Akcie: úspěšný start roku, indexy na maximech

Akcie: úspěšný start roku, indexy na maximech
České akcie pokračovaly v novém roce v dalším růstu, který posunul indexy na nová maxima. Dařilo se i USA, S&P 500 se dostal na 4,5leté maximum, FED vydal pro trhy pozitivní prohlášení, že doba utahování měnové politiky by měla být u konce. Burzy eurozóny také zabodovaly.

Česká republika

První týden v roce 2006 přinesl domácím akciím další růst, který posunul indexy na nová maxima. Obchodování opět dominovaly akcie ČEZu (nové maximum 760 Kč/a), ale tentokrát se přidaly také ostatní tituly. Výrazným posunem se prezentovaly akcie Orco Group, které se posunuly nad 2 000 Kč/a, akcie KB dále zpevňovaly pro proražení 3 500Kč úrovně. Zisky si však připisovala většina domácích titulů. Podobně jako pražské burze se však vedlo celému středoevropskému regionu, trh ustál i čtvrteční snahu o ziskové realizace. Trvající pozitivní sentiment na okolních trzích nakonec vynesl indexy na nová maxima, stejně jako akcie ČEZu, které překonaly hranici 760 Kč.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
PX50
(profil, názory)
1 473 1 509 +2,44 1 470 1 509
PX-D 3 731 3 817 +2,30 3 720 3 817

Zdroj dat: Fio repo

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Státní rozpočet skončil v roce 2005 s deficitem 56,4 mld. Kč.
 • Obchodní bilance za listopad skončila s přebytkem 1,75 mld. Kč (oček. 4 mld. Kč).

Vývoj titulů na domácích trzích

Český Telecom (profil, názory)
5/1: Tiscali žaluje Telecom o 44 milionů korun.

ČEZ (profil, názory)

2/1: ČEZ a tři firmy pokračují v soutěži o makedonskou ESM.
5/1: CAIB zvýšila cílovou cenu pro ČEZ na 850 Kč, doporučení ponechává "koupit".

Erste Bank (profil, názory)
4/1: Úpis nových akcií na financování nákupu rumunské banky bude pravděpodobně proveden 16. 1. 2006.

Orco
3/1: Citigroup zvýšila cílovou cenu pro akcie Orco na 80 EUR, doporučení bylo ponecháno "kupovat".
4/1: Orco Property Group oznámila prudký nárůst čisté hodnoty aktiv. Hodnota portfolia meziročně stoupla o 43 % na 737 mil. EUR, tedy 49 EUR na akcii. Trh očekával výsledek 42-46 EUR na akcii.

Zentiva
4/1: JP Morgan začala pokrývat akcie Zentiva s doporučením "overweight", cílová cena je stanovena na 1 300 Kč.

Co se stane - očekávané události

 • 9/1: Stavební výroba za listopad, CPI za prosinec (oček. 0,2 %), nezaměstnanost za prosinec (oček. 8,9 %).
 • 11/1: Průmyslová výroba za listopad (oček. 7%).
 • 13/1: PPI za prosinec (oček. –0,1 %), index dovozních a vývozních cen.

Spojené státy americké

Americké akciové trhy první týden nového roku zahájily až s jednodenním zpožděním, přesto projevily nejzajímavější zvrat ve vývoji. V úterý Nasdaq během dne oslabil pod 2 200 b., avšak především díky zveřejněnému komentáři doprovázejícímu poslední rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb se ještě týž den posunul do 2% růstu. Tzv. FED minutes přitom nepřinesly žádné nové skutečnosti, spíše potvrdily současný výhled na budoucí zpomalení tempu růstu sazeb. Trhy však tyto okolnosti vzaly jako katalyzátor pro vstup do pozic, které pak posunuly index S&P 500 na 4,5letá maxima. V pátek pak byly zveřejněny údaje o nezaměstnanosti, které dále podpořily optimismus investorů s pokračujícím vylepšováním rekordních úrovní klíčových indexů.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
Dow Jones
(profil, názory)
10 713 10 959 +2,3 10 684 10 969
Nasdaq
(profil, názory)
2 205 2 305 -4,5 2 190 2 307
S&P 500
(profil, názory)
1 248 1 292 +3,5 1 251 1 293

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • FED vydal pro trhy pozitivní prohlášení, že doba utahování měnové politiky by měla být u konce.
 • Stavební výdaje vzrostly v listopadu o 0,2 % (oček. +0,7 %).
 • Ukazatel ISM Manufacturing v prosinci dosáhl 54,2 bodů (oček. 57,5 bodů).
 • Průmyslové objednávky za listopad vzrostly o 2,5 % (oček. 2,4 %).
 • ISM index pro sektor služeb dosáhl v měsíci prosinci hodnoty 59,8, což bylo o 0,8 nad očekáváním a potvrdil tak růstový vývoj sektoru.
 • Dodatečné žádosti o pracovní podpory v týdenním srovnání poklesly o 35 tis. na 292 tis., očekávalo se 320 tis.

Vývoj titulů na amerických trzích

 • Bank of America (profil, názory) snižila cílové ceny amerických automobilek Ford a General Morots - pro Ford (profil, názory) z $8 na $7 a pro GM (profil, názoryz $16 na $13.
 • Google (profil, názory) dostal zvýšené doporučení od Bear Stearns & Co na "outperform" z "peerperform", přičemž cílová cena byla navýšena na $550 z $360.
 • Banc of America zvyšuje doporučení pro ExxonMobil (profil, názory) na "buy" z "neutral." a snižuje Citigroup (profil, názory) na "neutral" z "buy" s cílovou cenou $50.
 • Boeing (profil, názory) obdržel snížené doporučení od analytiků společnosti Bank of America na "neutrální" z "kupovat", když ve zdůvodnění uvádějí obavu z poklesu objednávek v letošním roce a možnost růstu cen materiálových vstupů.
 • Rambus Inc., výrobce paměťových komponentů, zřejmě uspěje v žalobě na ochranu patentu se společností Hynix Semiconductor.
 • Xilinx (profil, názory), výrobce programovatelných polovodičů, zpevnil po prohlášení společnosti, že její tržby vzrostly vyšším tempem, než činily její vlastní očekávání za poslední čtvrtletí.

Co se stane - očekávané události

 • 9/1: Alcoa (profil, názory) oznámí výsledky hospodaření za 4Q (oček. 37/a).
 • 10/1: Velkoobchodní zásoby za listopad (oček. 0,5 %). 
 • 12/1: Obchodní bilance za listopad (oček. -65,9 mld. USD), index dovozních cen za prosinec, počet nových žádosti o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden.
 • 13/1: PPI za prosinec (oček. 0,5 %), maloobchodní tržby za prosinec (oček. 0,7 %), podnikové zásoby za listopad (oček. 0,4 %).

Eurozóna

Start do roku 2006 se evropským akciím velmi zdařil. Díky lednovému efektu, kdy dochází k přeskupování skladby portfolií a k využití volných hotovostních prostředků držených portfolio manažery přes konec roku k nákupům akcií. K tomuto "úkazu" dochází pravidelně v malé či větší míře. I když většina analytiků těch nejrenomovanějších investičních bank a společností věří spíše americkým akciím, které budou těžit ze stále silného ekonomického růstu nejsilnější světové ekonomiky, tak ani evropské akciové trhy by neměly zůstat příliš pozadu. Ekonomický růst v eurozóně sice nedosahuje takových ukazatelů jako americká ekonomika, avšak očekávané výsledky evropských korporací vytvářejí silný předpoklad pro další růst evropských akcií.
 
V pondělí po otevření trhů v novém roce byli investoři váhaví, zvláště když v Londýně a New Yorku byly novoroční prázdniny. Navíc západní Evropa se cítila velmi ohrožena z energetického hlediska přerušením dodávek plynu z Ruska po sporech ohledně nových cen za plyn s Ukrajinou. Nakonec došlo k nové dohodě a hned od úterý se začali projevovat silné nákupní objednávky.

Indexy se dostaly opět přes několikaletá maxima, německý index DAX (INGDAX) posílil o téměř 2 %, podobně na tom byly i ostatní trhy, francouzský CAC-40 (profil, názory) vzrostl dokonce o více než 3 %. Dařilo se hlavně technologickým akciím, které během uplynulého roku většinou zaostávaly za evropskými indexy. Energetické společnosti zase vytěžily z rekordních cen elektrické energie, které se dostaly na svá životní maxima.

Německo

Německá burza vstoupila do letošního roku úspěšně a index za první týden přidal okolo 100 bodů. DAX se tak dostal na čtyřletá maxima s hodnotou přes 5 520 bodů. Příznivý sentiment z evropských trhů byl podpořen zprávami ze zámoří, když zápis z posledního zasedání FEDu naznačil konec cyklu zvyšování úrokových sazeb. 
 

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
DAX
(profil, názory)
5 408 5 536 +2,4 5 409 5 538
Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Míra nezaměstnanosti v prosinci poklesla na 11,2 % (oček. 11,5 %), jedná se o největší meziměsíční pokles za posledních 15 let.
 • Hodnota indexu nákupních manažerů pro oblast strojírenství v prosinci vzrostla na 53,6 bodů z předchozích 52,7 bodů.
 • Maloobchodní tržby v listopadu neočekávaně poklesly o 1 %, zatímco Federální statistický úřad očekával růst o 0,1 %.
 • Index nákupních manažerů pro sektor služeb v prosinci vzrostl na 56 bodů.
 • Firemní zakázky v listopadu neočekávaně vzrostly o 1,7 % (oček. pokles 1 %).
 • Německá průmyslová výroba v listopadu klesla o 0,4 %.

Vývoj titulů na německém trhu

 • Akcie automobilky Volkswagen pozitivně reagovaly na zprávu o možném prodeji divize půjčující auta společnosti Sixt AG.
 • Německá společnost ThyssenKrupp (profil, názory) zvýšila svoji nabídku na převzetí kanadského výrobce oceli Dofasco na 63 CAD na akcii z původní nabídky 61,50 CAD, čímž vyrovnala poslední nabídku od firmy Arcelor.
 • Prosincové tržby automobilky Volkswagen vzrostly o 19 % díky prodejům nových modelů (Jetta). Volkswagenu se daří postupně zvyšovat podíl na zámořském trhu, kde od roku 2002 nedosahoval zisku a zvrátil doposud klesající vývoj tržeb. 
 • Energetická společnost E.ON (profil, názory) dostala snížené investiční doporučení z úrovně "buy" na "akumulovat" od analytiků Dexia.
 • Infineon (profil, názory) byl analytiky UBS upgradován z "redukovat" na "neutrální" s navýšením cílové ceny z 7,50 EUR  na 9 EUR.
 • Analytici HSBC zvyšují cílovou cenu pro Deutsche Post (profil, názory) na 25 EUR z 22 EUR a Merrill Lynch zvedá cílovou cenu pro Continental (ZACON) o 13 % na 88 EUR.
 • Credit Suisse First Boston snížila investiční doporučení pro Deutsche Boerse na "underperform'' z "neutral'', cílovou cenu však navýšila na 82 EUR z 72 EUR.

Co se stane - očekávané události

 • 19-23/12: PPI za listopad (oček. –0,3%).
 • 22-23/12: CPI za prosinec.

Komentář o vývoji domácích, německých a amerických trhů převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio, komentář o trzích Eurozóny poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nashdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX-50.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 1. 2006 14:43, Omaha Nebraska

Cesky by to melo bejt :
As Warren Buffett said, "Wall Street is the only place where people in Rolls Royce's, listen to people who ride on the Subway to work!" Well it is now not only Wall Street but Washington, London, Paris, Tokyo, and the hundreds of millions of voters around the world, and many of the people giving out the information don't even ride the subway, 'cos their mums, or nurses won't let them!

Zobrazit celé vlákno

+42
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 1. 2006 15:12, petr

znovu (zrejme zbytecne) opakuji: chef = sefkuchar

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.