Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2020 | 4 komentáře
Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Zdroj: Shutterstock

Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu poprvé od května dostal pod tři procenta. Zatím jenom těsně – dosáhl 2,9 %, zatímco v září 3,2 %. Při meziměsíčním porovnání stouply ceny v říjnu o 0,2 %. Oznámil to Český statistický úřad.

„Pod třemi procenty se meziroční inflace pravděpodobně udrží i v závěrečných dvou měsících letošního roku. Výraznějšího zvolnění inflace ke dvěma procentům se však dočkáme až v příštím roce,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Velkou neznámou je reakce obchodníků poté, co snad ještě před Vánocemi budou moci konečně otevřít své kamenné prodejny. Zda půjdou cestou marží, nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu, lze jen spekulovat,“ reaguje ekonom Petr Dufek z ČSOB. Trend snižování inflace to však už zřejmě nezastaví. Je podle něj pravděpodobné, že příštím roce se dostane i pod dvouprocentní mez.

Na zpomalení meziroční inflace měly největší vliv ceny v oblasti bydlení, a to především díky ohlášenému zlevnění energií některými dodavateli. Elektřina je tak meziročně dražší „jen“ o 4,8 % (v září 7,6 %) a ceny zemního plynu přešly z růstu o 0,4 % v září v pokles o 3,9 % v říjnu. Nájemné z bytu je vyšší o 2 %, vodné o 1,7 % a stočné o 1,5 %.

Ceny ovoce jsou v říjnu o 13,9 % výš než před rokem, zeleniny o 6,4 %, uzenin o 5,9 % a vepřového masa o 4,1 %. Ceny cukru klesly o 0,9 %, zatímco v září byly meziročně o 17,4 % výš. Brambory byly v říjnu o 18,5 % levnější než před rokem – v průměru se v obchodech prodávaly za 12,44 koruny za kilogram, což je nejméně za poslední čtyři roky. Ceny polotučného trvanlivého mléka klesly o 8,2 %, vajec o 4,4 %.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v říjnu největší vliv ceny v oblasti alkoholických nápojů a tabáku, oznámili statistici. Alkoholické nápoje meziročně zdražily o 3,5 % (z toho lihoviny o 5,6 %, pivo o 4,2 %, víno o 0,1 %), tabákové výrobky o 14,1 %, především kvůli zvýšení spotřebních daní. Ceny stravovacích služeb jsou vyšší o 5,4 %.

„Podrobný rozbor pohybu cen ukazuje, jak zkreslující může být měření inflace během lockdownu. Podle dat ČSÚ se na zpomalení inflace se v říjnu významně podílel například propad cen zájezdů cestovních kanceláří s komplexními službami (-21,6 %). Ty však dnes do výpočtu vstupují příliš velkou vahou – podle toho, kolik procent rozpočtu domácnosti utrácely na tyto zájezdy před covidem. Vzorec tak nadhodnocuje roli těchto cenových pohybů – domácnosti toto zlevnění ve skutečnosti nevyužijí, protože cestují nesrovnatelně méně,“ upozorňuje ekonom Petr Bartoň ze skupiny Natland.

„Obecně můžeme říci, že klesají ceny zejména těch statků, které jsou nejvíce postiženy poklesem poptávky kvůli restrikcím. Tyto statky však dnes lidé spotřebovávají méně, než tvrdí index. Skutečná inflace tak klesá méně, než ta oficiálně naměřená,“ dodává Bartoň.

Meziměsíčně – při porovnání letošního října se zářím – stouply ceny zeleniny o 6,6 %, jogurtů o 3 %, vepřového masa o 1,8 % a ovoce o 1,5 %. S příchodem zimních kolekcí do obchodů zdražila i obuv (3,3 %) nebo oděvy (2,7 %). Naopak nižší jsou ceny cukru (o 10,6 %), vajec (3,7 %) nebo brambor (3,5 %). Oproti říjnu klesly i ceny zemního plynu (4,3 %) nebo elektřiny (2,6 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 3,3 %.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.