Certifikáty - přehled

Pavel Slavík | 16. 11. 2005
Index certifikáty
Strategické certifikáty
Tématické certifikáty
Airbag certifikáty
Garantované certifikáty
Discount certifikáty
Bonus certifikáty
Sprint certifikáty
Outperformance certifikáty
Index certifikáty Strategické certifikáty
Doba trvání: Neomezená Několik let nebo neomezená
Obvyklá podkladová aktiva: Indexy, suroviny Koše akcií nebo indexů
Způsob fungování: Zobrazuje přesný hodnotový vývoj podkladového aktiva (např. akciového indexu) v předem stanoveném poměru (1:1, 1:100). Ze zvoleného indexu jsou pravidelně a podle předem definovaných kritérií vybírány jednotlivé akciové tituly (možnost prověření zpětným historickým výpočtem).
Výnosově-
rizikový profil (na konci doby trvání, ve srovnání s přímou investicí):
Šance: Neomezená a úplná participace na růstu podkladového aktiva (indexu). Neomezená a úplná participace na růstu podkladového basketu.
Riziko: Neomezená a úplná participace na poklesu podkladového aktiva (indexu). Neomezená a úplná participace na poklesu podkladového basketu.
Použití: Základní investice pro investory, kteří předpokládají (v dlouhodobém horizontu) rostoucí kurzy; nenákladná a efektivní investiční alternativa k ostatním finančním produktům (žádné nebo minimální poplatky; nulové riziko, že se dosáhne horšího výnosu než trh). Základní investice pro investory, kteří předpokládají v dlouhodobém horizontu rostoucí kurzy a chtějí přitom dosáhnout lepšího výnosu než index (a jsou ochotni nést riziko, že eventuálně dosáhnou horšího zhodnocení než trh).
Tématické certifikáty Airbag certifikáty
Doba trvání: Několik let nebo neomezená Omezená (zpravidla 2 až 6 let)
Obvyklá podkladová aktiva: Indexy, koše akcií, suroviny Indexy, akcie, akciové koše
Způsob fungování: Přesné zobrazení hodnotového vývoje specializovaných oborových indexů, tématicky vymezených akciových košů nebo surovin. Neomezená a úplná participace na pozitivním vývoji podkladového aktiva; při splatnosti jsou poklesy podkladového aktiva zajištěny až do předem definované ochranné hranice.
Výnosově-
rizikový profil (na konci doby trvání, ve srovnání s přímou investicí):
Šance: Neomezená a úplná participace na růstu zvoleného podkladového aktiva (tématického basketu nebo indexu). Neomezená a velmi vysoká až úplná participace na růstu zvoleného podkladového aktiva (indexu, akcie).
Riziko: Neomezená a úplná participace na poklesu zvoleného podkladového aktiva (tématického basketu nebo indexu). Ztráty, až když se podkladové aktivum bude nacházet pod ochrannou hranicí. Jsou vždy nižší než při přímé investici.
Použití: Smysluplné jak pro konzervativně orientované investory (participace na hospodářských "megatrendech"), tak i pro krátkodobě orientované investory, kteří chtějí těžit z "oborových rotací". Základní investice pro velmi rizikově averzní investory, kteří sice v budoucnu předpokládají rostoucí kurzy, ale nevylučují, že může dojít i k omezenému poklesu, před kterým chtějí svůj kapitál ochránit.
Garantované certifikáty Discount certifikáty
Doba trvání: Omezená (zpravidla 5 až 10 let) Omezená (zpravidla 3 až 18 měsíců)
Obvyklá podkladová aktiva: Indexy, koše akcií Indexy, akcie, investiční produkty
Způsob fungování: Při splatnosti bude v každém případě vyplacen předem definovaný obnos; současně je umožněna participace na pozitivním vývoji podkladového aktiva. Již při emisi je stanoven tzv. nejvyšší možný výnos, kterého lze při splatnosti dosáhnout; při nákupu za to obdrží investoři jako kompenzaci slevu (diskont), a proto je certifikát vždy levnější než podkladové aktivum.
Výnosově-
rizikový profil (na konci doby trvání, ve srovnání s přímou investicí):
Šance: Částečná participace na růstu zvoleného podkladového aktiva. Ohraničená spoluúčast (participace) až po předem definovaný nejvyšší možný výnos. Aby se dosáhlo maximálního výnosu, musí podkladové aktivum vzrůst méně než v případě přímé investice.
Riziko: Na konci doby trvání úplná nebo částečná kapitálová garance investovaného kapitálu. Sleva poskytnutá při nákupu působí při splatnosti jako ochrana; teprve při poklesu podkladového aktiva, které přesahuje výši diskontu, se investor dostane do ztráty.
Použití: Základní investice pro velmi rizikově averzní investory, kteří chtějí v každém případě vyloučit ztráty a současně využít výnosových šancí akciových trhů (i jako alternativa k investici do dluhopisů). Velmi flexibilní finanční instrument pro konzervativní investory, kteří hledají investice s částečnou rizikovou ochranou, která umožní dosáhnout výnosů na mírně rostoucích, stagnujících nebo klesajících trzích.
Bonus certifikáty Sprint certifikáty
Doba trvání: Omezená (zpravidla 2 až 6 let) Omezená (zpravidla 3 až 18 měsíců)
Obvyklá podkladová aktiva: Indexy, akcie, ale lze použít i jiné investiční produkty, jako jsou strategické certifikáty nebo investiční fondy. Indexy, akcie, investiční produkty
Způsob fungování: Neomezená a úplná participace na pozitivním vývoji podkladového aktiva; při splatnosti výplata nominální hodnoty a bonus, pokud se hodnota podkladového aktiva certifikátu během celé doby trvání nedotkne nebo neklesne pod stanovenou hranici. Již při emisi je stanoven tzv. nejvyšší možný výnos, kterého lze při splatnosti dosáhnout; kompenzaci za předem omezený výnos představuje možnost participovat v dvojnásobné výši na růstu až po předem stanovený nejvyšší možný výnos.
Výnosově-
rizikový profil (na konci doby trvání, ve srovnání s přímou investicí):
Šance: Plná participace na růstu kurzu podkladového aktiva při částečném zajištění proti ztrátám. Aby se dosáhlo výplaty lukrativního bonusu, nesmí podkladové aktivum po celou dobu trvání poklesnout pod hranici stanovenou při emisi. Ohraničená participace až po předem definovaný nejvyšší možný výnos. Aby se dosáhlo maximálního výnosu, musí podkladové aktivum vzrůst jen z poloviny než u přímé investice.
Riziko: Ztráty, až když se podkladové aktivum bude nacházet pod stanovenou hranicí. Neomezená a úplná participace na poklesu zvoleného podkladového aktiva (jako u přímé investice).
Použití: Jsou obzvláště zajímavé pro investory, kteří očekávají, že akciové trhy budou přešlapovat na místě, mírně nebo dokonce i silně porostou, a kteří hledají určitou míru zajištění proti možnému riziku negativního vývoje. Vhodný finanční instrument pro angažované investory, kteří očekávají mírné přírůstky zvolených podkladových aktiv, které chtějí maximalizovat, aniž by přitom byli nuceni podstoupit zvýšená rizika.
Outperformance certifikáty
Doba trvání: Omezená (zpravidla od 18 měsíců do 5 let).
Obvyklá podkladová aktiva: Indexy, akcie.
Způsob fungování: Již při emisi je stanoven tzv. participační faktor, kterým se lze nadproporcionálně podílet na pozitivním růstu podkladového aktiva.
Výnosově-
rizikový profil (na konci doby trvání, ve srovnání s přímou investicí):
Šance: Neomezená a nadproporcionální participace na růstu podkladového aktiva (indexu, akcie).
Riziko: Neomezená a úplná participace na poklesu zvoleného podkladového aktiva (jako u přímé investice).
Použití: Outperformance certifikát je proto obzvláště zajímavý pro investory, kteří očekávají, že akciové trhy budou přešlapovat na místě, mírně nebo dokonce i silně porostou, ale kteří nechtějí podstoupit bezprostřední riziko možné ztráty, jež hrozí při přímé investici do akcií.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.