Nedohodli jste se na viníkovi autonehody? Přijdete o peníze i o bonus.

Jan Stuchlík | rubrika: Jak na to | 8. 10. 2009 | 2 komentáře
Nedohodli jste se na viníkovi autonehody? Přijdete o peníze i o bonus.
Od začátku roku, kdy není nutné volat policii k nehodám bez zraněných se škodou do sto tisíc korun, vzrostl pojišťovnám počet případů, u nichž nedokážou jednoznačně určit, kdo nehodu zavinil. V takovém případě se odpovědnost za škodu rozdělí mezi všechny řidiče.

Přijít o bonus u povinného ručení se dá poměrně snadno. Stačí, když k nehodě nepřivoláte policii, s druhým řidičem se nedohodnete, kdo nehodu zavinil, nebo později některý z účastníků nehody začne tvrdit, že za karambol může ten druhý. Když ani pojišťovnaz dodaných dokumentů nemůže říct, že za vzniklou škodu je zodpovědný jen jeden z řidičů, odpovědnost za havárii mezi řidiče rozdělí. V takovém případě dostanou řidiči jen část škod na svých autech a ještě jim pojišťovny seberou bonusy za předchozí řízení bez nehody.

Příkladem takové nehody může být auto odbočující vlevo, které se srazí s vozem, který se ho snažil předjet. „První řidič uvedl, že dával znamení o změně směru jízdy. Řidič zezadu jedoucího vozidla, který odbočujícího řidiče začal předjíždět, naopak tvrdil, že si žádného blinkru nevšiml. Oba mají svědky, kteří potvrzují jejich verzi,“ popisuje typovou nehodu Michal Kaněra, ředitel divize neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. Každý řidič žádal o náhradu škody z povinného ručení po pojišťovně toho druhého. ČSOB Pojišťovna případ vyřešila tím, že spolu s pojišťovnou druhého řidiče určila každému spoluúčast na nehodě ve výši padesáti procent. Výjimkou nejsou ani jiná dělení odpovědnosti, například 30 ku 70 či 20 ku 80.

Pokud by první řidič utrpěl na autě škodu 50 tisíc korun a druhý 20 tisíc korun, od pojišťoven by v případě dělení odpovědnosti padesát na padesát inkasovali z titulu povinného ručení 25 tisíc, resp. 10 tisíc korun, vysvětluje princip výplaty pojistného plnění u takto dělené spoluodpovědnosti Dagmar Koutská z tiskového oddělení České pojišťovny.

Zbytek by si museli doplatit ze svého. Navíc by přišli o bonus za řízení bez nehody, shodují se všechny pojišťovny, které Peníze.cz oslovily. Bez ohledu na to, jak velkou spoluodpovědnost za nehodu pojišťovna řidiči přisoudí. „Je však právem každého našeho klienta zvážit, zda pro něj není výhodnější vyplacené plnění pojišťovně uhradit, a tím si předchozí bonus zachovat,“ dodává Zavoral z pojišťovny Direct.

Důvodů, proč pojišťovny musí v některých případech vinu rozdělit mezi oba řidiče, je řada. „U spousty nehod například uplyne lhůta, v níž má o vině rozhodnout správní orgán. Tato lhůta činí jeden rok. Jenže my pak už nemáme pro naše šetření dost podkladů,“ vysvětluje Kaněra z ČSOB Pojišťovny. Někteří řidiči se na místě o vině nedohodnou. Pak musí každý do záznamu o nehodě uvést svou verzi. „I když se řidiči dohodnou, někdy bývají záznamy vyplněny nejednoznačně. Díky této nejednoznačnosti jednotliví účastníci nehody následně zpochybňují svá zavinění,“ dodává Tomáš Zavoral, mluvčí pojišťovny Direct.

Rozdělit odpovědnost musí pojišťovny v pěti až dvanácti procentech všech likvidovaných autonehod. Většinou jde o škody v řádu několika desítek tisíc korun, nicméně výjimkou nejsou ani škody vyšší než sto tisíc korun. Pokud si řidiči i dál myslí, že nehodu nezavinili a o peníze a bonus přišli neprávem, musí jít k soudu. Ten může v občanskoprávním sporu mezi účastníky nehody o viníkovi rozhodnout.

Míru účasti na způsobení škody musí pojišťovny určit do tří měsíců, jak jim ukládá zákon o povinném ručení, upozorňuje Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny. Pokud nelze případ uzavřít po prozkoumání hlášení řidičů o nehodě, pojišťovny zpravidla na místo posílají specialisty, aby výpovědi řidičů či svědků prověřili. Jejich práci ovšem komplikuje skutečnost, že poškozená vozidla se už na místě nevyskytují. Často tam už nejsou patrné ani další stopy nehody, upozorňují zástupci některých pojišťoven. České pojišťovně pomáhá s potvrzením či vyvrácením popisu nehody, jak ho přinesou řidiči, počítačový simulátor Virtual Crash.

Pojišťovny už pracují na společné metodice, jak míru účasti na způsobení škody lépe určovat. Ta by mohla mít podobu katalogu typových nehod, který pomůže pojišťovnám vinu mezi řidiče snadněji rozdělit, pokud nelze odpovědnost za nehodu přiřknout jen jednomu z nich. V budoucnu by možná mohla vzniknout i dohoda, že při spoluúčasti na zavinění nehody do padesáti procent a nízké způsobené škodě by řidič nepřišel o bonus, naznačuje jeden z oslovených zástupců pojišťoven.

Jak jste řešili autonehodu, ke které nepřijela policie? Podělte se o zkušenost.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Co brát do úvahy při sjednání havarijní pojistky

7. 10. 2009 | Eva Sovová

Co brát do úvahy při sjednání havarijní pojistky

Řada českých řidičů zvažuje, zda platit za havarijní pojistku vozu tisíce korun nebo raději ušetřit a ojeté auto již nepojistit. Pojišťovny se nyní snaží lákat na slevy, přetahují se... celý článek

Povinné ručení online vás na silnici hned tak nepustí

20. 5. 2009 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Povinné ručení online vás na silnici hned tak nepustí

Povinné ručení sjednané přes internet či přes telefon bývá levnější. Jenže občas nebývá jasné, zda pojištění platí ihned, jak by se dalo očekávat. Ne každá pojišťovna také dokáže dodat... celý článek

Jak se vyhnout sankcím za neodhlášené a nepojištěné vozidlo

16. 12. 2008 | Věra Tůmová | 18 komentářů

Jak se vyhnout sankcím za neodhlášené a nepojištěné vozidlo

Ne každému se letos před koncem roku podaří z registru odhlásit nepojízdné či dávno ztracené vozidlo. Většina lokálních registrů motorových vozidel je však přetížená a od ledna za nepojištěné... celý článek

Od ledna čeká motoristy bez povinného ručení více sankcí

10. 12. 2008 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Od ledna čeká motoristy bez povinného ručení více sankcí

Každé deváté vozidlo registrované v ČR nemá podle České kanceláře pojistitelů povinné ručení. Po 1. lednu 2009 to budou mít jejich majitelé a provozovatelé těžší. Postihy za provozování... celý článek

Partners Financial Services