Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šest rad, jak kupovat družstevní byt

| rubrika: Jak na to | 26. 11. 2008 | 4 komentáře
Šest rad, jak kupovat družstevní byt
Obezřetnost při koupi nemovitosti bývá na místě. O to více, pokud se rozhodnete pořídit si družstevní byt. V šesti bodech vám přinášíme stručný přehled toho, na co je třeba před takovou koupí myslet.

Před koupí družstevního bytuse vyplatí:

 1. Znát podrobně chování a situaci družstva:
  Jak funguje družstvo, kolik je a jakých družstevníků, zda a jak často se schází, jak probíhá hlasování, kolika penězi družstvo disponuje, zda má, či nemá úvěry (případně dotace např. na zateplení domu), jaké jsou oficiální dokumenty, stanovy atd.
 2. Znát základní informace o budoucích sousedech (jací lidé tam bydlí, zda mají či nemají zájem o převody do osobního vlastnictví, jedná se o o starší či mladší obyvatele, Čechy, cizince…)
 3. Zjistit si, zda už nějaký bytz tohoto družstva byl převedený do osobního vlastnictví. Ti, kdo převod podstupují první jsou na tom zpravidla nejhůře – musí „prošlapat cestu“ v administrativě, procesech atd. 
 4. Zvážit, vlastní možnosti financování koupě bytu v družstevním vlastnictví.
  Koupit byt v družstevním vlastnictví má smysl jedině, když máte:
              A - dostatečné vlastní finanční prostředky 
              B - přislíbený předhypoteční úvěr
              C - jinou zástavu v dostačující hodnotě
              D - možnost sehnat více ručitelů
 5. Uvážit situaci - pokud nemáte ani zástavu ani vlastní prostředky a chcete koupit třeba byt za tři miliony korun, je koupě bytu v družstevním vlastnictví podle hypotečního experta Jiřího Patáka takřka nerealizovatelná. „Říkám takřka, protože některé stavební spořitelny mají speciální programy. U nich, pokud si třeba seženete dva a více ručitelů, jsou vám schopny půjčit třeba až dva miliony korun za všechny ručitele. Problém je ale často v tom, že to jsou vysoce úročené úvěry na kratší dobu splatnosti. Tzn. u dvoumilionové hypotéky by klient zaplatil zhruba 12-13 tisíc korun, takhle zaplatí klidně 16-18 tisíc korun. Jsou to úvěry s úrokem mnohem vyšším než u standardních hypoték se zástavou,“ říká Paták
 6. Nezapomenout na převod - rozhodně po transakci, tedy převodu členských práv, převeďte byt do osobního vlastnictví, co nejdříve. Pokud máte například předhypoteční úvěrna družstevní bydlení, zavázali jste se bance převést bytdo jednoho, respektive maximálně dvou let, a do té doby platíte jen úroky, jistina zůstává stále stejně vysoká. Družstevní vlastnictví navíc i do budoucna zpravidla znamená řadu omezení (např. případného nájemníkavám musí schválit družstvo, nemůžete bytem ručit za hypotéku atd.)

 

Financování družstevního bytu ve zkratce

Podle hypotečního specialisty Jiřího Patáka jsou v zásadě tři možnosti financovánídružstevního bytu:

Nejjednodušší je, pokud klient má k dispozici jinou nemovitost v dostatečně vysoké hodnotě, kterou použije na zástavu úvěru. V případě, že zájemce o koupi družstevního bytu má o družstvu dostatek dobrých referencí, měl by si od družstva pro banku a její předhypoteční úvěr získat potvrzení o budoucím převodu. Tedy potvrzení, že družstvo povolí převod bytu po splacení anuity do osobního vlastnictví, případně, že vloží na katastr prohlášení vlastníka o rozdělení bytových jednotek.Třetí možností, nejlépe u nižších částek, je uvažovat o úvěru s několika ručiteli, díky čemuž se dá vyhnout zástavě nemovitosti.

Co znamená družstevní bydlení

Model družstevního bydlení stojí na rozhraní mezi bydlením vlastnickým a nájemním. Dům je v katastru nemovitostí obvykle evidovaný jako jeden celek vlastněný družstvem, které pronajímá jednotlivé byty svým členům (byty nejsou v katastru zapsány samostatně). Členové družstva tedy nevlastní své byty přímo, tzn.nejsou evidováni coby vlastníci bytů, své byty "vlastní" nepřímo tak, že mají členský podíl na družstvu, s nímž je spojeno právo na pronájem bytu. Členem družstva může být vždy jen jeden nájemník bytu, výjimkou jsou manželé.

U družstevního bytu se nemusí jeho obyvatelé starat o daň z nemovitosti tak jako u bytu v osobním vlastnictví. Za členy ji platí družstvo, které následně rozpočítá do nájemného. Byt, resp. členská práva k bytu, může člen prodat bez souhlasu družstva. K pronájmu je ovšem souhlas už nutný.

Už jste někdy převáděli družstevní byt či dům do osobního vlastnictví? Podělte se s ostatními čtenáři o dobré i špatné zkušenosti, které vás při tom potkaly.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+21
Ano
Ne

Diskuze

16. 5. 2016 | 3:45 | Artois

Vida, clovek si zde muze dat sam sobe minus...
Kazdopadne hloupnu z tech ceskejch provincnich portalu a chtel sem napsat "New Delhi". Nastesti jsem tam nebyl, tak me to tu asi omlouva.
více

16. 5. 2016 | 3:30 | Artois

Clanek je popravde uplne o nicem, pac za a) se prakticky (krom financovani) vztahuje snad na vsechno tyhle planete (a presne jak rikate, neco overit proste nelze) a hlavne za b) snazi se zacit bulvarnim uskalim koupe DV vs....více

9. 4. 2016 | 19:39 | andrea

Dobrý den jsem v družstevním podnájmu a nemohu zadat na příspěvek na bydlení nevím proc. Mohu vás požádat o pomoc děkuji Andrea. více

27. 6. 2013 | 14:33 | MaraSK

Článok hodnotím ako "nič moc". Pri kúpe družstevného bytu je treba popísať oveľa viacen informácií, ako len týchto 6 "útržkov". Od r.2008 boli napísané na túto tému aj lepšie články. A pritom "poznať správanie družstva" a...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK