Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vhodnost investic ve zlotém přetrvává

| 20. 12. 2001 | 4 komentáře
Vhodnost investic ve zlotém přetrvává
Polsko se stalo v poslední době miláčkem všech portfolio manažerů řídících na středné Evropu zaměřené dluhopisové fondy. Vše naznačuje, že oblíbencem zůstane také v příštím roce.

V pondělí 17. 12. schválil Sejm vládní návrh rozpočtu pro rok 2002 bez významných změn. To znamená podstatnou restrikci různých sociálních podpor, zmražení platů učitelů a fondů pro zdravotnictví, atd. Tato omezení přinesou do rozpočtu úsporu ve výši 8mld. polských zlotých a k tomu ještě přibude 2,5mld. zlotých ze škrtů v sociálních výdajích. Schválení rozpočtu naznačilo, že premiér Leszek Miller je schopen zabezpečit ekonomickému programu mistra financí prof. Marka Belky "celkovou" politickou podporu.

V únoru bude dalším důležitým krokem prosazení střednědobého plánu na oživení ekonomiky. V případe tohoto záměru je nutné si uvědomit několik věcí. Mzdy učitelů nebyly zmraženy natrvalo, ale jejich zvýšení se pouze o rok oddálilo a to se může negativně projevit při realizaci střednědobého plánu oživení především v oblasti deficitních rozpočtových tlaků. Další problémy může způsobit oddalovaní privatizace, hlavně v hornictví, ocelářství, v železniční dopravě a energetice. Dnes zveřejněné hodnoty indexu výrobních cen (PPI) překonaly trzní předpoklády a poklesly meziročně o 0,8% (tržní očekávání bylo –0,4%). Výrazně se na tom podílel pokles cen pohonných hmot, jejichž výroba tvoří cca 6% polské průmyslové produkce a současně i 6% koše indexu PPI. To bylo podpořeno v posledních měsících, tak jako u nás, neustálým posilování národní měny.

Pro české investory je však v současné době Polsko stále velmi zajímavou příležitostí jak zhodnotit své prostředky buď formou investic do dluhopisů denominovaných v polském zlotém, nebo na polském akciovém trhu. Pro dluhopisy hovoří plnění konvergenčních kritérií a ze strany polské centrální banky se očekává během příštího roku další výrazné snížení úrokových sazeb. To dokreslují i hodnoty listopadové inflace, která dosáhla meziročně pouze 3,6%. Hlavním faktorem jejího poklesu byl obdobně jako v České republice výrazný pokles cen pohonných hmot a pomalý růst cen potravin. Pro příští rok lze předpokládat inflaci na úrovni okolo 5%. Když srovnáme současnou výši úrokových sazeb na 1měsíc (13%) a inflaci pro rok 2002 (5%), tak je zde prostor na snížení sazeb až o 6%. Pro investice do akcií hovoří očekávaná privatizace klíčových odvětví a podpora ekonomiky ze strany vlády.

Co si o Polsku myslíte vy? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

20. 12. 2001 | 16:45 | Baronlempl

Conseq Invest Dluhopisový fond je zde již dlouho (dluhopisy v CZK, HUF, PLN, SKK - proti rizikům pohybu úrokových sazeb, kurzovým rizikům a dalším rizikům jsou prováděny investiční operace s finančními deriváty). Podívejte...více

20. 12. 2001 | 16:18 | tuvora

Nikdo nemluví o investicích na deset let, ale o příštích dvou letech, kdy dojde k plnění konvergenčních kriterií a výbor pro měnovou politiku (centrální banka ) bude snižovat úrokové sazby a to až o 800bps, můj osobní předpoklad...více

20. 12. 2001 | 9:25 | TGP

No nevím, ten šok, který způsobil pád zlotého, by spousta lidí nemusela zvládnout. Navíc se stále hlasitěji mluví o tom, že Polsko zaostává při přibližování k EU a stává se z něj brzda pro ostatní přidružené země. Je to opravdu...více

20. 12. 2001 | 9:19 | TGP

Co je k dispozici na českém trhu kromě Trendbondu od SIS? Je podle vás Trendbond dobrá volba? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK