Zvolte nejkrásnější bankovku: Padesátikoruna za 35 tisíc

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 7. 12. 2009 | 1 komentář
Zvolte nejkrásnější bankovku: Padesátikoruna za 35 tisíc
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí padesátikorunu.

Zvolte nejhezčí padesátikorunu

Padesát korun československých

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která padesátikorunovka se vám nejvíce líbí?

Když se na padesátikorunové bankovky podíváme očima sběratelů, nejvíce je ceněna padesátikoruna s datem 12. 7. 1922dvou vydaných sérií, a to 001 – 050 a 051 – 072. V prvotřídní zachovalosti jsou za ni sběratelé ochotni dát až 35 tisíc korun. S označením SPECIMEN má hodnotu nižší, „jen“ 25 tisíc korun.

Z pozdějších bankovek je sběratelsky ceněná červená padesátikoruna s portrétem svaté Anežky Českéz roku 1993. Do oběhu byla puštěná 6. října 1993. Nyní je již neplatná. Pokud ji doma ještě máte, lze ji do ledna 2010 vyměnit v bankách a od února v pobočkách České národní banky. Nejdřív je ale užitečné se podívat, jakou máte sérii. Pokud nese označení „Z“ je lépe zamířit ke sběratelům. Ti jsou za ni ochotni dát podle zachovalosti až 1,5 tisíce korun. Exempláře série Z jsou výjimečné tím, že byly vytištěné jako náhradní za vyřazené vadné tisky.

Jak uvádí přední český odborník na bankovky Jan Bajer, autor úspěšného sběratelského katalogu československých, českých a slovenských papírových platidel, k padesátikorunové bankovce s tváří světice Anežky se váže i jedna pikantnost. Druhá série této bankovka šla v Česku do oběhu 21. prosince 1994. „Jenže omylem se na severní Moravě dostal do oběhu větší počet již v říjnu 1994. Protože šlo o bankovku v té době ještě neplatnou, bylo obyvatelstvo vyzváno k výměně za platné bankovky,“ píše Jan Bajer. Mnozí lidé ale na výzvu reagovali slovy: „Není třeba bankovku vyměnit, stačí počkat, až bude platit!“

A co se dalo za padesátikorunu pořídit během let? Kupříkladu v roce 1937 se za padesátikorunovou bankovku daly zakoupit nejdražší dámské kožené lodičky nebo černé polobotky do tanečních. Či přesněji, u Bati přišly tyto pánské a dámské boty jak jinak než na 49 korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Za rovnou padesátikorunu se dal v roce 1945 koupit i jeden dolar, samozřejmě jen podle tohoto oficiálně stanoveného kurzu. A v roce 1952 se za rovnou „padesátikačku“ dalo v přídělovém systému koupit třeba kilo vepřových kotlet. V té době však v Československu existovaly oficiálně dvojí ceny, na volném trhu stálo kilo pečínky podstatně více, až 260 korun. Podle dnešních statistik přijde vepřová pečínka zhruba na 104 koruny.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+85
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services