Jak koupit byt: ověřte si, kdo je majitel
23. 9. 2008 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Při nákupu nemovitosti by si měl kupec vždy ohlídat, od koho ji kupuje. Ověřit vlastnictví kupovaného bytu či domu přitom nestačí jen jednou.
Před koupí družstevního bytuse vyplatí:
Podle hypotečního specialisty Jiřího Patáka jsou v zásadě tři možnosti financovánídružstevního bytu:
Nejjednodušší je, pokud klient má k dispozici jinou nemovitost v dostatečně vysoké hodnotě, kterou použije na zástavu úvěru. V případě, že zájemce o koupi družstevního bytu má o družstvu dostatek dobrých referencí, měl by si od družstva pro banku a její předhypoteční úvěr získat potvrzení o budoucím převodu. Tedy potvrzení, že družstvo povolí převod bytu po splacení anuity do osobního vlastnictví, případně, že vloží na katastr prohlášení vlastníka o rozdělení bytových jednotek.Třetí možností, nejlépe u nižších částek, je uvažovat o úvěru s několika ručiteli, díky čemuž se dá vyhnout zástavě nemovitosti.
Model družstevního bydlení stojí na rozhraní mezi bydlením vlastnickým a nájemním. Dům je v katastru nemovitostí obvykle evidovaný jako jeden celek vlastněný družstvem, které pronajímá jednotlivé byty svým členům (byty nejsou v katastru zapsány samostatně). Členové družstva tedy nevlastní své byty přímo, tzn.nejsou evidováni coby vlastníci bytů, své byty "vlastní" nepřímo tak, že mají členský podíl na družstvu, s nímž je spojeno právo na pronájem bytu. Členem družstva může být vždy jen jeden nájemník bytu, výjimkou jsou manželé.
U družstevního bytu se nemusí jeho obyvatelé starat o daň z nemovitosti tak jako u bytu v osobním vlastnictví. Za členy ji platí družstvo, které následně rozpočítá do nájemného. Byt, resp. členská práva k bytu, může člen prodat bez souhlasu družstva. K pronájmu je ovšem souhlas už nutný.
Už jste někdy převáděli družstevní byt či dům do osobního vlastnictví? Podělte se s ostatními čtenáři o dobré i špatné zkušenosti, které vás při tom potkaly.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 6. 2013 14:33, MaraSK
Článok hodnotím ako "nič moc". Pri kúpe družstevného bytu je treba popísať oveľa viacen informácií, ako len týchto 6 "útržkov". Od r.2008 boli napísané na túto tému aj lepšie články. A pritom "poznať správanie družstva" a "poznať susedov" sú v realite trochu prázdne frázy. Ako moc môžete spoznať vašich budúcich susedov a správanie družstva pred kúpou? Koľko ľudí to naozaj spraví? Ako? Čoho si všímať? Aj tak je ťažké odhadnúť, ako budú členovia hlasovať...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
16. 5. 2016 3:30, Artois
Clanek je popravde uplne o nicem, pac za a) se prakticky (krom financovani) vztahuje snad na vsechno tyhle planete (a presne jak rikate, neco overit proste nelze) a hlavne za b) snazi se zacit bulvarnim uskalim koupe DV vs. SVJ. (kuri ocko, nebo nekdo saaasaaa?)
Proste kravina na entou. Koupit nebo prodat DV je jak si dat pivko v horkem letnim dnu, akorat jednou po ceste k notari. Proti SVJ pozehnani. O vyhodach vymahatelnejsiho a klidneho souziti nemluve (ale ano, posrat se muze vzdy vse a vsude, zvlast tady v New Dilhi).
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.