Inflace vyskočila k 5 %. A ještě poroste, čekají ekonomové

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 10. 2021 09:40 | 15 komentářů
Inflace vyskočila k 5 %. A ještě poroste, čekají ekonomové

Zdroj: Shutterstock

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v září vyskočila na 4,9 %, hlásí Český statistický úřad. To je o 0,8 procentního bodu víc než v srpnu, kdy dosáhla 4,1 %.

„Meziroční růst cen byl zaznamenán ve většině sledovaných položek. Zvýšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Tempo růstu meziměsíční inflace zpomalilo. V září ceny vyrostly oproti srpnu o 0,2 %. V srpnu byl meziměsíční růst 0,7 %, v červenci dokonce rovné procento.

Meziměsíčně výrazně stouply třeba ceny elektřiny o 1,1 %, oděvy zdražily o 3 % a obuv o 2,9 %. Ceny tabákových výrobků zdražily o 2,3 %, dál rostly třeba i ceny automobilů (o 1,3 %). Z potravin byly meziměsíčně vyšší ceny olejů a tuků o 1,6 % a cukru o 6,5 %. Naopak třeba ceny zeleniny meziměsíčně klesly o 4,2 %, z toho ceny brambor o 14,5 %, klesla třeba i cena vepřového masa (-4,8 %), drůbeže (-3,3 %) nebo vajec (-7,7 %).

Meziroční inflaci směrem vzhůru postrčily nejvíce vyšší ceny bydlení a dopravy. Například ceny nájemného z bytu rostly o 3,3 %. Náklady vlastnického bydlení vzrostly meziročně podle statistiků o 10,3 % zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů, v menší míře i růstu cen stavebních prací. Naopak ceny energií, které nyní domácnostem začínají výrazně růst, v září podle statistiků ještě meziročně klesly, a to konkrétně o 2,3 % u elektřiny a o 4,7 % u zemního plynu.

„Ceny energií mají váhu ve spotřebním koši necelých 10 %, růst jejich cen o 10 % tak zvýší celkovou inflaci o necelý jeden procentní bod. To je však pouze přímý dopad, který nebere v potaz, že řada firem bude chtít, resp. muset, růst cen nákladů spojených s energiemi přenést alespoň částečně na spotřebitele. Inflace se tak do konce letošního roku patrně podívá k 6% hranici,“ říká Jakub Seidler, hlavním ekonom České bankovní asociace.

Ceny automobilů byly meziročně vyšší o 6 %, ceny pohonných hmot a olejů o 20,4 %. Tabákové výrobky zdražily za poslední rok podle statistiků o 12,3 %, oděvy a obuv zhruba o desetinu. Ceny polotučného trvanlivého mléka stouply o 7,3 %, olejů a tuků o 14 % a zeleniny o 6,9 %. Zvýšily se také ceny stravovacích služeb – meziročně o 5,5 %.

Zdroj: Jakub Seidler, ekonom ČBA

Vývoj cen v jednotlivých oddílech, které statistici sledují.

„Ve prospěch růstu spotřebitelských cen stále hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby. Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích,“ říká Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

„Očekáváme, že tempo zdražování bude ve zbytku roku slábnout. Nicméně i tak meziroční míra inflace vzroste do konce roku na 5,5 %. Pokud by zdražování neoslabilo, pak půjde snadno nad 6 %. Připomeňme, že takto rychlá byla inflace v ČR naposledy v roce 2008, kdy dosahovala na 7,5 %. To ovšem tehdy odráželo změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody než nyní,“ dodává Brožka.

Ceny v Česku teď rostou nad průměrem zemí Evropské unie. Meziroční inflace podle metodiky Eurostatu v Česku podle předběžných výpočtů v září dělala rovná čtyři procenta. Eurozóna je na 3,4 %, ale sousední Německo (4,1 %) a Polsko (5,1 %) jsou nad námi.

S vysokou inflací se snaží bojovat Česká národní banka, která výrazně zvedá úrokové sazby. Mělo by to postupně přibrzdit spotřebu a snížit tak inflační tlaky.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 10. 2021 17:43, Jirí

.....a kdo zavinil současný vývoj inflace? Vláda za poslední rok a půl rozházela půl bilionu na dluh! ČNB vloni během měsíce snížila úrokové sazby o dvě procenta(teď se je pozdě a pomalu snaží vracet zpět), a za vlády p.Singra ČNB "nakoupila" eura za "naklikané" dva biliony Kč čímž výrazně naředila peněžní zásobu a tím způsobila výrazné inflační tlaky. Svůj podíl na inflačním vývoji má jistě i tzv. kvantitativní uvolňování(tištění peněz) ECB při záporných úrocích, které zvedá cenové hladiny v celé EU.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 10. 2021 12:19, deprese

Fiala majitel neziskovky pro práva žen v Barmě inflaci zastaví, jak slíbil lidem nízké inteligence. :D

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pozor na kontaminované mléko, varují řetězce

22. 10. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Pozor na kontaminované mléko, varují řetězce

Obchodní řetězce stahují z prodeje čerstvé mléko od společnosti Olma. Ta ho dodává nejen pod vlastní značkou, ale i pod takzvanými privátními značkami řetězců – například Pilos v případě... celý článek

COOP startuje rozvoz potravin. Cílí na venkov a menší města

22. 10. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

COOP startuje rozvoz potravin. Cílí na venkov a menší města

Družstevní řetězec COOP oznámil, že „vstupuje do rozvozu potravin“. Jako první mohou službu využívat zákazníci sítě COOP Mikulov na jižní Moravě, o logistiku se postará společnost DoDo. celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se obracejí první desítky lidí se stížnostmi na takzvané energetické šmejdy, kteří se snaží zneužít ukončení dodávek energií od společností ze skupiny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.