GSM Banking

| 14. 7. 2003
Tato služba umožňuje provádět transakce se svým běžným účtem z kteréhokoli místa na světě, kde můžete použít svůj GSM mobilní telefon.

Co služba nabízí?

Stejně jako telefonní banka i tato služba může mít svoji pasivní (zůstatky, úrokové sazby, devizové kurzy) a aktivní verzi (příkazy k úhradě či inkasu, konverze měn, zakládání termínovaných vkladů a další). V eBance umožňuje generování kódů (náhrada elektronického klíče) pro přístup k vašemu účtu. Kromě toho však již moc služeb nenabízí a k podnikatelskému účtu je vhodný pouze v případě, že máte málo transakcí, nebo jej chcete používat pouze ke zjišťování zůstatků.

Jak to funguje?

Transakce a zjišťování zůstatků probíhají pomocí technologie SIM Toolkit a bankovní aplikace nahrané na vaší SIM kartě. Každá prováděná transakce probíhá prostřednictvím zašifrovaných krátkých textových zpráv. K použití aplikace potřebujete znát PIN. Kromě tohoto řešení, které musí podporovat operátor mobilní sítě některé banky (například Česká spořitelna) nabízejí tzv. SMS banking prostřednictvím nezašifrovaných krátkých testových zpráv. Další variantou může být WAP banking, který vyžaduje telefon podporující tuto službu.

Kolik to stojí?

V některých bankách je služba zpoplatněna zvláštním poplatkem (většinou v řádu desetikorun). V jiných (eBanka) je již zahrnuta v poplatku za vedení účtu. Samotné transakce jsou levnější než na přepážce, musíte však současně platit své mobilní síti za odeslané textové zprávy (jedna až tři koruny). V případě využití WAPu platíte podle doby připojení (jedna až tři koruny za minutu).

Jak je to s bezpečností?

Při využití technologie SIM Toolkit je veškerá komunikace mezi vaším telefonem a bankou zašifrovaná a lze říci, že splňuje vysoké nároky kladené na bankovní aplikace. WAP banking dosahuje vysoké úrovně bezpečnosti díky nutnosti použít elektronický klíč, rovněž komunikace mezi vaším telefonem a bránou mobilní sítě může být šifrována, což podle některých názorů umožňuje dosažení vyšší úrovně bezpečnosti než na internetu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, GSM banking

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.