Způsobil vám někdo v zahraničí škodu svým vozidlem?

Simona Ely Plischke | 16. 6. 2006

Způsobil vám někdo v zahraničí škodu svým vozidlem?

1) Zjistěte si od škůdce nejlépe nahlédnutím do jeho dokladů:

a. jeho jméno, příjmení a bydliště,

b. jméno, příjmení a bydliště nebo název obchodní firmy a sídlo vlastníka vozidla, kterým byla škoda způsobena,

c. státní poznávací (registrační) značku a mezinárodní rozeznávací značku země registrace vozidla, kterým byla škoda způsobena

d. název a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla,

e. číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost – kompletní údaje z její rubriky č. 3,4.

2) S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody (pokud je k dispozici). Pokud máte tento dokument k disposici v češtině a ostatní účastníci nehody v jiných jazycích, vyplňte ho jak v češtině, tak i v jiném dostupném jazyku. Jde o obsahově shodné formuláře. Před oddělením originálu od kopie je důležité formulář nejen podepsat, ale také zaškrtnout vyplněné body k nehodě a uvést počet vyplněných bodů.

3) Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.

4) Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. V řadě zemí jsou však policií vyšetřovány jen vážné dopravní nehody (škody na zdraví, usmrcení, velké materiální škody). Protokol podepište pouze tehdy, rozumíte-li mu a souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě.

5) Zapište si jména a adresy řidičů ostatních poškozených vozidel, údaje o těchto vozidlech (státní poznávací (registrační) značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla) a svědcích dopravní nehody – pokud možno co nejvíce v rozsahu údajů podle bodu 1).

6) Sdělte případným zájemcům z řad účastníků dopravní nehody své jméno a adresu.

7) S uplatněním svého nároku na pojistné plnění a dokumentací prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele jiného vozidla se můžete obrátit na příslušného pojistitele škůdce, proti kterému specifikujte, prokažte a doložte Vám vzniklou škodu, příp.jedná-li se o členský stát EU nebo jiný stát tvořící EHP, obraťte se na jeho škodního zástupce na území ČR.

8) Jestliže potřebujete poradit, jak postupovat, nebo nemůžete kontaktovat příslušného pojistitele, u kterého má škůdce sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (škůdce je z jiné země, než kde došlo k dopravní nehodě), obraťte se na národní kancelář země, kde došlo k dopravní nehodě. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty nebo na webu Rady kanceláří. Případně se obraťte na Českou kancelář pojistitelů. Česká kancelář pojistitelů sice nemusí být kompetentní k vyřízení vaší záležitosti v zahraničí, ale může vám pomoci či poradit.

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší přítel váš a vašeho auta v zahraničí? Asistenční služba

16. 6. 2006 | Dana Chytilová

Nejlepší přítel váš a vašeho auta v zahraničí? Asistenční služba

Budete trávit dovolenou za hranicemi a za volantem svého auta? Víte co udělat, když zaviníte nehodu nebo do vás někdo jiný narazí? Cestu ven z problémů vám ukáží asistenční služby povinného... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.