Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?
10. 3. 2023 | Olga Skalková

Developeři nabízejí nové byty za poloviční úrok, než na jaký Češi běžně dosáhnou v bance. Jak se jim to může vyplatit a na co je třeba si dát pozor?
Průměrný úrok u hypotečních úvěrů letos v červenci klesl na 2,68 z červnových 2,76 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Úrokové sazby u hypoték tak pokračují v sestupném trendu letošního roku. Ještě v lednu banky hypotéky prodávaly s průměrným úrokem ve výši tří procent. Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na zmíněná tři procenta v letošním lednu.
Měsíční splátka nové dvoumilionové hypotéky, uzavřené na dvacet let, teď dosahuje 10 770 korun. Kdo si dříve zafixoval rekordně nízkou sazbu, ušetří každý měsíc zhruba 870 korun.
Banky zapojené do Hypoindexu v červenci sjednaly 6615 hypotečních úvěrů, což je o 504 méně než v červnu. Objem sjednaných hypoték v červenci dělal 15,435 miliardy korun. V červenci roku 2018 byl průměrný úrok 2,5 procenta a banky sjednaly 7016 hypoték v celkovém objemu 15,386 miliardy.
Fincentrum Hypoindex červenec 2019
„Klesající úrokové sazby přilákaly během července tolik zájemců, že se bankám podařilo v objemu sjednaných úvěrů překonat výsledky z loňského července. Z dnešního pohledu se navíc nezdá, že by se sazby měly brzy navyšovat zpět ke 3 %,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
„S kroky k uvolnění měnové politiky ve světě výrazně klesly výnosy českých státních dluhopisů jakož i pravděpodobnost, že budou v ČR do pár let výrazně vyšší sazby. Pro banky je tak portfolio kvalitně zajištěných úvěrů, u kterých mají šanci zafixovat si příjmy na delší období, natolik lákavé, že stupňují konkurenční boj i v jinak obchodně klidných měsících,“ dodal Rajdl.
Sdílejte článek, než ho smažem