„Čemu bys dal přednost? Dvacce nebo pětadvacítce?“ „Určitě té hezčí,“ zněla by nejspíš dvojsmyslná odpověď valné většiny mužské populace. Když se podíváme na všechny bankovky těchto dvou nominálů, které prošly celou historií republiky, na první pohled upoutávají dvě.
První je moderní a nadčasová dvacetikoruna malíře a grafika Karla Svolinského, u které se až nechce věřit, že nese datum 1. května 1949. I druhá výjimečná bankovka je dílem téhož umělce. Svolinský na ní zobrazil Jana Žižku z Trocnova a Žižkovo náměstí Tábor. Tato pětadvacetikorunová bankovkapatřila ve své době k velmi oblíbeným a mnozí si ji nechávali na památku.
Poměrně vysoko ji hodnotí i sběratelé, jsou za ní ochotní zaplatit víc než pouhých 25 korun. Zvlášť za sérii E 01-40 z roku 1961. Dnes je v ní ukryt malý poklad. Pokud je v prvotřídním stavu, lze za ní dostat až 2,5 tisíce korun, tedy stokrát více než je její nominální hodnota. Svolinský na ní tak trochu změnil historii. Žižkův portrét na pětadvacetikoruně namaloval z profilu, jenže problémem se stalo slepé oko bojovníka. Páska na levém slepém oku by rušila, Svolinský proto zaslepil páskou zdravé oko. Tím dostal Žižka na bankovce svůj uhrančivý pohled.
Na dvacetikoruně vydané v roce 1971již vše odpovídá historickým reáliím. Žižkovo oko je zakryto páskou správně. Mnozí pamětníci si ale vzpomenou, že na ní nějaký vtipálek objevil utajený obraz. Pod určitým úhlem se na portrétu Žižky dala prý rozpoznat tvář zpěvačky Heleny Vondráčkové. Při troše fantazie tomu tak opravdu bylo. Při naklánění a otáčení nově vydané bankovky, což patřilo k zábavám při sešlostech příbuzných či známých, dokonce hlásili další koumáci i jiné podobizny.
Papírová dvacetikoruna z české měny již zmizela, naposledy jsme s ní mohli platit v obchodech 31. srpna 2008, kdy pozbyla platnost. Stále se ale dá vyměnit za kovovou nyní platnou dvacetikorunu s postavou svatého Václava o hmotnosti 8,43 gramů, průměru 26 milimetrů a síle 2,55 milimetrů. A to až do 31. srpna 2014 v České národní bance.
Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad
Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.
Sdílejte článek, než ho smažem