Jaká práva mají cestující v letecké přepravě

Pokud vám byl odepřen nástup na palubu, váš let byl zrušen nebo má dlouhé zpoždění a příslušná letecká společnost neplní své povinnosti, podejte stížnost příslušnému vnitrostátnímu orgánu. Odlétá-li letadlo z některé ze zemí EU, stěžujte si na místě. Jestliže cestujete ze země mimo Unii a váš let provozuje společnost z EU, stížnost podejte v zemi přistání, která je členem EU. Název a adresu příslušného orgánu, případně informace o organizacích, které vám mohou poskytnout poradenství či pomoc ohledně dalších stížností (týkajících se například zavazadel, zranění či úmrtí a organizovaných turistických zájezdů), se dozvíte na bezplatném telefonním čísle EuropeDirect 00 800 678 910 11 ( Někteří operátoři mobilních sítí neumožňují přístup k číslům 00800 nebo mohou být tyto hovory účtovány. V některých případech mohou být účtovány hovory z telefonních automatu nebo hotelu).

Podat stížnost můžete také na elektronické adrese: mail@europe-direct.cec.eu.int

O dalším průběhu celé záležitosti a o reakci na vaši stížnost můžete informovat Evropskou komisi na adrese European Commission, B-1049 Brussels nebo faxem na čísle (+32-2) 299 10 15 nebo elektronickou poštou na adrese tren-aprights@cec.eu.int


Odepření nástupu na palubu a zrušení letu
Pokud je vám odepřeno rezervované místo nebo pokud je váš let zrušen, dopravce, který let provozuje, vám musí nabídnout peněžní náhradu a pomoc. Pokud se dostavíte k odbavení včas, můžete tato práva uplatnit na všechny lety, včetně charterových,
 • z letiště v EU, nebo
 • na letiště v EU z letiště mimo EU, pokud let provozuje dopravce z EU.

Odepření nástupu na palubu
Pokud na volná sedadla připadá příliš mnoho cestujících, musí dopravce nejprve požádat případné dobrovolníky, aby se svého místa vzdali za sjednanou náhradu. Tato náhrada musí zahrnovat možnost volby mezi proplacením ceny letenky (a případně i bezplatný let zpět do původního místa odletu) a náhradní přepravou do konečného místa určení. Pokud se nepřihlásíte jako dobrovolník, musí vám dopravce vyplatit následující náhrady:
 • 250 eur při letu kratším než 1 500 km ;
 • 400 eur při delším letu uvnitř EU a při letu mezi 1 500 a 3 500 km ;
 • 600 eur při letu delším než 3 500 km mimo EU. Náhradu lze snížit o polovinu v případě, že zpoždění nepřesáhne 2, respektive 3 a 4 hodiny, podle výše uvedených kategorií. Zároveň vám dopravce musí poskytnout:
  • možnost volby mezi proplacením ceny letenky (a případně i bezplatný let zpět do původního místa odletu) a náhradní přepravou do konečného místa určení;
  • stravu a občerstvení, případně ubytování v hotelu (včetně přepravy) a komunikační vybavení.

 • Zrušení letu
  Pokud je váš let zrušen, musí vám dopravce, který jej provozuje, poskytnout:
  • možnost volby mezi proplacením ceny letenky (a případně i bezplatný let zpět do původního místa odletu) a náhradní přepravou do konečného místa určení;
  • stravu a občerstvení, případně ubytování v hotelu (včetně přepravy) a komunikační vybavení. Dopravce muže mít rovněž povinnost vyplatit vám náhrady ve stejné výši jako v případě odepření nástupu na palubu, pokud vám zrušení letu neoznámí s dostatečným předstihem a nenabídne vám náhradní přepravu v čase, který se příliš neliší od času původního.

  Náhrady a vrácení peněz mohou proběhnout v hotovosti, bankovním převodem, šekem nebo, v případě vašeho písemného souhlasu, v cestovních poukázkách a musí se uskutečnit do 7 dnů. Pokud jsou vám tato práva odepřena, neprodleně si stěžujte u společnosti, která let provozuje.


  Dlouhá zpoždění

  Bezprostřední pomoc
  Pokud se včas dostavíte k odbavení k jakémukoli letu, včetně charterových,
  • z letiště v EU, nebo
  • na letiště v EU z letiště mimo EU, pokud let provozuje dopravce z EU, a pokud dopravce provozující let předpokládá zpoždění
   • 2 hodiny a více při letu kratším než 1 500 km ;
   • 3 hodiny a více při delším letu uvnitř EU a při letu mezi 1 500 a 3 500 km ;
   • 4 hodiny a více při letu delším než 3 500 km mimo EU, musí vám poskytnout stravu a občerstvení, případně ubytování v hotelu (včetně přepravy) a komunikační vybavení. Pokud zpoždění přesáhne 5 hodin, musí přepravce rovněž nabídnout proplacení ceny letenky (a případně i bezplatný let zpět do původního místa odletu).
  • Pokud jsou vám tato práva odepřena, neprodleně si stěžujte u společnosti, která let provozuje.

   Pozdější uplatnění nároku
   Pokud je dopravce z EU odpovědný za zpoždění letu kdekoli na světě, můžete žádat až o 4 150 SDR za případné škody. Pokud dopravce váš nárok zamítne, můžete věc předložit soudu.
   (1 SDR = 1,13 EUR. Kurz ke dni 17. 6. 2007. Aktuální informace o platném kurzu získáte od Europe Direct).

   Nárok můžete uplatnit u leteckého dopravce, s nímž jste uzavřeli smlouvu, nebo v případě, že jde o různé společnosti, i u dopravce, který let ve skutečnosti provozuje.

   Zavazadla
   Za škody způsobené zničením, poškozením, ztrátou či zpožděním vašich zavazadel při letu dopravce z EU kdekoli na světě můžete žádat náhradu do výše 1 000 SDR. Pokud dopravce nárok zamítne, můžete věc předložit soudu.

   V případe škody na odbavených zavazadlech musíte uplatnit svůj nárok písemně do 7 dnů od jejich návratu a u zpožděných zavazadel do 21 dnů od jejich návratu.

   Nárok můžete uplatnit u leteckého dopravce, s nímž jste uzavřeli smlouvu, nebo v případě, že jde o různé společnosti, i u dopravce, který let ve skutečnosti provozuje.

   Zranění a úmrtí při nehodách
   Za zranění či úmrtí při nehodě letu dopravce z EU kdekoli na světě můžete žádat odškodnění. Máte právo na zálohovou platbu na bezodkladné ekonomické potřeby. Pokud dopravce váš nárok zamítne, můžete věc předložit soudu.
   Nárok můžete uplatnit u leteckého dopravce, s nímž jste uzavřeli smlouvu, nebo v případě, že jde o různé společnosti, i u dopravce, který let ve skutečnosti provozuje.

   Organizované turistické zájezdy
   Kromě výše uvedených práv můžete žádat odškodnění od provozovatele zájezdu, pokud vám neposkytne služby, které jste si rezervovali v EU, a to bez ohledu na konečné místo určení. Toto právo se vztahuje i na neposkytnutí letu, který byl součástí vašeho zájezdu. Kromě toho, pokud provozovatel nezajistí významnou část rezervovaných služeb, má povinnost pomoci vám a učinit náhradní opatření, včetně přepravy, bez dodatečných nákladu na váš účet.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

cestování, EU, euro, Kurz, odškodnění, Šek

A tohle už jste četli?

DOVOLENÁ 2007: Jak se pojistit na dovolenou

18. 6. 2007 | Michal Pravda

DOVOLENÁ 2007: Jak se pojistit na dovolenou

Některé součásti komerčního cestovního pojištění slibují na první pohled víc, než co skutečně poskytují. Třeba ukradená zavazadla pojišťovna uhradí, jen pokud zloděj kufry odnesl ze... celý článek

DOVOLENÁ 2007: Při cestě autem do zahraničí pomáhá asistenční služba

13. 6. 2007 | Michal Pravda

DOVOLENÁ 2007: Při cestě autem do zahraničí pomáhá asistenční služba

Máte letos namířeno autem do zahraničí? Spolehněte se na asistenční službu, která se při nehodě nejen postará o poškozený automobil a posádku, ale pomůže i s překladem a vyplňováním... celý článek

DOVOLENÁ 2007: Levnou letenku prodraží nejen palivové příplatky

11. 6. 2007 | Michal Pravda

DOVOLENÁ 2007: Levnou letenku prodraží nejen palivové příplatky

Letět do Londýna jen za 739 Kč? Zájezd na Krétu jen za 8 990 Kč? Tak na to zapomeňte. Cenu letenky, a tedy i zájezdu, zvednou až o několik tisíc korun všemožné příplatky.

DOVOLENÁ 2007: Jak koupit zájezd na splátky

6. 6. 2007 | Michal Pravda

DOVOLENÁ 2007: Jak koupit zájezd na splátky

Toužíte po dovolené u moře, ale nemáte na ni našetřeno dost peněz? Pořiďte si zájezd na splátky. Poradíme, kam zajít pro nulové navýšení a jak vycestovat a nezaplatit předem ani korunu. celý článek

DOVOLENÁ 2007: Nenechte se v cestovce vodit za nos

4. 6. 2007 | Michal Pravda

DOVOLENÁ 2007: Nenechte se v cestovce vodit za nos

Chystáte se letos na dovolenou s cestovní kanceláří?Poradíme vám, kdy může inzerovaná cena zájezdu vzrůst, jak je to s pojištěním proti úpadku, nebo že do cestovní smlouvy můžete doplnit... celý článek

Partners Financial Services