Vhodnost investic ve zlotém přetrvává

Jiří Tuvora | 20. 12. 2001 | 4 komentáře
Vhodnost investic ve zlotém přetrvává
Polsko se stalo v poslední době miláčkem všech portfolio manažerů řídících na středné Evropu zaměřené dluhopisové fondy. Vše naznačuje, že oblíbencem zůstane také v příštím roce.

V pondělí 17. 12. schválil Sejm vládní návrh rozpočtu pro rok 2002 bez významných změn. To znamená podstatnou restrikci různých sociálních podpor, zmražení platů učitelů a fondů pro zdravotnictví, atd. Tato omezení přinesou do rozpočtu úsporu ve výši 8mld. polských zlotých a k tomu ještě přibude 2,5mld. zlotých ze škrtů v sociálních výdajích. Schválení rozpočtu naznačilo, že premiér Leszek Miller je schopen zabezpečit ekonomickému programu mistra financí prof. Marka Belky "celkovou" politickou podporu.

V únoru bude dalším důležitým krokem prosazení střednědobého plánu na oživení ekonomiky. V případe tohoto záměru je nutné si uvědomit několik věcí. Mzdy učitelů nebyly zmraženy natrvalo, ale jejich zvýšení se pouze o rok oddálilo a to se může negativně projevit při realizaci střednědobého plánu oživení především v oblasti deficitních rozpočtových tlaků. Další problémy může způsobit oddalovaní privatizace, hlavně v hornictví, ocelářství, v železniční dopravě a energetice. Dnes zveřejněné hodnoty indexu výrobních cen (PPI) překonaly trzní předpoklády a poklesly meziročně o 0,8% (tržní očekávání bylo –0,4%). Výrazně se na tom podílel pokles cen pohonných hmot, jejichž výroba tvoří cca 6% polské průmyslové produkce a současně i 6% koše indexu PPI. To bylo podpořeno v posledních měsících, tak jako u nás, neustálým posilování národní měny.

Pro české investory je však v současné době Polsko stále velmi zajímavou příležitostí jak zhodnotit své prostředky buď formou investic do dluhopisů denominovaných v polském zlotém, nebo na polském akciovém trhu. Pro dluhopisy hovoří plnění konvergenčních kritérií a ze strany polské centrální banky se očekává během příštího roku další výrazné snížení úrokových sazeb. To dokreslují i hodnoty listopadové inflace, která dosáhla meziročně pouze 3,6%. Hlavním faktorem jejího poklesu byl obdobně jako v České republice výrazný pokles cen pohonných hmot a pomalý růst cen potravin. Pro příští rok lze předpokládat inflaci na úrovni okolo 5%. Když srovnáme současnou výši úrokových sazeb na 1měsíc (13%) a inflaci pro rok 2002 (5%), tak je zde prostor na snížení sazeb až o 6%. Pro investice do akcií hovoří očekávaná privatizace klíčových odvětví a podpora ekonomiky ze strany vlády.

Co si o Polsku myslíte vy? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Ne deset, ale do deseti!

21. 11. 2001 | Jiří Tuvora

Ne deset, ale do deseti!

Mezi deseti "posvěcenými" zeměmi pro vstup do EU v roce 2004 jsou Kypr, Maďarsko, ČR, Polsko, Slovinsko, Estonsko, Slovensko, Lotyšsko, Litva a Malta. Co toto roční hodnocení Bruselu... celý článek

Trendbond: Surfař na konvergenční vlně

30. 10. 2001 | Tomáš Skřivánek

Trendbond: Surfař na konvergenční vlně

V Polsku a částečně také v Maďarsku se nejbližších letech díky snižování úrokových sazeb vzrostou ceny dluhopisů. Stojí za to tam teď být. Trendbond Investiční společnosti České spořitelny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.