V minulém článku jsme vám radili, jak založit PayPal účet, digitální peněženku, se kterou můžete platit v internetových obchodech, včetně aukčního serveru eBay.com.
Řada obchodníků na eBay dnes sice nabízí možnost zaplatit za zboží platební kartou, pořád ale snadno narazíte na prodejce, u kterých s kartou nepochodíte. Proto, pokud chce nakupovat na eBay, je pro vás založení PayPal účtu sázka na jistotu (o prodávání nemluvě, tam je to nutnost). Při objednávání zboží z nejrůznějších koutů světa ale taky dost možná oceníte bezpečnost platby – při placení s PayPalem jednoduše postačí zadat e-mail a heslo a nákup je hotový. Poslední bod ve prospěch PayPalu je možnost reklamace objednávky. Pokud nedorazí, co jste objednali, a platba proběhla přes PayPal, můžete si na pomoc přizvat jak eBay, tak i PayPal.
V dnešním návodu se dočtete nejen jak na placení nebo řešení sporů s obchodníky. Poradíme i se založením účtu na eBay a samotným nákupem. Jednotlivé kroky si můžete, obrázek po obrázku, projít v galerii.
Založení účtu, hledání zboží
Registrace na stránkách eBay.com je oproti zakládání PayPal účtu mnohem jednoduší. Stačí zadat e-mail, heslo, jméno, příjmení a číslo mobilního telefonu. Na mobil vám pak během chvilky dorazí esemeska s čtyřmístným kódem, který přepíšete do příslušného políčka. Účet je hotový a můžete se pustit do nakupování.
Samotné vyhledávání probíhá stejně jako v každém jiném internetovém obchodě – do vyhledávacího pole jednoduše napíšete klíčové slovo (klidně v češtině). Výsledky pak můžete ještě filtrovat například podle ceny nebo si nechat zobrazit zboží, které je k dispozici hned, nebo takové, kde není třeba platit za dopravu. Nejrůznější filtry lze kombinovat. Pokud máte obavy z důvěryhodnosti prodávajícího, můžete si projít hodnocení uživatelů, kteří už u daného obchodníka něco pořídili. Pak už jen stačí vybrat si z nabídky konkrétní zboží, zvolit počet a případně další vlastnosti (například barvu či velikost u oblečení) a přejít k placení a zadání adresy, na kterou má balíček dorazit.
Jak na placení
Kromě PayPalu nabízí řada obchodníků možnost zaplatit za zboží platební kartou. Nicméně, jak jsme psali výš, můžete narazit i na výjimky. Pokud jde o samotné placení, v případě PayPalu se jednoduše přihlásíte do svého účtu pomocí e-mailu a hesla. Jestliže budete platit přímo platební kartou, bude potřeba vypsat do příslušných políček údaje o kartě – šestnáctimístné číslo karty, datum expirace a CVV kód. Počítejte ale s tím, že při platbě kartou eBay neposkytuje garanci vrácení peněz.
Jestliže chcete platit s PayPalem, ještě před samotným placením se vyplatí nastavit si v PayPal účtu výhodnější podmínky pro konverzi měny. Pravidla konverze měn PayPalu jsme naťukli v minulém článku. Pokud jste četli, víte, že PayPal převádí peníze buď podle vlastního kurzu navýšeného o poplatek za konverzi, nebo podle kurzu vydavatele karty. Druhý jmenovaný je výhodnější, PayPal ale každému novému uživateli automaticky nastaví vlastní nevýhodný směnný kurz. Proklikat se k nápravě bude chvíli trvat – přesný postup najdete na konci galerie. Jakmile ale pravidla pro konverzi měn jednou nastavíte, už se o ně dál nebudete muset starat.
Dvojí garance vrácení peněz
Pokud na eBayi platíte prostřednictvím PayPalu, máte garanci vrácení peněz. Program eBay Money Back Guarantee můžete využít v případě, že objednané zboží nedorazí nebo neodpovídá popisu. Nicméně platí pravidlo, že nejdřív byste měli kontaktovat samotného prodejce – jak na to, se můžete opět podívat v naší galerii. Dost často zvládnete vyřešit spor přímo s ním v opačném případě, pokud spolu problém nevyřešíte nebo vůbec neodpovídá, můžete požádat o pomoc eBay.
Doprava, DPH a clo
Pokud chcete využívat eBay pro nákup levného zboží z Číny a dalších zemí, většinou můžete počítat s dopravou zdarma. Platit ale nemusíte ani DPH a clo, pokud hodnota zásilky nepřesahuje hranici 22 eur. To samozřejmě platí i pro nákupy v dalších zemích mimo Evropskou unii. Jakmile ale hranici 22 eur překročíte, počítejte s platbou DPH – 21 procent z celkové hodnoty zásilky. Clo je pak nutné platit, pokud je objednané zboží dražší než 150 eur. Jestliže nakupujete pouze v rámci Evropy, clo ani DPH řešit nemusíte, ať je vaše útrata jakákoli.
Podrobnosti, včetně návodu na proclení, v našem starším článku.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
26. 1. 2017 21:48
Tvoje mama
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.