Pozor dejte hlavně na pětistovky a tisícikoruny. V posledních letech se u nás totiž nejčastěji padělají bankovky s portrétem Boženy Němcové a Františka Palackého. Loni se podílely na celkovém počtu všech zachycených padělků českých bankovek téměř dvěma třetinami. V případě mincí patřil primát dvoukorunám, pěti- a dvacetikorunám. Z cizích bankovek si hlídejte hlavně stoeurové bankovky.
Loni bylo podle informací ČNB zadrženo celkem 6 529 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn. Českých bylo 4 986, na zbývajících 1 543 kusů padělků se podílejí hlavně eurové bankovky (799 kusů) a padělané dolary (611 kusů).
Mládežníci experimentují s kopírkou
Celková hodnota zachycených padělaných českých peněz, k nimž patří jak přímo padělané, tak i pozměněné peníze (zpravidla na vyšší nominální hodnotu), přesáhla 4,8 milionu korun. Podle ČNB je u nás padělků čtyřikrát méně než činí evropský průměr. Jak navíc dodává Jan Noga z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, padělání u nás není organizovanou trestnou činností, jde prý většinou o jedince, často i o mladé, kteří experimentují. Tomu odpovídá i to, že většina falzifikátů českých bankovek podle ČNB loni patřila mezi tzv. „méně zdařilé“ a lze je snadno rozpoznat.
Poznáte padělek?
Některé padělky poznáte hmatem podle jiného papíru. Všimnout byste si také na první pohled měli jiného odstínu, tvaru, případně přetištěné původní nominální hodnoty.
Při posuzování pravosti bankovky hraje důležitou roli prohlédnutí bankovky proti světlu. Měl by na ní být zřetelně vidět vodoznak a v něm – u českých peněz – portrét osobnosti, která je na dané bankovce. Proti světlu je také možné spatřit ochranný okénkový proužek z umělé metalizované hmoty, zapuštěný po celé délce bankovky. Pouhým okem by měla být vidět rovněž ochranná vlákna, na bankovkách najdeme proti světlu také soutisk, tedy skrytý obraz, a v něm buď písmena ?CR?, případně u starších písmeno ?C? a v něm vložené písmeno ?S?.
Ochranné prvky české tisícovky
Podívejte se na naši interaktivní grafiku, jak je chráněná česká tisícikoruna.
O pravosti bankovky vypovídá také skrytý obrazec, na němž najdeme číslo, označující nominální hodnotu bankovky. Navíc má i skrytou proměnlivou barvu, která se mění podle úhlu, v jakém bankovku sklopíme proti světlu. Dalšími ochrannými znaky jsou tzv. iridiscentní pruh, tedy duhově proměnlivý pruh, široký asi dva milimetry na lícní straně u pravého okraje bankovky. Součástí jednotlivých vyobrazení na bankovce je i mikrotext, skrytý zpravidla v jejím drobném dezénu.
Eura padělatelům jdou
Jistě jste si všimli, že někteří prodavači či prodavačky si skutečně kontrolují bankovky, většinou od pětisetkorun výše, proti světlu. Pracovníci ČNB tvrdí, že si pravost bankovek může díky ochranným znakům snadno ověřit i laik. Pokud si to zkusíte na nějaké bankovce, zjistíte, že to tak zcela jednoduché není. A hlavně, kolik lidí si takto peníze kontroluje? Snad již alespoň skončily doby, kdy se objevilo několik falešných bankovek, které byly údajně vydány přímo z bankomatu.
Podobné ochranné prvky mají i cizí bankovky, včetně eur. Eurových padělků u nás loni proti roku 2009 ubylo, na rozdíl od českých peněz jsou však podle ČNB zdařilejší. Stejné je to v případě dolarů. Počet dolarových padělků se naopak zvýšil na 611, což je téměř trojnásobek. Je si tedy třeba dávat ve směnárnách větší pozor než dosud a vždy si schovat paragon o výměně peněz.
Nejen padělání, ale i pozměňování bankovek – tedy například připispování nul – se trestá podle zákona. „Stotisícová“ bankovka zachycená loni. Zdroj: ČNB
Falešné peníze hned odevzdejte!
Pokud jste dostali padělané či pozměněné peníze, musíte je odevzdat ČNB, komerčním bankám nebo na policii, která bude chtít vědět, jak jste k nim přišli. Máte přitom smůlu. Peníze, které vám vrátil prodavač nebo někdo jiný, si máte zkontrolovat. Za padělek nic nedostanete, a navíc ho nesmíte šířit dál. Jde totiž o trestný čin. I když vám asi policie těžko dokáže, že jste tak učinili vědomě, čeká vás nepříjemné popotahování.
S některými z falešných českých bankovek se budete moci setkat v našem Muzeu bankovek, které jsme pro vás připravili a postupně ho dál rozšiřujeme.
Dostali jste někdy falešnou bankovku? Jaké máte zkušenosti?
Sdílejte článek, než ho smažem