Spotřebiče musí vydržet déle. Hledají se stovky opravářů

| rubrika: Aktuality | 25. 11. 2019 15:15

V Česku chybějí desítky až stovky opravářů domácích spotřebičů. Upozornilo na to Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR APPLiA CZ.

Poptávka po opravářích přitom výrazně stoupne kvůli novému nařízení Evropské komise, které od roku 2021 zavádí parametry pro životnost výrobků, jejich opravitelnost, možnosti modernizace či obsah recyklovaných materiálů.

Pro chladicí spotřebiče, myčky nádobí pro domácnost, pračky a pračky se sušičkou pro domácnost, elektronické displeje a chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí byly zavedeny požadavky týkající se dostupnosti náhradních dílů, snadné vyměnitelnosti a přístupu profesionálních opraven k informacím o opravách a údržbě.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Nová evropská legislativa vytváří tlak na delší životnost a opravitelnost domácích spotřebičů, což vyžaduje potřebu většího množství odborných servisních techniků. Nařízení nicméně přichází v době, kdy vlivem stagnující výuky a vlně odchodu do důchodů počet opravářů spíše klesá. Po zhruba dvacetileté stagnaci je proto potřeba tyto obory znovu nastartovat a systematicky rozvíjet," říká ředitel sdružení Radek Hacaperka.

Asociace proto začala jednat o možnostech budoucí spolupráce se státními středními odbornými školami v Praze, Plzni, Ostravě a v blízké budoucnosti začne jednat i se střední odbornou školou v Brně o podpoře výchovy nových servisních techniků.

„Vytvořili jsme pracovní skupinu, která by měla připravit úpravu školního vzdělávacího programu se zaměřením na výuku oprav domácích spotřebičů. Druhá pracovní skupina se zabývá problematikou zatraktivnění oslovování žáků základních škol s cílem zvýšit jejich motivaci ke studiu. Jedním z cílů projektu je, aby první absolventi tyto obory absolvovali v horizontu tří až čtyř let,“ upřesňuje Hacaperka.

Mezi evropské členy sdružení patří přes 20 významných výrobců praček, lednic, vysavačů a další bílé techniky.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.