Jak na hyeny z předváděcích akcí? Právník radí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 14. 4. 2013 | 7 komentářů
V těchto dnech má premiéru celovečerní dokumentární film Silvie Dymákové a Romany Mazalové s názvem Šmejdi. Zachycuje fenomén předváděcích akcí a ukazuje, jakými hyenistickými praktikami jsou někteří lidé v Česku ochotni vydělávat peníze.
Jak na hyeny z předváděcích akcí? Právník radí

Vedle autentických záběrů a výpovědí poškozených seniorů promlouvá ve filmu také právník Jan Černý, který různé situace doplňuje o právní výklad. Podle něj jsou smlouvy uzavírané na zdokumentovaných předváděcích akcích neplatné.

Doporučuje také změnu legislativy. „Například bych do norem vtělil, že prodejci na těchto akcích mohou smlouvu pouze navrhnout, že ta smlouva se tam vlastně nedá uzavřít,“ říká Černý v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz. Zároveň radí, jak postupovat v případě, že došlo k nákupu pod nátlakem.

Vy ve filmu říkáte, že takto uzavřené smlouvy jsou neplatné. Platí to u předváděcích akcí stoprocentně?

Všechno musíte prokázat. Je princip, že pokud je smlouva uzavřena pod nátlakem, tak je neplatná. Když budu mluvit o těch konkrétních případech z filmu, tak tam byl nátlak rozhodně, mnohdy i fyzický. Čili ty smlouvy, které jsem viděl, považuji za neplatné.

Ale musím upozornit na jednu věc – neplatnost je třeba brzy rozporovat. Pod nátlakem jste totiž jen na té akci. Ve chvíli, kdy se ale dostanete mimo nátlak, tak byste měl oznámit, že považujete smlouvu za uzavřenou pod nátlakem, a tím pádem za neplatnou. Není možné jen přijet domů, říci si, že jste byl pod nátlakem a že na to konto nic platit nebudete.

Milionové pokuty od ČOI

Česká obchodní inspekce loni udělila firmám nabízejícím výrobky a služby prostřednictvím předváděcích akcí za prokázaná porušení předpisů pokuty za více než 5,6 milionu korun. Nejméně třiceti pořadatelům předváděcích akcí byly přitom pokuty uloženy opakovaně, nejčastěji za užívání nekalých obchodních praktik. V dalších 25 případech nebylo správní řízení dosud ukončeno nebo rozhodnutí o pokutě dosud nenabylo právní moci.

Zdroj: ČTK

Čili základem úspěchu je rychlá reakce?

Ano, rychlá reakce, což znamená, jak já říkám, bez zbytečného odkladu. Tedy doma se poradíte, přehrajete si to zpětně a zjistíte, že na vás byl vyvíjen nátlak. Reakce nemusí přijít druhý den, ale rozhodně dost brzy, v řádu dnů.

Jak konkrétně tedy lze takto uzavřenou smlouvu vypovědět?

Důležité je, že vy vlastně tu smlouvu nevypovídáte, vy tvrdíte, že je neplatná. Což je mnohem jednodušší, protože když nějakou smlouvu vypovídáte, tak ten dotyčný výpověď nemusí přijmout. Nesmíte tedy napsat, že smlouvu vypovídáte nebo že od ní odstupujete. Musíte říci, že ji považujete za neplatnou, protože někdo vám tam vyhrožoval, že když nepodepíšete, tak vás nevezme domů autobusem nebo vám nedá oběd. Důvodem k neplatnosti je i to, že s vámi bylo manipulováno, dostal jste špatné informace, bylo vám tvrzeno, že to je všude dražší, důvodem může být i zesměšňování či vydírání. Důležité je, že v momentě, kdy prohlásíte smlouvu za neplatnou, tak je neplatná.

To stačí?

Když je neplatná, tak z ní nemám žádné závazky.

Takhle je to jednoduché?

Ano. Otázkou je, jestli se protistrana nebude bránit, to je samozřejmě možné. Ale podle mě důchodce v situaci, kterou jsem viděl ve filmu, a mohu ji tedy posoudit, by s prohlášením smlouvy za neplatnou uspěl.

V momentě, kdy senior už má doma nějaký předražený hrnec či nějakou jinou věc z předváděcí akce, musí tu věc prodejci doručit zpět, když smlouvu prohlásí za neplatnou?

Podle toho, co jsem viděl, jsou dvě situace. Buď si něco odvážíte rovnou domů, nebo zboží dostáváte dobírkou. Pokud je to první případ, tak zboží musíte vrátit. Když vám zboží teprve za nějaký čas přijde dobírkou, tak bych udělal ten právní krok, že bych smlouvu z těch a těch důvodů prohlásil za neplatnou a zboží bych vůbec nepřebíral.

Jan Černý; foto Aktuálně.cz

Když to zboží tedy fyzicky mám, je to mnohem složitější případ, protože prodejci se zpětnému převzetí budou bránit. Jaký postup byste mu v takovém případě doporučil?

Vždy je na prodejce nějaký kontakt, byť by to byl P. O. Box. Na ten bych doporučoval napsat další dopis, kde bych zopakoval historii – například Desetkrát jsem se vám snažil dovolat, kam vám to mám doručit? – a dále bych prodejce vyzval k tomu, aby si zboží vyzvedl na té a té adrese, kde ho má uskladněné.

Jak je to v situaci, kdy už kupující na místě za zboží zaplatil?

Pak je třeba dopis doplnit i o výzvu k vrácení peněz, protože došlo k bezdůvodnému obohacení. V případě, že prodejce nezaplatí, nezbývá než jít k soudu.

Proč nedoporučujete častěji zmiňovaný postup odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů od jejího podpisu?

Tento zákonem daný postup je určen pro úplně jiné situace. Pro tyto případy, kdy jsou používány určité formy šikany, vydírání, útisku a podobně, je samozřejmě vhodný jiný postup.

A co v případě, kdy si lidé na zboží z prodejní akce vezmou ještě úvěr? Jak mají postupovat u úvěrové smlouvy?

Smlouvu na nákup zboží bych opět prohlásil za neplatnou a zároveň bych požádal, aby za neplatnou byla považována i smlouva úvěrová.

Celý rozhovor si přečtete na Aktuálně.cz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2013 12:09

No, myslím si, že pan právník si to představuje jako procházku růžovým sadem. Chtěl bych ho vidět jednat v konkréních situacích, protože naše legislativa je tak nejednoznačná, že se v ní nevyznají ani odborníci, natož běžný občan (neřkuli důchodce).

+7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Charakter

10. 3. 2013 | redakce Peníze.CZ

Charakter

No jo. Taky čekáte supermana, který vám pomůže z dluhů, do kterých jste z blbosti spadli? Čekáte, že za vás někdo vymůže na bance poplatky, ke kterým jste se kdysi upsali? Ano, jsou... celý článek

Nový trik na předváděcích akcích. Varujte babičku!

1. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 25 komentářů

Nový trik na předváděcích akcích. Varujte babičku!

Před pár měsíci jsme rádi přinesli zprávu o zákonu, který má zkomplikovat podvůdky a podvody vykuků z prodejních akcí. Ale kampak na ně: vymysleli novou fintu a jsou nebezpečnější než... celý článek

Co si o tom myslíte: Dokážeme se postarat o naše seniory? A chceme vůbec?

30. 8. 2012 | Martin Vlnas | 24 komentářů

Co si o tom myslíte: Dokážeme se postarat o naše seniory? A chceme vůbec?

Mirko, dneska jsem ve Špáru sehnala fajnovej olej za polovičku. Vzala jsem si šest lahví, ale víš, že smažený moc nemusím a péct jsem přestala, protože už nejezdíte na chatu. Nechceš... celý článek

Smlouva podepsaná doma už nebude pastí! Na předváděcích akcích ale číhají další

4. 7. 2012 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Smlouva podepsaná doma už nebude pastí! Na předváděcích akcích ale číhají další

Přemluv bábu a dědu, ať nechodí na předváděcí akce – iniciativa, která těžko získá stejnou podporu jako ta antilevicová, potřebná by ale byla jak sůl. Hon na důchodce pokračuje. Teď... celý článek

Podvody na předváděcích akcích: Nekupujte šmejd za desetitisíce!

14. 3. 2011 | Petra Dlouhá

Podvody na předváděcích akcích: Nekupujte šmejd za desetitisíce!

Slíbit výlet a oběd zdarma. Zavřít v sále hospody. Vykázat ven silnější kusy. A ty slabší ubít agresivní prezentací revoluční pánve, která smaží, šetří energii, dědovi vyléčila rakovinu... celý článek

Partners Financial Services