Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Obchodování akcií pomocí derivátů: bez velkého kapitálu, ale často bez dividendy

| rubrika: Jak na to | 11. 5. 2010 | 1 komentář
Obchodování akcií pomocí derivátů: bez velkého kapitálu, ale často bez dividendy
Zkušení obchodníci, kteří nechtějí nakupovat přímo akcie, ale chtějí vydělávat na jejich poklesu či růstu, mohou využít relativně nový derivát – kontrakt na vyrovnání rozdílů s přímým přístupem na trh. Stačí jim přitom jen zlomek kapitálu nutného k nákupu akcií.

Jen málo finančních derivátů v poslední době zaznamenalo tak dynamický růst obliby mezi drobnými investory, jakými jsou kontrakty na vyrovnání rozdílů, neboli CFD (Contract for Difference). Kontrakt na vyrovnání rozdílu je smlouvou uzavřenou mezi klientem a poskytovatelem CFD kontraktu za účelem výměny rozdílu mezi otevírací a uzavírací cenou kontraktu. Jedná se o typ mimoburzovního (OTC) derivátu, který umožňuje investorům obchodovat s pohyby cen akcií, indexů, měn a komodit bez nutnosti faktického nákupu nebo prodeje podkladového instrumentu.

Zejména CFD na akciové indexy, měnya komodityv minulosti zaznamenaly velmi dynamický nárůst obliby, vzhledem k jejich výhodám, kterými je poměrně nízká náročnost na základní kapitál, možnost obchodovat na marži (pákové obchody). Možná je spekulace nejen na růst, ale i na pokles ceny, která není na všech trzích obvyklá.

O něco menšího růstu obliby se dočkaly CFD na konkrétní akcie, které byly vždy poměrně specifickým instrumentem. Akcie totiž vedle možnosti zisku z cenového rozdílu nabízejí také možnost dividendového výnosu, který byl obchodníkům s CFD zapovězen, protože podkladové aktivum nevlastnili. Tato nevýhoda v minulosti od investování do akcií prostřednictvím CFD řadu obchodníků odrazovala, avšak i tento problém se v poslední době podařilo účinně odstranit. ( Vyzkoušejte si, jak funguje finanční páka)

Řešením se ukazují být CFD s přímým přístupem na burzu (Direct Market Acces – DMA), které již začínají poskytovat také některé makléřské společnosti v České republice. DMA je internetové propojení mezi klientem, makléřem a burzou, umožňující klientovi přímý přístup na burzu příslušného podkladového aktiva. DMA tedy umožňuje klientům obchodovat CFD kontrakty na nejlikvidnější podkladová aktiva online za aktuální tržní ceny.

obrázek: Schéma principu nového přístupu k obchodování akcií

DMA v sobě slučuje jak výhody obchodování s CFD, tak výhody přímé držby akcií. Díky tomu se mohou obchodníci z pohodlí svého domova stát skutečným vlastníkem dané akcie a využívat následujících výhod:

  • Okamžitá realizace příkazu za aktuální cenu
  • Transparentní ceny
  • Nárok na výplatu dividend
  • Využití pákového efektu, jež se nevztahuje pouze na cenový rozdíl, ale také na výplatu dividend
  • Vysoká likvidita
  • Aktuální burzovní data

V porovnání s přímým nákupem běžných majetkových cenných papírů navíc obchodník s CFD získává výhodu rychlého vypořádání. Zatímco v prvním případě totiž vypořádání obchodu trvá standardně tři pracovní dny, v případě CFD je doba zkrácena na jeden den, díky čemuž mohou být finanční prostředky dříve a rychleji přichystány k výběru nebo další investici. Nevýhodou se může zdát nemožnost využití šestiměsíčního daňového časového testu, které v případě obchodování akcií pomocí derivátu CFD DMA není možno využít. V případě krátkodobé spekulace však tento fakt nehraje roli.

Z CFD s přímým přístupem na trh tak zdá se vyrůstá zajímavý konkurent tradičnímu pojetí investování do akcií a bude velmi zajímavé sledovat, zdali jeho obliba bude stoupat podobně strmým tempem, jako tomu bylo v případě CFD na komodity a měny.

Autor je analytik společnosti X-Trade Brokers.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

26. 9. 2012 | 17:42 | Vaclav Trneny

Vydělávejte jednoduše, pohodlně z domova, binární obchodování moderně na ZOOMTRADERCZ, online makléři, e-mail i telefon na české zástupce k dispozici, když to funguje tak proč to nezkusit.ZOOMTRADERCZ.IPLACE.C Zvíce

Oblíbená témata

akcie, CFD, deriváty

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK