Hypotéku má pětina Čechů, další desetina úvěr chce

jih | rubrika: Aktuality | 23. 5. 2019

Hypotéku splácí pětina obyvatel České republiky. Další desetina si ji plánuje vzít. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Sběr dat probíhal v dubnu na reprezentativním vzorku 1028 respondentů.

Při výběru hypotéky se Češi nejvíce zaměřují na cenu hypotéky, naopak netrpí přehnanou loajalitou ke konkrétní bance. Ti, kdo si plánují vzít hypotéku, tak v 64 procentech uvedli, že se budou rozhodovat podle výše úrokové sazby a z poloviny podle výše měsíční splátky. Dle sympatií k dané bance se chce rozhodnout jen 12 procent dotázaných lidí.

Kdo už hypotéku má, rozhodl se nejčastěji na základě doporučení od poradce. Ten byl rozhodující u poloviny dotázaných s hypotékou. „Z praxe mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je. Respektive, že většina klientů se primárně obrací na poradce s otázkou, zdali mají šanci se svou žádostí o hypotéku uspět a za jakých podmínek by jim byla poskytnuta,“ potvrzuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

Zdroj: ČBA

Výše hypotéky se nejčastěji pohybuje v rozmezí od jednoho do dvou milionu korun (42 %) a dobu splácení si Češi volí na více než 20 let (66 %). Sjednávaná doba souvisí s věkem žadatelů. „Kratší dobu si volí zejména starší lidé, naopak na více než 20 let se upisují lidé do 40 let,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Také platí, že čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let.

Vážnou dlouhodobou nemoc či úmrtí jednoho z partnerů považuje 34 procent Čechů za největší riziko, které by mohlo ohrozit jejich schopnost splácet. Naopak rozchodu s partnerem se bojí jen sedm procent dotázaných. Ten je přitom podle Staňury daleko častějším problémem, se kterým se dlužníci na banku obracejí.

Tip: Mladí získají hypotéku snadněji. Rodí se výjimka z přísných pravidel

Tři z pěti (61 %) lidí s hypotékou má životní pojištění, více než třetina (39 %) respondentů sjednala k hypotéce pojištění proti neschopnosti splácet úvěr a 17 procent pojištění pro případ nezaměstnanosti.

Hypotéku Češi ze tří čtvrtin sjednávají, aby si pořídili vlastní bydlení. Na investici hypotéku použilo jen osm procent z těch dotázaných, který už úvěr od banky mají. „Češi vidí ve vlastním bydlení jistotu a hypotéka je pro ně často jedinou cestou, jak ho dosáhnout,“ říká Staňura.

Zdroj: ČBA

Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se Česko co do podílu vlastnického bydlení pohybuje vysoko nad průměrem, který v zemích evropské osmadvacítky dosahuje 69 procent. V České republice je to skoro 79 procent.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.