Zvolte nejkrásnější bankovku: Desetikoruna dřív stačila na jeden oběd

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 3. 12. 2009
Zvolte nejkrásnější bankovku: Desetikoruna dřív stačila na jeden oběd
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí desetikorunu.

Zvolte nejhezčí desetikorunovku

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která desetikorunovka se vám nejvíce líbí?

S papírovou desetikorunou nyní již nezaplatíme, vystřídala ji kovová mince o váze 7,62 gramů. Snad nejvíce se za celou devadesátiletou éru vryl do paměti současníků papírový nominál, který se dostal do oběhu v roce 1961. Obíhal plných dvacet sedm a půl roku.

Papírová desetikoruna vystřídala nejrůznější podoby. Její proměna v čase je dokumentem dramatických období, kterými procházel československý stát. Nejprve dýchala secesí, kterou ji vtisknul Alfons Mucha. Za protektorátu se platilo papírovou desetikorunou s tváří arijské dívky. Ta poválečná z roku 1945 byla vytištěná v Londýně. S jejími zelenými ornamentálními a květinovými motivy se platilo až do doby, než komunistická vláda v roce 1953 provedla měnovou reformu.

Pak začala desetikoruně opět vévodit tmavohnědá barva. Nejprve s ošátkovanými dívkami. Peněženky začala nadívat od roku 1961. Od roku 1986 ji postupně nahradil desetikorunový nominál s oravskou krajinou a tváří slovenského básníka Pavola Országha Hviezdoslava. Tato bankovka ale platila jen sedm let.

V roce 1993, kdy se Československo rozdělilo a v Česku začala platit nová měna, éra papírových desetikorun nejspíš nenávratně skončila. Od té doby platí už jen kovové desetikoruny.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

A jak běh času měnil hodnotu této bankovky? Třeba v roce 1928 jich domů z práce mohl vystudovaný inženýr přinést jako měsíční plat celkem 175 kusů, tehdy bral v průměru 1 750 korun. Lékárník si měsíčně přišel na 130 desetikorun a učitel na 110 těchto bankovek. Zato rolník jich za měsíc vydělal jen 55, tedy polovinu platu učitele. Koupit si v té době třeba vysavač byl pro mnohé poměrně dost velký výdaj, na konci dvacátých let přišel tento domácí pomocník stál zhruba 1 500 korun.

Anketa

Jak zpravidla platíte za nákup do pár desítek korun?

O deset let později, tedy v roce 1937, se s desetikorunou dalo vyrazit do restaurace a vcelku slušně se za ní najíst. Oběd v té době přišel na 8,50 korun československých. Pánové, kteří přitom chtěli vypadat švihácky a oblékli se do nového módního vlněného obleku, se pořádně prohnuli. Přišel je zhruba na pět stovek.

V dnešní době má desetikoruna poněkud jinou kupní sílu. Pořídíme za ní podle aktuálních cen, které sledují statistikové, třeba kilo mouky, půllitr piva nebo zhruba kilo brambor. Platy ale na rozdíl od těch již historických podstatně poskočily. Teď si v průměru vyděláváme téměř 23 tisíc korun hrubého a průměrný Čech s jedním dítětem tak měsíčně přináší domů 18 795 korun českých. Přepočteno na nyní platné kovové desetikoruny včetně jedné „pětikačky“ váží taková průměrná výplata zhruba čtrnáct a čtvrt kila.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+50
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services