Hypotéku má pětina Čechů, další desetina úvěr chce

jih | rubrika: Aktuality | 23. 5. 2019 11:31

Hypotéku splácí pětina obyvatel České republiky. Další desetina si ji plánuje vzít. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Sběr dat probíhal v dubnu na reprezentativním vzorku 1028 respondentů.

Při výběru hypotéky se Češi nejvíce zaměřují na cenu hypotéky, naopak netrpí přehnanou loajalitou ke konkrétní bance. Ti, kdo si plánují vzít hypotéku, tak v 64 procentech uvedli, že se budou rozhodovat podle výše úrokové sazby a z poloviny podle výše měsíční splátky. Dle sympatií k dané bance se chce rozhodnout jen 12 procent dotázaných lidí.

Kdo už hypotéku má, rozhodl se nejčastěji na základě doporučení od poradce. Ten byl rozhodující u poloviny dotázaných s hypotékou. „Z praxe mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je. Respektive, že většina klientů se primárně obrací na poradce s otázkou, zdali mají šanci se svou žádostí o hypotéku uspět a za jakých podmínek by jim byla poskytnuta,“ potvrzuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

Zdroj: ČBA

Výše hypotéky se nejčastěji pohybuje v rozmezí od jednoho do dvou milionu korun (42 %) a dobu splácení si Češi volí na více než 20 let (66 %). Sjednávaná doba souvisí s věkem žadatelů. „Kratší dobu si volí zejména starší lidé, naopak na více než 20 let se upisují lidé do 40 let,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Také platí, že čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let.

Vážnou dlouhodobou nemoc či úmrtí jednoho z partnerů považuje 34 procent Čechů za největší riziko, které by mohlo ohrozit jejich schopnost splácet. Naopak rozchodu s partnerem se bojí jen sedm procent dotázaných. Ten je přitom podle Staňury daleko častějším problémem, se kterým se dlužníci na banku obracejí.

Tip: Mladí získají hypotéku snadněji. Rodí se výjimka z přísných pravidel

Tři z pěti (61 %) lidí s hypotékou má životní pojištění, více než třetina (39 %) respondentů sjednala k hypotéce pojištění proti neschopnosti splácet úvěr a 17 procent pojištění pro případ nezaměstnanosti.

Hypotéku Češi ze tří čtvrtin sjednávají, aby si pořídili vlastní bydlení. Na investici hypotéku použilo jen osm procent z těch dotázaných, který už úvěr od banky mají. „Češi vidí ve vlastním bydlení jistotu a hypotéka je pro ně často jedinou cestou, jak ho dosáhnout,“ říká Staňura.

Zdroj: ČBA

Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se Česko co do podílu vlastnického bydlení pohybuje vysoko nad průměrem, který v zemích evropské osmadvacítky dosahuje 69 procent. V České republice je to skoro 79 procent.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 19 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.