodičovského příspěvku a přídavku na děti), a to za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako společně posuzované se posuzují všechny osoby, které mají v bytě či domě trvalé bydliště.
Normativní náklady na bydlení pro nájemní byty platné od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009
Normativní náklady na bydlení pro družstevní byty a byty vlastníků platné od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009
Výše dávky:
Výpočet dávky je poměrně složitý, proto pro orientační výpočet výše dávky doporučujeme využít naší kalkulačku
Jak dlouho lze dávku pobírat:
Příspěvek na bydlení lze pobírat po dobu splnění podmínek na něj, kdy vždy k začátku dalšího čtvrtletí se dokládají příjmy i uhrazené náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Některá úskalí spojená s dávkou:
Některé situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:
- Společně se synem žiji v bytě, kde má trvalé bydliště také bývalý manžel. Lze nějak zařídit, aby se pro příspěvek na bydlení k bývalému manželovi nepřihlíželo?
Protože pro nárok na příspěvek na bydlení se posuzují příjmy všech osob hlášených v bytě k trvalému pobytu, je řešením vaší situace požádat o zrušení trvalého pobytu bývalého manžela. Toto se dělá na evidenci obyvatel na městském či obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Ten prošetří vzniklou situaci, a pokud prokážete, že bývalému manželovi zanikl užívací titul k bytu a nebydlí v něm, zruší mu trvalý pobyt. Pak by měl bývalý manžel trvalý pobyt na adrese ohlašovny a vy byste pro nárok na příspěvek na bydlení byla posuzována pouze se synem. - Dostali jsme se společně s manželem do obtížné finanční situace, kdy nemáme finanční prostředky na hrazení bytu. Chtěli jsme, aby nám stát pomohl byt hradit a požádali jsme o příspěvek na bydlení, naše žádost však byla zamítnuta. Jak získat příspěvek na bydlení?
Při stanovení příspěvku na bydlení se vychází z nákladů na bydlení, které byly uhrazeny v předchozím kalendářním čtvrtletí. Pokud tedy náklady na bydlení nehradíte, nárok na příspěvek na bydlení nemáte. Jediným řešením je například s pomocí rodiny náklady na bydlení v předchozím čtvrtletí uhradit a tím si zajistíte nárok na příspěvek na bydlení na dané kalendářní čtvrtletí. Protože příspěvek na bydlení nepokryje celé náklady na bydlení, je dobré se také na sociálním odboru městského úřadu podle místa vašeho trvalého bydliště informovat také na doplatek na bydlení,
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 10. 2011 21:35, Veronika
Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvěk na bydlení, když jsme v podnájmu 3 lidé a nemáme tady trvalé bydliště (nepřeje si to nájemce) a tak máme trvalé bydliště na úřádu. Smlouvu na bydlení máme na jeden rok.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 5. 2009 21:28, redy
Chcete ziskat penize, na ktere nemate narok. Pokud to zakon dovoluje, pak je to spatny zakon (z logiky veci), v jinem pripade je to pouhy pokus o podvod.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (61 komentářů) příspěvků.