Z pětníku milion a půl. Nejzáhadnější česká mince vydražena

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2023
Z pětníku milion a půl. Nejzáhadnější česká mince vydražena
Čtenářka katalogu. Momentka z aukční síně
Zdroj: Macho & Chlapovič

V dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič se vydražil za víc než sedm milionů korun pětidukát ze 17. století nebo prvorepublikový pětihaléř za víc než milion a půl. Jeho původ halí dodnes tajemství.

„Naše výroční 30. aukce byla velmi úspěšná. Zaznamenali jsme rekordní účast, zájem o numismatické předměty neustále roste,“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Aukce začala 24. dubna, ale její elektronická část ještě pokračuje do dnešního večera. Pořadatelé odhadují, že celkem se na ní vydraží bankovky, mince, medaile a vyznamenání za víc než 105 milionů korun.

Nejdražší mincí, o kterou si mohli sběratelé v dražbě zasoutěžit, byl zmíněný pětidukát Leopolda I., který byl vyražen v bratislavské mincovně v roce 1675. „Kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách měl vyvolávací cenu 4,7 milionu korun. Cena v aukci dosáhla 7,33 milionu korun,“ prozrazuje Elizej Macho.

V aukci se dražily také svatováclavské dukáty z vzácného ročníku 1951 ve všech čtyřech nominálních hodnotách (10 dukátů, 5 dukátů, 2 dukáty a 1 dukát). Souhrnná vyvolávací cena byla 5,64 milionu korun. Cena, kterou se zavázal uhradit vítězný dražebník, se vyšplhala na 9,2 milionu korun.

Za skokana dražby se dá s trochou nadsázky ale označit jiná mince. Její nominální hodnota je totiž pouhých pět haléřů, vydražila se ovšem za víc než milion a půl.

Pětník, který neměl existovat

Dražitelé o pětníku z roku 1924 mluví jako o „nejzáhadnější české minci“. V roce 1924 se totiž pětihaléře vůbec razit neměly, přesto ale mezi sběrateli několik exemplářů s tímhle vročením koluje.

V 80. letech se objevilo několik dalších kusů, ty údajně byly v kremnické mincovně raženy v pozdějších letech pro papalášské návštěvy. Od původních jsou dobře k rozeznání, protože nesou znaky toho, že razidlo, kterým byly raženy, bylo prasklé.

Vyvolávací cena draženého exempláře byla 705 tisíc korun. V dražbě se víc než zdvojnásobila na konečných 1,55 milionu korun.

Pětihaléř, 1924Zdroj: Macho & Chlapovič

Z pětníku na půldruhého milionu

Z mincí naší doby se v dražbě objevila raritní dvacetikoruna. Má totiž dvě rubové a žádnou lícní stranu: jinými slovy z obou stran je na ní svatý Václav, státní znak chybí. Mince šla do dražby s vyvolávací cenou víc než 23 tisíc, nový majitel za ni dal 141 tisíc korun

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

Už neplatí, ale to neznamená, že nemají hodnotu. Podívejte se do krabiček a šuplíků a porovnejte nálezy s naší galerií neplatných pokladů. Víc fotek po kliknutí.

V čele s Kčs na věčné časy

O če(skosloven)ských penězích víme spoustu, spoustu divných věcí. Vidíš to, bratře Žižko?

Tak na půl voka
Zdroj: Shutterstock; motiv Karla Svolinského z 25korunové bankovky

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Nákup, který se vyplatí

Nákup, který se vyplatí

Rohlík Premium a balíček Pro dva nebo Pro rodinu v Partners Bance na rok zdarma.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Další fastfoody v Česku. Obři posilují, přibude jim konkurence

13. 6. 2024 | Pavla Adamcová

Další fastfoody v Česku. Obři posilují, přibude jim konkurence

Projděte si přehled největších fastfoodových řetězců v Česku, jejich další plány a také nováčky, kteří se k nám chystají.

První fotky, jak nový Máj vypadá uvnitř. Otevře se za týden

11. 6. 2024 | Pavla Adamcová

První fotky, jak nový Máj vypadá uvnitř. Otevře se za týden

Vizualizace interiéru nově zrekonstruovaného obchodního domu Máj Národní ukázala společnost Prochazka & Partners. Její architekti a projektanti na projektu pracovali přes rok a půl.... celý článek

Právo na opravu přichází. Jak vám pomůže a co znamená pro výrobce

11. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 3 komentáře

Právo na opravu přichází. Jak vám pomůže a co znamená pro výrobce

Opravy porouchaných výrobků mají být snadnější a výhodnější než výměna za nové. Europoslanci schválili takzvané právo spotřebitele na opravu. To určuje povinnosti výrobců v případě,... celý článek

Dáte si koprovku v rohlíku? Benzinky se přetahují o lepší servis

10. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Dáte si koprovku v rohlíku? Benzinky se přetahují o lepší servis

Řidičům dávno nestačí jen natankovat a koupit si kafe z automatu. Čerpací stanice se snaží zaujmout zákazníky i nabídkou základních léků, čerstvých potravin, výběrových káv nebo teplých... celý článek

Tyto značky lidé nejvíc kupují. Světová jednička je u nás šestá

8. 6. 2024 | Pavla Adamcová

Tyto značky lidé nejvíc kupují. Světová jednička je u nás šestá

Projděte si nový žebříček 50 rychloobrátkových značek, které lidé loni nejčastěji nakupovali. Průzkum agentury Kantar zahrnuje 62 trhů, které pokrývají tři čtvrtiny světové populace, celý článek

Partners Financial Services