Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pomoc pro dlužníky. Ušetří tisíce, klesne počet exekucí

, | rubrika: Aktuálně.cz | 28. 4. 2013 | 1 komentář
Čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo přísudkovou vyhlášku upravující paušální odměnu advokátů, může ušetřit dlužníkům tisíce korun a zároveň zmenšit celkový počet exekucí.

Místo vyhlášky bude do případného schválení nové úpravy platit advokátní tarif, který zohledňuje počet provedených úkonů. Ten je podle ústavních soudců spravedlivější.

„Může se stát, že některým věřitelům a jejich právnímu zastoupení se vymáhání některých pohledávek již nevyplatí, takže budou podávat méně žalob na dlužníky a následně rovněž méně návrhů na zahájení exekucí,“ říká Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.

O sedm tisíc méně

Například u typického dluhu za černou jízdu v dopravních prostředcích, který se skládá z tisícikorunové pokuty a ceny lístku v řádech desetikorun, může „úspora“ pro dlužníka oproti dosavadnímu stavu překročit i sedm tisíc korun. Spočítala to Exekutorská komora.

Právě na takovýchto dluzích si postavily podnikání některé vymahačské společnosti, které dopravním podnikům za odkup těchto dluhů někdy platily i více peněz, než jaká byla samotná výše dluhu. I to ukazuje, jak se tento trh i pod vlivem zrušené vyhlášky „pokroutil“. Běžné totiž je, že se pohledávky prodávají za desítky procent původní ceny.

Pokud by se odměna advokáta zastupujícího věřitele počítala podle aktuálně platné paušální vyhlášky, činila by za nalézací řízení 7986 korun a za exekuční řízení 4356 korun včetně DPH.

Až rozhodnutí Ústavního soudu vyjde ve Sbírce zákonů, začne se odměna advokáta počítat podle advokátního tarifu a za nalézací řízení bude činit 3146 korun včetně DPH a za exekuční řízení 1936 korun včetně DPH. V případě exekuce zmíněného dluhu by celkové náklady vymáhání tvořily částku 9014 korun včetně DPH, oproti dřívějším 16 274 korun.

Obecné soudy přitom náhrady na advokáty mohou již více jak rok podle dřívějšího nálezu Ústavního soudu přisuzovat ještě v nižší výši. V případě, že jde o takzvané formulářové žaloby a dluhy do výše deseti tisíc korun, totiž ústavní soudci rozhodli, že by věřitel neměl dostat náhradu na advokátní služby přesahující původní výši dluhu.

A i nadále platí, že soudci mohou nárokované náklady dále přezkoumávat, a když to uznají za vhodné, tak je třeba i vůbec nepřiznávat.

Ani exekutor vám nesmí vzít všechno. Spočítejte si svou nezabavitelnou částku.

Kalkulačka - nezabavitelná část mzdy 2018

Z justice je inkasní agentura

Ústavní soudci ve svém verdiktu uvedli, že vyhláška vedla ke zneužívání práva, zvyšování dluhů a exekucím. „Lze pozorovat zajímavý společenský jev – z vedení sporů se stává podnikatelský obor,“ řekl soudce zpravodaj Jan Musil. Specializované firmy podle něj obchodují s drobnými pohledávkami jako se zbožím.

„Justice se dostává do polohy nikoliv tradičního ochránce práv. Justice se stává inkasní agenturou,“ doplnil Musil. Zmínil také sociální dopady vyhlášky, která dlužníky i kvůli malým částkám zatížila značnými náklady řízení, vedla k dalším dluhům a exekucím.

Anketa

Má věřitel dostatečnou zákonnou oporu při vymáhání svých pohledávek?

Podle advokáta Jaroslava Ortmana změna přinese čistší vyúčtování. „Podle tarifů bude zřejmé, konkrétně za co advokát odměnu dostane. Vyhláška byla nečitelná a zvýhodňovala krátké spory proti dlouhodobým,“ dodal Ortman.

Podobně se vyjádřila advokátka Hana Marvanová, která předpis označila za problematický. Vyhláška prý nepřiměřeně zvýhodňovala advokáty, kteří podávali formulářové žaloby, což je podle jejích slov poměrně snadné a zvládne to i sekretářka.

Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové se situace příliš nemění. „Soudy začnou počítat odměnu advokáta v rámci náhrady nákladů řízení opět podle počtu úkonů podle advokátního tarifu, který stále platí a který nikdo zrušit nenavrhuje. Advokacie existovala před přísudkovou vyhláškou, bude existovat i po ní,“ říká Chaloupková.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

2. 5. 2013 | 14:40 | optimista

To, že stát připustil, že za vymáhání stokorunových pohledávek inkasuje někdo mnohatisícové odměny za úkony, které jsou natolik jednoduché, že už nejde o výkon práva, ale strojek na peníze, pak tím stát podrývá důvěru občanů...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK