Akcie: Do Prahy se přeléval optimismus ze zahraničí

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 22. 9. 2009
Akcie: Do Prahy se přeléval optimismus ze zahraničí
Pražská burza v uplynulém týdnu přidala. V pozitivním sentimentu se nesla hlavně první polovina minulého týdne, kdy se index pražské burzy přehoupl přes úroveň 1 160 bodů. Na trhu se projevoval zejména pozitivní sentiment mířící k nám ze zahraničí.

Nejvíce z pozitivního sentimentu na světových burzách dokázaly minulý týden na pražské burze vytěžit nejvíce bankovní tituly v čele s Komerční bankou, která tak zamířila až k 3 500 Kč, kde se jí díky páteční aukci podařilo udržet; víkend tak „přenocovala“ na této metě. Celkově si polepšila o 9 % a zařadila se na místo druhého nejúspěšnějšího titulu. První místo si přisvojily akcie mediální společnosti CME, která hlavně díky obchodování na primárním trhu v USA zaznamenala slušných 15 % zisku a po překonání bariéry 600 Kč ji v závěru týdne rozšířila až na 660 Kč, což je nejvíce od počátku loňského října.

V zisku se dále podařilo skončit tabákové společnosti Philip Morris (+5,4 %), Unipetrol (+3,9 %) a marginálně NWR a Telefónice O2 ČR. Během týdne byl viditelný zvýšený zájem o obchodování s ČEZem, kde objemy denních obchodů (+2 mld. Kč) v polovině týdne překonaly to, na co jsou investoři v posledních měsících zvyklí. Zahraniční prodejci tak srazili titul až k hranici 900 Kč a potvrdili, že od ohlášení výsledku je v nemilosti investorů. Ve čtvrtek byl zároveň poslední den obchodování s právem na dividendu (čistá dividenda 19 Kč / akcie) u výrobce netkaných textilií Pegas. Titul v pátek i díky poptávce v závěrečné aukci oslabily pouze o 6 Kč na 469 Kč.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 141,41 155,6+ 1,24
Klíčové události minulého týdne
  • Maloobchodní tržby v červenci meziročně poklesly o 4,9 %, zatímco ekonomové očekávali pokles o 7 %. Klíčovým faktorem se stal opět velký propad prodejů aut (-15,4 %). Bez zahrnutí automobilového sektoru poklesly tržby o 1,1 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
16/9 Credit Suisse potvrdila doporučení pro akcie ČEZ na "outperform" a cílovou cenou 1 100 Kč.
17/9 Concorde Securitires snižuje cílovou cenu pro ČEZ na 1 178 Kč z předchozích 1 300 Kč. Doporučení bylo ponecháno na "overweight."
14/9 Důlní společnost NWR oznámila, že její generální ředitel Miklos Salamon prodal v pátek 11. září v Londýně 95,5 tis. kusů akcií NWR za cenu 5,9 GBP (172 Kč/akcii). Akcie obdržel jako součást své odměny.
14/9 CSFB zvýšila doporučení a cílovou cenu pro akcie NWR na "outperform " z předchozího "underperform." Cílová cena byla zvýšena na 186 Kč z předchozích 83 Kč.

Orco Property Group
15/9 Svolaná mimořádná valná hromada společnosti Orco nebyla podle očekávání usnášeníschopná, když se nesešla požadovaná min. 50% účast. Na 20. října tak byla svolána náhradní valná hromada. Program jednání obsahuje navýšení autorizovaného kapitálu, schválení investice Colony Capital, hlasování o pokračování v činnosti a zpětném odkupu akcií.

Pegas Nonwovens
17/9 Akcie společnosti Pegas Nonwovens SA (BAAPEGAS) se obchodovaly poslední den s nárokem na dividendu. Ta činí 0,9 EUR / akcii a bude vyplacena 29. září.

AAA Auto
14/9 Společnost AAA Auto oznámila, že v příštím roce zvažuje návrat na maďarský trh, který byla nucena letos opustit kvůli zhoršeným makroekonomickým podmínkám a snižování nákladů.

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, burzy

A tohle už jste četli?

Pád Lehman Brothers: Co poslalo svět do finanční propasti

14. 9. 2009 | Jan Stuchlík | 9 komentářů

Pád Lehman Brothers: Co poslalo svět do finanční propasti

Před rokem, v neděli 14. září odpoledne, zkrachovala jednání o záchraně investiční banky Lehman Brothers. Tento největší bankrot v dějinách Spojených států pak na dlouhé měsíce uvrhl... celý článek

Benchmark: hlídací pes manažerů podílových fondů

8. 9. 2009 | Petr Čermák

Benchmark: hlídací pes manažerů podílových fondů

Benchmark je slovo, které rádi používají analytici, když provádí nějaké srovnání. Benchmark ale může být informační zdroj i pro investora, který chce vědět, zda má fond kvalitního manažera... celý článek

Trhy čekají na potvrzení udržitelnosti růstu ekonomik

4. 9. 2009 | B.I.G. Expert

Trhy čekají na potvrzení udržitelnosti růstu ekonomik

Přestože z ekonomik přicházejí pozitivní zprávy, akciové trhy přestaly růst. Investoři tyto zprávy ignorují, protože si myslí, že jde jen o jednorázové zlepšení. A vyčkávají, zda státy... celý článek

Jak jste uspěli jako analytici: očekávaný akciový pád nepřišel

1. 9. 2009 | Petr Čermák

Jak jste uspěli jako analytici: očekávaný akciový pád nepřišel

V srpnu jste si mohli poprvé zahrát na analytiky a předpovídat ceny českých akcií. Nejlépe se vám to podařilo u Téléfonicy O2. Nejvíce opět rostly akcie NWR, kterým jste ovšem předpovídali... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.