Recese přichází. Jak připravit firmu na rok 2023

Dominik Stroukal | rubrika: BrandInsight | 29. 11. 2022
Vysoká inflace inflace spojená se zdražováním energií, nedostatek pracovníků takřka ve všech odvětvích, válka na Ukrajině nebo rostoucí tlak mezi Čínou a USA… Jak konstatuje řada expertů – třeba hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek: není otázka, jestli recese přijde, ale kdy a v jaké síle. Je vaše firma připravena?
Recese přichází. Jak připravit firmu na rok 2023

Zdroj: Shutterstock

Dnešní situace se do určité míry podobá poslední velké recesi, konkrétně roku 2007. Od roku 2005 se platební morálka českých firem zlepšovala, dokud na přelomu let 2007 a 2008 nedošlo k prvnímu zakolísaní ekonomiky. Tehdy se začalo projevovat prodloužení návratnosti pohledávek. Všeobecnou nejistotu a zvyk platit po termínu výrazně prohloubil pád banky Lehman Brothers na podzim roku 2008. V krizovém roce 2009 čekaly firmy na platby v průměru 77 dní.

I teď bohužel můžeme čekat, že firmy, které dosud platívaly faktury řádně v termínu a to i při krátké splatnosti, můžou začít splatnost prodlužovat nebo dodavatelům prostě platit pozdě.

I proto je důležité firmu připravit na nadcházející méně pozitivní měsíce.

Připravte si varovný systém a potenciální scénáře

Většina společností si uvědomí tíživost situace až těsně před nárazem. Samozřejmým standardem snad každé firmy je sledování příjmů a výdajů, velmi často ale opomíjejí jiný důležitý proces: nesledují svoje cash flow. Peněžní toky ve firmě jsou přitom naprosto zásadní a dokážou ovlivnit její fungování v krizi.

Partner seriálu

Zdroj: Roger

Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje dlouhou splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. V roce 2020 se Roger spojil s jedním z největších hráčů na bankovním trhu – Komerční bankou. Spolu s ní dále zefektivňuje a digitalizuje oblast provozních financí.

Je důležité identifikovat jednotlivé budoucí příjmy a výdaje – co se s nimi bude dít v různých situacích? Pokud odejde náš významný zákazník, budeme mít v daném měsíci na výplaty? Co když energie zdraží o 50 procent? Za jak dlouho splatíme úvěry, pokud budou zesplatněny?

Pro krizový plán je nutné dopředu definovat, kde a do jaké míry v případě problémů škrtat. Měli bychom najít potenciální zdroje úspor a porovnat je s možnými krizovými výdaji. Ideální je s těmito scénáři seznámit také zaměstnance, aby věděli, co se může stát a jaká opatření jsou připravena. Budou motivováni k lepšímu pracovnímu výkonu a můžou se aktivně snažit hrozící potíže odvrátit. Nebo na ně minimálně upozornit, pokud je zachytí.

Lepší likvidita na účtu než zásoby v hrsti

V takřka každé krizi se zatím potvrdilo, že ji dokázaly snadněji překonat firmy s dostatečným množstvím likvidity. Úrokové sazby jsou dnes vysoké a banky jsou při půjčování peněz čím dál opatrnější. Je tedy důležité mít zajištěné prostředky, na které můžete v případě problémů sáhnout. Krizové výdaje dokážou s cash flow firmy silně zamávat, je nezbytné mít připravené zdroje, ze kterých se dá čerpat. Typicky se může jednat o předschválené úvěrové rámce (např. revolving), likvidní aktiva nebo připravený faktoring.

Na českém trhu nabízí faktoring například Platební instituce Roger, která umožňuje nejen dodavatelům velkých firem (Alza.cz, Mall, Pilulka) bezplatnou možnost v předstihu přeměnit veškeré pohledávky za těmito firmami na peníze. Díky tomu mají jejich dodavatelé připravenou likviditu v hodnotě salda pohledávek za danými odběrateli. Jsou tak připraveny na krizové situace, které nás pravděpodobně čekají.

I v případě, že máte štěstí a recese se vašeho byznysu výrazně nedotkne, současná situace vám dává možnost vybudovat stabilnější základy a využít krizi jako příležitost pro růst. Připravení můžou předstihnout konkurenci a získat pro sebe větší podíl trhu.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Dominik Stroukal

Autor článku Dominik Stroukal

Ekonom přednášející na Metropolitní univerzitě v Praze a hlavní ekonom Platební instituce Roger. Vystudoval ekonomii na VŠE a mediální studia na UK. V minulosti působil jako hlavní ekonom několika finančních institucí a je... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Úroky hypoték se nehnou, ukazují čísla z bank. Změnit to může konec roku

4. 10. 2024 | Olga Skalková

Úroky hypoték se nehnou, ukazují čísla z bank. Změnit to může konec roku

Hypotéky nezlevňují ani s příchodem podzimu. Úroky dále klesají jen nepatrně, podobně jako celý letošní rok. Ukazuje to nejnovější statistika Swiss Life Hypoindex.

Kellnerová na špici i Babišův propad. Nový přehled nejbohatších Čechů

2. 10. 2024 | redakce Peníze.CZ

Kellnerová na špici i Babišův propad. Nový přehled nejbohatších Čechů

Nejbohatším Čechem i letos zůstává Renáta Kellnerová. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi ovládá majetek v hodnotě 386 miliard korun, to je o osm miliard více... celý článek

Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami

25. 9. 2024 | Pavla Adamcová

Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu počínaje 26. zářím. Jde o sedmý pokles v řadě.

Novým členem bankovní rady ČNB bude Jakub Seidler

20. 9. 2024 | redakce Peníze.CZ

Novým členem bankovní rady ČNB bude Jakub Seidler

Novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) se podle očekávání stane ekonom Jakub Seidler. O jeho jmenování dnes guvernéra Aleše Michla informoval prezident Petr Pavel.

Minimální mzda prudce stoupne, ale zaručená končí. Změny schválila vláda

18. 9. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Minimální mzda prudce stoupne, ale zaručená končí. Změny schválila vláda

Zvyšování minimální mzdy dostává jasná pravidla. Současně se však zruší osm úrovní zaručené mzdy, zůstanou jen čtyři úrovně zaručeného platu pro zaměstnance ve veřejných službách a... celý článek

Partners Financial Services