Hypotéku má pětina Čechů, další desetina úvěr chce

| rubrika: Aktuality | 23. 5. 2019 11:31

Hypotéku splácí pětina obyvatel České republiky. Další desetina si ji plánuje vzít. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Sběr dat probíhal v dubnu na reprezentativním vzorku 1028 respondentů.

Při výběru hypotéky se Češi nejvíce zaměřují na cenu hypotéky, naopak netrpí přehnanou loajalitou ke konkrétní bance. Ti, kdo si plánují vzít hypotéku, tak v 64 procentech uvedli, že se budou rozhodovat podle výše úrokové sazby a z poloviny podle výše měsíční splátky. Dle sympatií k dané bance se chce rozhodnout jen 12 procent dotázaných lidí.

Kdo už hypotéku má, rozhodl se nejčastěji na základě doporučení od poradce. Ten byl rozhodující u poloviny dotázaných s hypotékou. „Z praxe mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je. Respektive, že většina klientů se primárně obrací na poradce s otázkou, zdali mají šanci se svou žádostí o hypotéku uspět a za jakých podmínek by jim byla poskytnuta,“ potvrzuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

Zdroj: ČBA

Výše hypotéky se nejčastěji pohybuje v rozmezí od jednoho do dvou milionu korun (42 %) a dobu splácení si Češi volí na více než 20 let (66 %). Sjednávaná doba souvisí s věkem žadatelů. „Kratší dobu si volí zejména starší lidé, naopak na více než 20 let se upisují lidé do 40 let,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Také platí, že čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let.

Vážnou dlouhodobou nemoc či úmrtí jednoho z partnerů považuje 34 procent Čechů za největší riziko, které by mohlo ohrozit jejich schopnost splácet. Naopak rozchodu s partnerem se bojí jen sedm procent dotázaných. Ten je přitom podle Staňury daleko častějším problémem, se kterým se dlužníci na banku obracejí.

Tip: Mladí získají hypotéku snadněji. Rodí se výjimka z přísných pravidel

Tři z pěti (61 %) lidí s hypotékou má životní pojištění, více než třetina (39 %) respondentů sjednala k hypotéce pojištění proti neschopnosti splácet úvěr a 17 procent pojištění pro případ nezaměstnanosti.

Hypotéku Češi ze tří čtvrtin sjednávají, aby si pořídili vlastní bydlení. Na investici hypotéku použilo jen osm procent z těch dotázaných, který už úvěr od banky mají. „Češi vidí ve vlastním bydlení jistotu a hypotéka je pro ně často jedinou cestou, jak ho dosáhnout,“ říká Staňura.

Zdroj: ČBA

Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se Česko co do podílu vlastnického bydlení pohybuje vysoko nad průměrem, který v zemích evropské osmadvacítky dosahuje 69 procent. V České republice je to skoro 79 procent.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.