Charakter
10. 3. 2013 | redakce Peníze.CZ
No jo. Taky čekáte supermana, který vám pomůže z dluhů, do kterých jste z blbosti spadli? Čekáte, že za vás někdo vymůže na bance poplatky, ke kterým jste se kdysi upsali? Ano, jsou... celý článek
Izolovat, zmást, ponížit a nakonec oškubat staré lidi je jeden z nejhanebnějších byznysplánů a „předváděcí zájezdy“ si zaslouží pozornost. Nový dokument Silvie Dymákové Šmejdi je ale jenom plytký kýč, který klouže po povrchu a namísto hledání souvislostí lacině konstatuje: je to k zblití.
K zblití tenhle průmysl sice skutečně je, to ale nijak nesnižuje nároky na filmařské řemeslo. I za války jsme drželi pohromadě, teď se lidé honí za penězi… otevírá Šmejdy jedna z napálených seniorek a vzápětí se přidává tklivý komentář Ondřeje Vetchého: Poněkud zvrácená forma demokracie. Zoufale podbízivé to je celou hodinu a čtvrt, než dokument vyvrcholí záběry na český venkov, podmalovanými Smetanovým Vyšehradem, po kterých Dymáková ukonejší starou paní rozplakanou agresivními prodejci: Pojďte, Maruško, pojedeme do Náchoda na zmrzku…
Tvůrci naprosto nepochopitelně rozmazali tváře prodejců – nikoliv svých figurantů! – a dokonce vypípali název firmy Beck. S touhle předposraností kontrastuje statečná sedmdesátnice, která ze svého notýsku na kameru předčítá zkušenosti s konkrétní agenturou Pohoda.
Bod alespoň za tu osvětu? Spíš jen půlbod. Šmejdi se zabývají regulérní drogou: skoro všichni účastníci zájezdů mají jasno v tom, o co na „výletě“ doopravdy jde. Většina jich přesto jezdí znovu a znovu. Velká část opakovaně utrácí desítky tisíc za zboží, o kterém vědí, že je podřadné. Filmové opáčko s radou NEJEZDĚTE je účinné asi jako varování na krabičce cigaret. Psychika člověka ohroženého či přímo postiženého závislostí kolem takových rad prostě obkrouží: já problém nemám, to se stává jiným, co jiného mám teda dělat, už jen jednou a končím… A jsou-li Šmejdi určení spíš příbuzným seniorů, pak měla otázka „Co zítra dělá vaše babička?“ přijít na začátku filmu – ne až na konci titulků, když je půlka kina pryč.
Díváme se, jak to chodí na předváděčkách:
A vidíme bohužel i důsledky:
Největším hříchem Šmejdů je to, že namísto skutečné analýzy nabízejí černobílé pseudozamyšlení. Diagnóza přichází už v první pětiminutovce, kdy Vetchého hlas divákům připomene, že „žijeme v kapitalismu.“
Dobře: natočme ostrou levicovou kritiku světa, ve kterém se vydělává na bezelstnosti starých lidí. Můžete ale z marxistické pozice prodejce jen tak snadno onálepkovat jako šmejdy? Těžko. Vždyť samotný dokument ukazuje pár lidí z druhé strany a dává tušit, že to nejsou šmejdi od přírody: „Nějaké výčitky tam byly,“ vzpomíná šofér Martin. Dala by se o tom vyprávět krásná fraška po vzoru Zlodějů kol: prodejci si takhle možná vydělávají na umoření vlastních nesmyslných dluhů z automatů nebo krachlého podnikání. Popřípadě na zbytečnosti, o jejichž důležitosti je přesvědčili ještě rafinovanější lháři: na terénní auto nebo dovolenou v Karibiku. Za třicet let se najednou sami ocitnou na druhé straně kulturáku, ve frontě na předražené šmejdy, ani nebudou vědět jak.
Ve slavném filmu Vittoria De Sica musí lepič plakátů Antonio ukrást kolo proto, že jemu samotnému bicykl ukradli a bez něj neuživí rodinu; je to studie lidské zoufalosti bez jednoznačných hrdinů a padouchů. Kdyby Zloděje kol filmovala Dymáková, vyšel by z toho Antonio nejspíš s nálepkou šmejda a jeho skutek by dramaticky odsoudil právník Jan Černý svými slovy z dokumentu: „Uvědomil jsem si až pod kůži nutnost regulovat společnost zákony.“
Diagnózou je tedy bezskrupulózní kapitalismus, lékem regulace. Obojí lze velice snadno napadnout.
Nepodařilo se mi najít informaci o tom, že by prodejci hrnců a dek v podobném rozsahu okrádali seniory v jiných zemích kromě Slovenska. Nemůže za to spíš než kapitalismus totalita, která generaci dnešních důchodců odnaučila samostatně se rozhodovat a jako výchozí odpověď říkat NE? Nepomáhá místnímu fenoménu hrncáků specifická česká verze konzumní společnosti, jejíž semínko tu nezaseli vlajkonoši volného trhu, ale už normalizační aparát? Husákovský ideál starej se o svý ve filmu ztělesňuje prodejce, který na Dymákovou zastanuvši se stařečka řve: „Řešte si svoje problémy, vole!“ Nedovedu si představit, že by podobný průmysl fungoval v Norsku nebo Nizozemí: aktivní občané by se asi přetrhli v blokádách autobusů nebo pořádání vlastních, neprodejních zájezdů pro seniory. Protože se tam lidi nestarají jen vo svý, vole.
Pak musíte poctivě přebrat další zrníčka: atomizaci rodin, neboť žádná z postav dokumentu zřejmě nežije se svými dětmi, natož vnoučaty. Neúctu ke starým a vyčleněným, která může (ale nemusí) souviset s mírou ateismu, ba religiofobie v české společnosti. A nakonec fenomén volného času. Postavám filmu je mezi padesátkou a sedmdesátkou a odteď až do konce života už nebudou mít na práci nic jiného než čumění do zdi. Zájezdy jim svým strašlivým způsobem naplňují některé důležité potřeby: opustit rutinu, poznat nová místa, být součástí kolektivu a něco nového se dozvědět. I kdyby to měly být nesmysly a lži o vitamínech a roztočích.
Samozřejmě: můžete „výlety s dárkem“ prostě zakázat a doufat, že si tahle řeka sociálních problémů nenajde nové koryto k moři mazaných podvodníků. Rád bych ale připomněl, že právo je už teď na straně zákazníků: přinejmenším zboží můžou vrátit. Háček je v tom, že senioři svá práva neznají, popřípadě se o ně stydí přihlásit. Jedna podvedená paní vysvětluje v dokumentu svůj neúspěch na reklamační lince tím, že se s operátorkou „nechtěla rozejít ve zlým.“ Dát firmu k soudu pak v takové hlavě musí být ekvivalentem shození atomovky na velehradské Dny lidí dobré vůle. Jsme zase na začátku: na západ od nás soud neznamená hned proces s Miladou Horákovou, ale běžný způsob, jak vyřešit spory.
Nevím o žádném jednoduchém řešení. Po Šmejdech ve mně zůstal jen smutek. Ze světa, který se takhle chová ke svým nejbezbrannějším. Z dokumentu, který zůstal na povrchu. I ze sebe samotného, protože přes všechny ty zachycené hrůzy jsem doteď nezavolal svým nejstarším příbuzným, jak se jim daří a co že vlastně mají v plánu.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
25. 4. 2013 7:27, Pavel Borák
Dost dobrý. Ale problém je v národu jako celku, porovnávání se, se západní civilizací není moc na místě. Myšlení do hloubky se zde moc ´nenosí´..... "My sami jsme ti, před kterými bychom se měli stydět".
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.