Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2020 09:30 | 4 komentáře
Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Zdroj: Shutterstock

Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu poprvé od května dostal pod tři procenta. Zatím jenom těsně – dosáhl 2,9 %, zatímco v září 3,2 %. Při meziměsíčním porovnání stouply ceny v říjnu o 0,2 %. Oznámil to Český statistický úřad.

„Pod třemi procenty se meziroční inflace pravděpodobně udrží i v závěrečných dvou měsících letošního roku. Výraznějšího zvolnění inflace ke dvěma procentům se však dočkáme až v příštím roce,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Velkou neznámou je reakce obchodníků poté, co snad ještě před Vánocemi budou moci konečně otevřít své kamenné prodejny. Zda půjdou cestou marží, nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu, lze jen spekulovat,“ reaguje ekonom Petr Dufek z ČSOB. Trend snižování inflace to však už zřejmě nezastaví. Je podle něj pravděpodobné, že příštím roce se dostane i pod dvouprocentní mez.

Na zpomalení meziroční inflace měly největší vliv ceny v oblasti bydlení, a to především díky ohlášenému zlevnění energií některými dodavateli. Elektřina je tak meziročně dražší „jen“ o 4,8 % (v září 7,6 %) a ceny zemního plynu přešly z růstu o 0,4 % v září v pokles o 3,9 % v říjnu. Nájemné z bytu je vyšší o 2 %, vodné o 1,7 % a stočné o 1,5 %.

Ceny ovoce jsou v říjnu o 13,9 % výš než před rokem, zeleniny o 6,4 %, uzenin o 5,9 % a vepřového masa o 4,1 %. Ceny cukru klesly o 0,9 %, zatímco v září byly meziročně o 17,4 % výš. Brambory byly v říjnu o 18,5 % levnější než před rokem – v průměru se v obchodech prodávaly za 12,44 koruny za kilogram, což je nejméně za poslední čtyři roky. Ceny polotučného trvanlivého mléka klesly o 8,2 %, vajec o 4,4 %.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v říjnu největší vliv ceny v oblasti alkoholických nápojů a tabáku, oznámili statistici. Alkoholické nápoje meziročně zdražily o 3,5 % (z toho lihoviny o 5,6 %, pivo o 4,2 %, víno o 0,1 %), tabákové výrobky o 14,1 %, především kvůli zvýšení spotřebních daní. Ceny stravovacích služeb jsou vyšší o 5,4 %.

„Podrobný rozbor pohybu cen ukazuje, jak zkreslující může být měření inflace během lockdownu. Podle dat ČSÚ se na zpomalení inflace se v říjnu významně podílel například propad cen zájezdů cestovních kanceláří s komplexními službami (-21,6 %). Ty však dnes do výpočtu vstupují příliš velkou vahou – podle toho, kolik procent rozpočtu domácnosti utrácely na tyto zájezdy před covidem. Vzorec tak nadhodnocuje roli těchto cenových pohybů – domácnosti toto zlevnění ve skutečnosti nevyužijí, protože cestují nesrovnatelně méně,“ upozorňuje ekonom Petr Bartoň ze skupiny Natland.

„Obecně můžeme říci, že klesají ceny zejména těch statků, které jsou nejvíce postiženy poklesem poptávky kvůli restrikcím. Tyto statky však dnes lidé spotřebovávají méně, než tvrdí index. Skutečná inflace tak klesá méně, než ta oficiálně naměřená,“ dodává Bartoň.

Meziměsíčně – při porovnání letošního října se zářím – stouply ceny zeleniny o 6,6 %, jogurtů o 3 %, vepřového masa o 1,8 % a ovoce o 1,5 %. S příchodem zimních kolekcí do obchodů zdražila i obuv (3,3 %) nebo oděvy (2,7 %). Naopak nižší jsou ceny cukru (o 10,6 %), vajec (3,7 %) nebo brambor (3,5 %). Oproti říjnu klesly i ceny zemního plynu (4,3 %) nebo elektřiny (2,6 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 3,3 %.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

nákupy, nflace, zdražování

A tohle už jste četli?

Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

Meziroční inflace zůstává nad třemi procenty, zdražování ale ztrácí na dynamice. Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 3,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu.... celý článek

Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

10. 9. 2020 | Petr Kučera | 16 komentářů

Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Spotřebitelské ceny stouply v srpnu o 3,3 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti červenci (3,4 %) tak meziroční inflace klesla jenom o desetinu procentního bodu. Oznámil... celý článek

Ovoce teď může zlevnit. A proč vlastně prudce zdražilo

31. 8. 2020 | Renata Lichtenegerová | 12 komentářů

Ovoce teď může zlevnit. A proč vlastně prudce zdražilo

Ceny jablek i dalšího ovoce a zeleniny stouply nejrychleji za posledních deset let. K loňské slabé úrodě se přidaly dopady koronaviru. Stačí teď ke zlevnění, že letos častěji pršelo? celý článek

Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

13. 8. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,4 %. Meziroční inflace stoupla na 3,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Oznámil to Český statistický úřad. celý článek

Inflace se vrátila nad tři procenta. Jen dočasně, uklidňují analytici

10. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Inflace se vrátila nad tři procenta. Jen dočasně, uklidňují analytici

Inflace se v červnu vrátila zpět nad tříprocentní hranici, spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,3 %, o měsíc dříve to bylo o 2,9 %. Meziměsíčně ceny vzrostly v červnu proti květnu... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.