Hypotéku má pětina Čechů, další desetina úvěr chce

jih | rubrika: Aktuality | 23. 5. 2019

Hypotéku splácí pětina obyvatel České republiky. Další desetina si ji plánuje vzít. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Sběr dat probíhal v dubnu na reprezentativním vzorku 1028 respondentů.

Při výběru hypotéky se Češi nejvíce zaměřují na cenu hypotéky, naopak netrpí přehnanou loajalitou ke konkrétní bance. Ti, kdo si plánují vzít hypotéku, tak v 64 procentech uvedli, že se budou rozhodovat podle výše úrokové sazby a z poloviny podle výše měsíční splátky. Dle sympatií k dané bance se chce rozhodnout jen 12 procent dotázaných lidí.

Kdo už hypotéku má, rozhodl se nejčastěji na základě doporučení od poradce. Ten byl rozhodující u poloviny dotázaných s hypotékou. „Z praxe mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je. Respektive, že většina klientů se primárně obrací na poradce s otázkou, zdali mají šanci se svou žádostí o hypotéku uspět a za jakých podmínek by jim byla poskytnuta,“ potvrzuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

Zdroj: ČBA

Výše hypotéky se nejčastěji pohybuje v rozmezí od jednoho do dvou milionu korun (42 %) a dobu splácení si Češi volí na více než 20 let (66 %). Sjednávaná doba souvisí s věkem žadatelů. „Kratší dobu si volí zejména starší lidé, naopak na více než 20 let se upisují lidé do 40 let,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Také platí, že čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let.

Vážnou dlouhodobou nemoc či úmrtí jednoho z partnerů považuje 34 procent Čechů za největší riziko, které by mohlo ohrozit jejich schopnost splácet. Naopak rozchodu s partnerem se bojí jen sedm procent dotázaných. Ten je přitom podle Staňury daleko častějším problémem, se kterým se dlužníci na banku obracejí.

Tip: Mladí získají hypotéku snadněji. Rodí se výjimka z přísných pravidel

Tři z pěti (61 %) lidí s hypotékou má životní pojištění, více než třetina (39 %) respondentů sjednala k hypotéce pojištění proti neschopnosti splácet úvěr a 17 procent pojištění pro případ nezaměstnanosti.

Hypotéku Češi ze tří čtvrtin sjednávají, aby si pořídili vlastní bydlení. Na investici hypotéku použilo jen osm procent z těch dotázaných, který už úvěr od banky mají. „Češi vidí ve vlastním bydlení jistotu a hypotéka je pro ně často jedinou cestou, jak ho dosáhnout,“ říká Staňura.

Zdroj: ČBA

Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se Česko co do podílu vlastnického bydlení pohybuje vysoko nad průměrem, který v zemích evropské osmadvacítky dosahuje 69 procent. V České republice je to skoro 79 procent.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 5 komentářů

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Partners Financial Services