Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Při obchodování není důležitý jeden konkrétní obchod

| rubrika: Jak na to | 23. 9. 2009
Při obchodování není důležitý jeden konkrétní obchod
Když se při obchodování nepovede jedna transakce a skončí ztrátou, vůbec nevadí. Jde totiž jen o nevýznamnou epizodu v dlouhodobém horizontu obchodování. Teprve celkový výsledek z delší období vypovídá o úspěšnosti obchodníka.

Jednou z nejčastějších chyb začínajícího tradera je, že pokud se mu povede úspěšná transakce, nabude dojmu, že musí obchodovat dál a neustále sledovat trh. Je přesvědčen, že pokud tak nečiní, o něco přichází. Dále vkládá všechna svá očekávání a naděje do jednotlivého obchodu s tím, že riskuje mnohem více, než by měl. Mylně si totiž myslí, že tento obchod zcela jistě vydělá.

Na jednom obchodu ovšem příliš nezáleží. Při plánování, uskutečňování a monitorování obchodů byste aktuální transakci neměli přikládat větší důležitost než jakékoliv jiné. Tím, že budete vnímat trading z tohoto globálního pohledu, docílíte optimálního stavu mysli, který je důležitý pro úspěšného tradera.

To samé platí v případě, když zmeškáte nějaký obchod, který by vám mohl vydělat slušné peníze. Zapamatujte si, že trading je dlouhodobá činnost, seriózní byznys a ne jen jednodenní příležitost k výdělku. FOREX či jiné trhy tady budou i za sto let. A vždy budou nové a nové obchodní příležitosti.

Je důležité soustředit veškerou energii na vyhledání nejlepší možné obchodní příležitosti s co nejmenším rizikem. Zkrátka a dobře na obchod, který neznamená jen hodit peníze do kasina, ale bude předem přesně naplánovaný.

Zároveň si je ale třeba uvědomit, že aktuální transakce představuje relativně nevýznamnou část v dlouhodobém horizontu obchodování. Je proto nezbytně nutné, abyste považovali takovýto obchod pouze za jeden z mnoha a věděli, že nejdůležitější bude celkový výsledek z celé série obchodů.

Pokud budeme nahlížet na jednotlivý obchod jako na jeden z mnoha, je pro nás mnohem snadnější přemýšlet následujícím způsobem: „Na tom nezáleží, protože v budoucnosti se objeví mnoho jiných obchodů a příležitostí“. Právě jen pokud se nebudete příliš upínat na výsledek jednoho obchodu, dojde k uvolnění vaší psychické energie. Nebudete tuto jedinečnou a omezenou energii zbytečně plýtvat obavami o výsledek daného obchodu. Pocítíte větší volnost, čímž se připravíte na všechno, co se může příště přihodit. Veškerá vaše pozornost se upne pouze na váš obchodní plán, budete objektivně analyzovat tržní pohyby v souladu s vaším plánem a přijímat rozhodnutí, která povedou k jasnému výstupu z obchodu.

Pokud hodláte nahlížet na daný jednotlivý obchod jako na pouhou událost s malým významem v rámci celé série všech obchodů, musíte omezovat vaše riziko. Tím, že zmenšíte riziko z jednotlivého obchodu na nízké procento z vašeho celkového kapitálu, nabude ta či ona konkrétní transakce relativně malé finanční důležitosti, především ve srovnání s celkovou bilancí vašeho obchodního účtu. Obecně se doporučuje neriskovat na daný obchod částku větší než 2 až 5 procent kapitálu. Pro začátečníky doporučujeme 2 procenta.

Takže nelpěte příliš na výsledku konkrétního obchodního rozhodnutí. Kontrolujte svoje riziko. Snižujte význam dané transakce a snažte se cítit uvolněně a kreativně.

Autor je zakladatel serveru FXstreet.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-65
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

obchodování, psychologie, trading

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK