Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětadvacetikoruna s „falešným“ Žižkou

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 4. 12. 2009
Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětadvacetikoruna s „falešným“ Žižkou
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí dvaceti a pětadvacetikorunu.

Zvolte nejhezčí dvaceti(pěti)korunu

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která dvaceti(pěti)korunovka se vám nejvíce líbí?

„Čemu bys dal přednost? Dvacce nebo pětadvacítce?“ „Určitě té hezčí,“ zněla by nejspíš dvojsmyslná odpověď valné většiny mužské populace. Když se podíváme na všechny bankovky těchto dvou nominálů, které prošly celou historií republiky, na první pohled upoutávají dvě.

První je moderní a nadčasová dvacetikoruna malíře a grafika Karla Svolinského, u které se až nechce věřit, že nese datum 1. května 1949. I druhá výjimečná bankovka je dílem téhož umělce. Svolinský na ní zobrazil Jana Žižku z Trocnova a Žižkovo náměstí Tábor. Tato pětadvacetikorunová bankovkapatřila ve své době k velmi oblíbeným a mnozí si ji nechávali na památku.

Poměrně vysoko ji hodnotí i sběratelé, jsou za ní ochotní zaplatit víc než pouhých 25 korun. Zvlášť za sérii E 01-40 z roku 1961. Dnes je v ní ukryt malý poklad. Pokud je v prvotřídním stavu, lze za ní dostat až 2,5 tisíce korun, tedy stokrát více než je její nominální hodnota. Svolinský na ní tak trochu změnil historii. Žižkův portrét na pětadvacetikoruně namaloval z profilu, jenže problémem se stalo slepé oko bojovníka. Páska na levém slepém oku by rušila, Svolinský proto zaslepil páskou zdravé oko. Tím dostal Žižka na bankovce svůj uhrančivý pohled.

Anketa

Máte doma na památku nějakou již neplatnou bankovku?

Na dvacetikoruně vydané v roce 1971již vše odpovídá historickým reáliím. Žižkovo oko je zakryto páskou správně. Mnozí pamětníci si ale vzpomenou, že na ní nějaký vtipálek objevil utajený obraz. Pod určitým úhlem se na portrétu Žižky dala prý rozpoznat tvář zpěvačky Heleny Vondráčkové. Při troše fantazie tomu tak opravdu bylo. Při naklánění a otáčení nově vydané bankovky, což patřilo k zábavám při sešlostech příbuzných či známých, dokonce hlásili další koumáci i jiné podobizny.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Papírová dvacetikoruna z české měny již zmizela, naposledy jsme s ní mohli platit v obchodech 31. srpna 2008, kdy pozbyla platnost. Stále se ale dá vyměnit za kovovou nyní platnou dvacetikorunu s postavou svatého Václava o hmotnosti 8,43 gramů, průměru 26 milimetrů a síle 2,55 milimetrů. A to až do 31. srpna 2014 v České národní bance.


Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+73
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services