Prodej úvěrů Sberbank: Výjimka z amerických sankcí nekončí

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 12. 12. 2022
Prodej úvěrů Sberbank: Výjimka z amerických sankcí nekončí

Zdroj: Jana Divinová

Americký úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) prodloužil výjimku pro Sberbank CZ ze sankcí proti ruským subjektům. Výjimka měla vypršet dnes, úřad ji prodloužil do konce ledna 2023.

Pokud by výjimka z amerických sankcí na využívání IT systémů skončila, hrozilo by podle insolvenční správkyně Jiřiny Lužové, že Sberbank CZ už nebude mít přístup do svého hlavního bankovního systému a dalších nepostradatelných systémů.

„OFAC vyhověl mé žádosti na základě učiněných kroků, které podnikla při prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ,“ oznámila dnes insolvenční správkyně. Dalším prodloužením se úřad nadále zabývá, dodala.

Smlouvu o smlouvě budoucí s Českou spořitelnou podepsala insolvenční správkyně 7. listopadu. Jde o koupi úvěrového portfolia v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun, kupní cena činí 41,053 miliardy korun. Prodej už schválil věřitelský výbor, Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Po prodloužení výjimky ze sankcí se čeká už pouze na souhlas insolvenčního soudu.

„Po podpisu kupní smlouvy s Českou spořitelnou bude tato následně zveřejněna v insolvenčním rejstříku a započne tříměsíční lhůta, ve které budou mít věřitelé Sberbank CZ možnost napadnout platnost této smlouvy. Teprve poté může být transakce vypořádána a peníze za prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ kupujícím uhrazeny. Pokud bude kupní smlouva s Českou spořitelnou podepsána do konce roku, kupní cena nebude uhrazena dříve než v březnu 2023. Migrace klientů Sberbank CZ do portfolia České spořitelny bude zahájena až po úhradě kupní ceny,“ říká Lužová.

Když už musíte...

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

(spolupráce s Partners Financial Services)

V případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku lze podle insolvenční správkyně předpokládat, že dojde k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu v druhé polovině roku 2023. „Částečný rozvrh je ze zákona možné provést, pokud to umožňuje stav majetkové podstaty, což by mělo splnit vypořádání obchodu s Českou spořitelnou. Celkový rozvrh bude možné učinit až na konci insolvenčního řízení po vyhotovení konečné zprávy,“ upřesňuje.

Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by podle Lužové měla dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení věřitelů v první skupině (sem patří Garanční systém finančního trhu – „fond pojištění vkladů“), stoprocentnímu uspokojení věřitelů v druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy) a s velkou pravděpodobností k více než 90% uspokojení věřitelů ve třetí skupině (kraje, města, obce a velké společnosti).

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se zatím stále nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky jako doposud, zdůrazňuje insolvenční správkyně.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.


redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Sberbank

A tohle už jste četli?

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.