Obchodování akcií pomocí derivátů: bez velkého kapitálu, ale často bez dividendy

Jiří Tyleček | rubrika: Jak na to | 11. 5. 2010 | 1 komentář
Obchodování akcií pomocí derivátů: bez velkého kapitálu, ale často bez dividendy
Zkušení obchodníci, kteří nechtějí nakupovat přímo akcie, ale chtějí vydělávat na jejich poklesu či růstu, mohou využít relativně nový derivát – kontrakt na vyrovnání rozdílů s přímým přístupem na trh. Stačí jim přitom jen zlomek kapitálu nutného k nákupu akcií.

Jen málo finančních derivátů v poslední době zaznamenalo tak dynamický růst obliby mezi drobnými investory, jakými jsou kontrakty na vyrovnání rozdílů, neboli CFD (Contract for Difference). Kontrakt na vyrovnání rozdílu je smlouvou uzavřenou mezi klientem a poskytovatelem CFD kontraktu za účelem výměny rozdílu mezi otevírací a uzavírací cenou kontraktu. Jedná se o typ mimoburzovního (OTC) derivátu, který umožňuje investorům obchodovat s pohyby cen akcií, indexů, měn a komodit bez nutnosti faktického nákupu nebo prodeje podkladového instrumentu.

Zejména CFD na akciové indexy, měnya komodityv minulosti zaznamenaly velmi dynamický nárůst obliby, vzhledem k jejich výhodám, kterými je poměrně nízká náročnost na základní kapitál, možnost obchodovat na marži (pákové obchody). Možná je spekulace nejen na růst, ale i na pokles ceny, která není na všech trzích obvyklá.

O něco menšího růstu obliby se dočkaly CFD na konkrétní akcie, které byly vždy poměrně specifickým instrumentem. Akcie totiž vedle možnosti zisku z cenového rozdílu nabízejí také možnost dividendového výnosu, který byl obchodníkům s CFD zapovězen, protože podkladové aktivum nevlastnili. Tato nevýhoda v minulosti od investování do akcií prostřednictvím CFD řadu obchodníků odrazovala, avšak i tento problém se v poslední době podařilo účinně odstranit. ( Vyzkoušejte si, jak funguje finanční páka)

Řešením se ukazují být CFD s přímým přístupem na burzu (Direct Market Acces – DMA), které již začínají poskytovat také některé makléřské společnosti v České republice. DMA je internetové propojení mezi klientem, makléřem a burzou, umožňující klientovi přímý přístup na burzu příslušného podkladového aktiva. DMA tedy umožňuje klientům obchodovat CFD kontrakty na nejlikvidnější podkladová aktiva online za aktuální tržní ceny.

obrázek: Schéma principu nového přístupu k obchodování akcií

DMA v sobě slučuje jak výhody obchodování s CFD, tak výhody přímé držby akcií. Díky tomu se mohou obchodníci z pohodlí svého domova stát skutečným vlastníkem dané akcie a využívat následujících výhod:

  • Okamžitá realizace příkazu za aktuální cenu
  • Transparentní ceny
  • Nárok na výplatu dividend
  • Využití pákového efektu, jež se nevztahuje pouze na cenový rozdíl, ale také na výplatu dividend
  • Vysoká likvidita
  • Aktuální burzovní data

V porovnání s přímým nákupem běžných majetkových cenných papírů navíc obchodník s CFD získává výhodu rychlého vypořádání. Zatímco v prvním případě totiž vypořádání obchodu trvá standardně tři pracovní dny, v případě CFD je doba zkrácena na jeden den, díky čemuž mohou být finanční prostředky dříve a rychleji přichystány k výběru nebo další investici. Nevýhodou se může zdát nemožnost využití šestiměsíčního daňového časového testu, které v případě obchodování akcií pomocí derivátu CFD DMA není možno využít. V případě krátkodobé spekulace však tento fakt nehraje roli.

Z CFD s přímým přístupem na trh tak zdá se vyrůstá zajímavý konkurent tradičnímu pojetí investování do akcií a bude velmi zajímavé sledovat, zdali jeho obliba bude stoupat podobně strmým tempem, jako tomu bylo v případě CFD na komodity a měny.

Autor je analytik společnosti X-Trade Brokers.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

akcie, CFD, deriváty

A tohle už jste četli?

Jak obchodovat během výsledkové sezóny

20. 1. 2010 | Jiří Tyleček

Jak obchodovat během výsledkové sezóny

Obchodování na trzích je v průběhu roku ovlivňováno mnoha faktory. Některé mají svůj pravidelný řád a další přicházejí neohlášené. Výsledková sezóna amerických firem patří do první... celý článek

Deset změn, které si svět zapamatuje po pádu Lehman Brothers

18. 9. 2009 | Jan Stuchlík | 5 komentářů

Deset změn, které si svět zapamatuje po pádu Lehman Brothers

Pád Lehman Brothers a následné události z podzimu 2008 byly pro ekonomiku podobné jako pro bezpečnost útoky z 11. září 2001. Svět se změnil a my vám přinášíme deset změn, které budou... celý článek

Ze zlata se pro českého investora může stát past

18. 2. 2009 | Jan Stuchlík | 4 komentáře

Ze zlata se pro českého investora může stát past

Zlato je v očích investorů zase v kurzu. Jeho cena roste a měla by stoupat i v příštích měsících. Češi, kteří chtějí peníze investovat do žlutého kovu na delší dobu, by však měli odolat.... celý článek

Drobný investor daně ze zisků z investic zpravidla neplatí

17. 2. 2009 | Petr Čermák | 8 komentářů

Drobný investor daně ze zisků z investic zpravidla neplatí

Příjem z prodeje akcií, dluhopisů, certifikátů či podílových listů daní drobný investor pouze v případě, že je drží po dobu kratší než šest měsíců. Dividendy ani přijaté úroky zdanit... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.