Hypotéka na rekonstrukci: Zajímejte se o faktury, čerpání i zpětné proplacení

PR článek | rubrika: FINEXPO | 26. 10. 2020
Hypotéka je úvěrem na bydlení, rozhodně ji ale není nutné využít pouze na koupi bytu či domu, sjednat ji lze také na rekonstrukci. Víte, co by vás mělo při výběru hypotéky na rekonstrukci zajímat nejvíce?
Hypotéka na rekonstrukci: Zajímejte se o faktury, čerpání i zpětné proplacení

Zdroj: Dotfox

Komerční spolupráce

Na rekonstrukci bytu či domu přijde vhod dlouhodobá půjčka, volit můžete například úvěr ze stavebního spoření nebo klasickou hypotéku. Pokud se rozhodnete pro druhou zmíněnou možnost, pak pamatujte, že je zapotřebí k hypotéce na rekonstrukci přistupovat trochu odlišně než k hypotéce na koupi nemovitosti. U půjčky na rekonstrukci neporovnávejte pouze úrokové sazby a RPSN, opravy a modernizace nejsou to samé co koupě. Na co se tedy banky ptát už od začátku?

Je nutné dokládat všechny faktury zvlášť?

Klasický postup je obvykle následovný, čerpáte peníze, dokládáte faktury a banka vše eviduje. Bohužel toto řešení je byrokraticky velmi náročné, mnohem jednodušší je, když smluvní znalec banky potvrdí, že rekonstrukcí cena nemovitosti vzrostla. Díky tomu se obejdete bez neustálého schovávání faktur, účtenek a všech ostatních dokladů.

Ne každá hypotéka ale tento postup nabízí, proto je zapotřebí se po této možnosti pídit dopředu. Ulehčí vám spoustu práce a ušetří nemálo času.

Kolik stojí čerpání hypotéky?

Kupujete-li dům, pak čerpáte hypotéku najednou, pokud ale rekonstruujete, dochází k čerpání úvěru postupně, především pak tehdy, když se do modernizace zapojuje více stavebních firem a když část oprav zvládáte svépomocí.

Některé banky nabízí čerpání zcela zdarma, jiné si každé vybírání financí zpoplatňují a najdou se i takové peněžní ústavy, u kterých nezaplatíte pouze několik prvních čerpání. Čerpat více menších částek se může prodražit, a s tímto nákladem žádná hypoteční kalkulačka nepočítá, při porovnávání nabídek se proto sami zajímejte i o tuto oblast.

Požádejte banku o peníze zálohově

Při schvalování výše hypotéky banky zpravidla vychází z aktuální hodnoty nemovitosti, což může být problém v případě kompletní rekonstrukce starého domu. Co když bude totiž nutné čerpat 200 000 Kč zálohově na stavební materiál? V takové situaci je dobré, aby i banka poskytovala peníze tzv. zálohově.

Opět se ale nejedná o samozřejmost, se kterou lze počítat u každého bankovního domu. Navíc ty instituce, které s tímto souhlasí, pak vyžadují protokol o stavu stavby nebo daňové doklady, které použití financí dokládají.

Získejte peníze za už zaplacený materiál či práci

Některé banky jdou ještě dál a klienty lákají na možnost zpětného proplacení už proinvestovaných nákladů. Co to znamená? Pokud jste se do rekonstrukce už pustili a zjistili jste, že vám peníze na opravy nestačí, není nutné hledat rychlé půjčky, je možné si sjednat hypotéku a bance předložit faktury za materiál či práci.

Většina bank akceptuje maximálně tři měsíce staré doklady. Je-li vám tak hypotéka schválena, lze investované peníze zpětně získat a použít je jak na další rekonstrukci, tak ale i na cokoliv jiného.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 5 komentářů

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Partners Financial Services