Recese přichází. Jak připravit firmu na rok 2023

Dominik Stroukal | rubrika: FINMARKET | 29. 11. 2022
Vysoká inflace inflace spojená se zdražováním energií, nedostatek pracovníků takřka ve všech odvětvích, válka na Ukrajině nebo rostoucí tlak mezi Čínou a USA… Jak konstatuje řada expertů – třeba hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek: není otázka, jestli recese přijde, ale kdy a v jaké síle. Je vaše firma připravena?
Recese přichází. Jak připravit firmu na rok 2023

Zdroj: Shutterstock

Dnešní situace se do určité míry podobá poslední velké recesi, konkrétně roku 2007. Od roku 2005 se platební morálka českých firem zlepšovala, dokud na přelomu let 2007 a 2008 nedošlo k prvnímu zakolísaní ekonomiky. Tehdy se začalo projevovat prodloužení návratnosti pohledávek. Všeobecnou nejistotu a zvyk platit po termínu výrazně prohloubil pád banky Lehman Brothers na podzim roku 2008. V krizovém roce 2009 čekaly firmy na platby v průměru 77 dní.

I teď bohužel můžeme čekat, že firmy, které dosud platívaly faktury řádně v termínu a to i při krátké splatnosti, můžou začít splatnost prodlužovat nebo dodavatelům prostě platit pozdě.

I proto je důležité firmu připravit na nadcházející méně pozitivní měsíce.

Připravte si varovný systém a potenciální scénáře

Většina společností si uvědomí tíživost situace až těsně před nárazem. Samozřejmým standardem snad každé firmy je sledování příjmů a výdajů, velmi často ale opomíjejí jiný důležitý proces: nesledují svoje cash flow. Peněžní toky ve firmě jsou přitom naprosto zásadní a dokážou ovlivnit její fungování v krizi.

Partner seriálu

Zdroj: Roger

Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje dlouhou splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. V roce 2020 se Roger spojil s jedním z největších hráčů na bankovním trhu – Komerční bankou. Spolu s ní dále zefektivňuje a digitalizuje oblast provozních financí.

Je důležité identifikovat jednotlivé budoucí příjmy a výdaje – co se s nimi bude dít v různých situacích? Pokud odejde náš významný zákazník, budeme mít v daném měsíci na výplaty? Co když energie zdraží o 50 procent? Za jak dlouho splatíme úvěry, pokud budou zesplatněny?

Pro krizový plán je nutné dopředu definovat, kde a do jaké míry v případě problémů škrtat. Měli bychom najít potenciální zdroje úspor a porovnat je s možnými krizovými výdaji. Ideální je s těmito scénáři seznámit také zaměstnance, aby věděli, co se může stát a jaká opatření jsou připravena. Budou motivováni k lepšímu pracovnímu výkonu a můžou se aktivně snažit hrozící potíže odvrátit. Nebo na ně minimálně upozornit, pokud je zachytí.

Lepší likvidita na účtu než zásoby v hrsti

V takřka každé krizi se zatím potvrdilo, že ji dokázaly snadněji překonat firmy s dostatečným množstvím likvidity. Úrokové sazby jsou dnes vysoké a banky jsou při půjčování peněz čím dál opatrnější. Je tedy důležité mít zajištěné prostředky, na které můžete v případě problémů sáhnout. Krizové výdaje dokážou s cash flow firmy silně zamávat, je nezbytné mít připravené zdroje, ze kterých se dá čerpat. Typicky se může jednat o předschválené úvěrové rámce (např. revolving), likvidní aktiva nebo připravený faktoring.

Na českém trhu nabízí faktoring například Platební instituce Roger, která umožňuje nejen dodavatelům velkých firem (Alza.cz, Mall, Pilulka) bezplatnou možnost v předstihu přeměnit veškeré pohledávky za těmito firmami na peníze. Díky tomu mají jejich dodavatelé připravenou likviditu v hodnotě salda pohledávek za danými odběrateli. Jsou tak připraveny na krizové situace, které nás pravděpodobně čekají.

I v případě, že máte štěstí a recese se vašeho byznysu výrazně nedotkne, současná situace vám dává možnost vybudovat stabilnější základy a využít krizi jako příležitost pro růst. Připravení můžou předstihnout konkurenci a získat pro sebe větší podíl trhu.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Dominik Stroukal

Autor článku Dominik Stroukal

Ekonom přednášející na Metropolitní univerzitě v Praze a hlavní ekonom Platební instituce Roger. Vystudoval ekonomii na VŠE a mediální studia na UK. V minulosti působil jako hlavní ekonom několika finančních institucí a je... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Koruna posílila pod 24 Kč za euro. Patří k vítězům pandemie

4. 1. 2023 | Lukáš Kovanda

Koruna posílila pod 24 Kč za euro. Patří k vítězům pandemie

Česká měna dnes prakticky poprvé od října 2008 prolomila psychologickou hranici 24 Kč za euro. Komentář Lukáše Kovandy.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.